Анемія - це недостатня кількість в крові гемоглобіну (білка, що відповідає за доставлення кисню по організму). Знижений рівень гемоглобіну у крові - симптом, а не самостійне захворювання.
ПРИЧИНИ АНЕМІЇ
Анемія виникає через нестачу необхідних елементів у крові, в більшості випадків - через нестачу заліза. Рідше зустрічаються анемії, викликані недоліком вітаміну В12 або фолієвої кислоти.
У більшості випадків анемію викликає незбалансоване харчування, в результаті якого організм відчуває дефіцит необхідних речовин. Поширеною причиною анемії є приховані, хронічні інфекції. Також анемія може виникнути внаслідок крововтрати, наприклад, через геморой, менструацію, після хірургічних операцій або переливань крові.
Часто причиною зниженого гемоглобіну виявляються глистяні інвазії, оскільки в ураженому паразитами кишечнику поживні речовини не засвоюються повною мірою.
Найнебезпечнішою причиною недокрів'я є пухлини.
СИМПТОМИ АНЕМІЇ
Перша та основна ознака того, що у вас недостатній рівень гемоглобіну в крові - це загальна слабкість, на яку, найчастіше, не звертають уваги. Такий стан може викликатися простою втомою або нестачею сну, але якщо слабкість не проходить протягом тривалого часу і доповнюється іншими симптомами - це може бути ознакою анемії.
При зниженому рівні гемоглобіну можуть спостерігатися:
- сухість і блідість шкіри;
- ламкість нігтів;
- тьмяність, ламкість і випадіння волосся;
- сонливість;
- знижений тиск;
- задишка після фізичного навантаження;
- прискорене серцебиття;
- тріщини у куточках рота.
Ускладнення анемії
Анемія призводить до кисневого голодування тканин. Якщо вона зберігається довгий час, гіпоксія посилюється, і починають страждати внутрішні органи та системи. При анемії середнього та тяжкого ступеня можуть порушуватися процеси обміну речовин, накопичуватися токсини та збільшуватись навантаження на печінку та нирки. Також через кисневе голодування зростає навантаження на легені та серце.
Крім того, на тлі анемії слабшає імунітет. Людина стає більш схильною до різних інфекцій і частіше хворіє. Діти можуть відставати у розвитку та зростанні від своїх однолітків.
ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ АНЕМІЇ
При підозрі на знижений рівень гемоглобіну здається аналіз крові, який дозволяє перевірити його концентрацію. Нормальні показники гемоглобіну - не менше 130г/л у чоловіків і 120г/л у жінок. У вагітних нормальним рівнем вважається 110г/л. У людей з вродженим високим рівнем гемоглобіну, різке його зниження також є тривожною ознакою.
Хоча, на перший погляд, анемія й не здається серйозною проблемою, вона може сигналізувати про наявність серйозних хвороб. Лікування анемії полягає у виявленні та усуненні її першопричини.
Якщо причина полягає в недостатньому надходженні поживних речовин, лікар призначить препарати, які його заповнять і складе правильний раціон. Якщо анемія спровокована хронічним захворюванням, то назначається курс лікування цієї хвороби. Якщо причина в наявності пухлини (наприклад, поліпи в шлунку, кишечнику або матці), то проводиться операція з їх видалення.
Самолікуванням анемії не варто займатись через те, що самостійно встановити справжню причину захворювання без обстеження не можна. А не знаючи чим викликана проблема, не можна її ефективно лікувати.
Профілактика анемії
Для профілактики анемії фахівці рекомендують збалансовано харчуватись, вести активний спосіб життя, займатися фізичною активністю та більше гуляти на свіжому повітрі, а також своєчасно лікувати усі захворювання.
Для підтримки нормального рівня гемоглобіну в крові рекомендують регулярно включати до раціону такі продукти:
- м'ясо (яловичина, курятина, індичка);
- печінка (куряча, яловича, свиняча);
- риба;
- яєчні жовтки;
- гречка;
- вівсяна каша;
- квасоля, горох, сочевиця;
- морква, помідори, кукурудза;
- зелень та овочі зеленого кольору;
- чорнослив;
- чорна смородина;
- шипшина;
- гранат та гранатовий сік;
- сливовий сік;
- яблука, калина, суниця;
- мигдаль.
Записатися на прийом до сімейного лікаря можна за телефоном або заповнивши форму на сайті.