(044) 204 40 40
Замовити зворотній дзвінок
Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Що робити при запаленні легенів

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря. 

Запалення легенів (пневмонія) – це захворювання найчастіше інфекційного походження, яке вражає легеневу тканину. Інфекція потрапляє в легені через бронхи (найчастіше), кров (рідше) або лімфатичну систему (ще рідше).

Більшість хворих на пневмонію мають супутнє захворювання верхніх або середніх дихальних шляхів: ларингіт, трахеїт, бронхіт або бронхіоліт. Інфекція переміщається по бронхах під час вдиху та видиху та зрештою потрапляє в легені.

Симптоми пневмонії у дорослих та дітей

Для запалення легенів характерні наступні симптоми:

  1. Підвищення температури. При різних формах пневмонії температура коливається від 37,5 до 40 оС.

  2. Сухий кашель на початку захворювання. Згодом з кашлем починає виділятися харкотиння.

  3. Відчуття слабості, при важких формах – недолік повітря.

За цими ознаками запалення легенів важко відрізнити від бронхіту. Лікарі ставлять діагноз за результатами огляду, аускультації, перкусії та додаткових методів дослідження: рентгена, посіву мокротиння, КТ.

Симптоми пневмонії різняться в залежності від стану імунітету, віку пацієнта та виду інфекції. Наприклад, у літніх людей хвороба має прихований перебіг – її часто виявляють як випадкову знахідку на рентгенограмі. А для грипозної пневмонії характерний швидкий підйом температури до 39-40 градусів за Цельсієм в перші години хвороби. Хороший лікар знає про ці особливості та може встановити вид запалення легенів ще до результатів рентгену та посіву мокротиння.

Класифікація пневмонії

Існує кілька класифікацій запалення легенів. Ось кілька критеріїв, за якими виставляють остаточний діагноз:

  1. За умовою виникнення. Лікарі виділяють внутрішньолікарняні та позалікарняні пневмонії. Перша виникає у пацієнтів стаціонарів та зазвичай важче піддається терапії.

  2. За обсягом ураження легень. Виділяють вогнищеві пневмонії (конкретна локалізація в частці легені), часткові, односторонні (уражена все легеня зліва чи справа) або двосторонні (тотальне ураження легенів).

  3. За причиною виникнення хвороби. За цим критерієм пневмонії бувають бактеріальні, вірусні, грибкові, в результаті розмноження найпростіших, параканкрозні (вогнище запалення навколо пухлини), аспіраційні (потрапляння вмісту шлунка в легені), застійні (запалення внаслідок тривалого лежання).

Під кожен з цих видів пневмонії досвідчений лікар підбирає специфічне лікування.

Лікування та профілактика запалення легенів

Залежно від тяжкості пневмонії хворі можуть лікуватися як в стаціонарі, так і в амбулаторних умовах. Перед лікуванням потрібно обов'язково проконсультуватися з лікарем: він визначить вид запалення, підбере терапію та розповість про схему прийому ліків.

Різні пневмонії лікуються по-різному. Але в більшості випадків основні напрямки терапії збігаються:

  1. Антибактеріальна терапія. Лікарі призначають антибіотики, які впливають на збудника, який викликав захворювання. Правильно підібрати антибіотики в домашніх умовах неможливо – їх призначають після посіву мокротиння.

  2. Патогенетична терапія. Спрямована на усунення наслідків хвороби: виведення мокротиння з легень, підтримка киснем, профілактика ускладнень.

  3. Симптоматична терапія. Усуває додаткові симптоми захворювання, наприклад, температуру вище 38,50.

  4. Фізіотерапія. Прискорює одужання. До фізіотерапії відносять масаж грудної клітини, УФ-опромінення, електрофорез та інгаляції.

Також важливу роль відіграють постільний режим і правильне харчування. Дієта передбачає раціональне збалансоване харчування та великі обсяги води протягом дня – до 2-3 літрів.

Підібрати та виконати такий комплекс лікування в домашніх умовах неможливо. При пневмонії краще звернутися до фахівця – так ви гарантовано отримаєте правильне лікування та будете захищені від розвитку ускладнень.

Джерела: 

The Lancet

Plos One 

US National Library of Medicine


( Рейтинг: 4.00, голосів: 3 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up