Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Що ми знаємо про коронавірус: шляхи зараження, симптоми, профілактика

Шараєвський Олег Анатолійович

медичний директор

клініки «Оксфорд Медікал Київ»

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря. 

Що таке коронавірусна інфекція?

Коронавіруси – сімейство вірусів, які вражають тварин та людей, представники якого були виявлені у людини понад 50 років тому. Вперше їх виділили у пацієнтів з симптомами гострої респіраторної вірусної інфекції. Але в деяких випадках коронавірусна інфекція вражає не дихальну систему, а шлунково-кишковий тракт.

Десятиліттями коронавіруси практично не привертали уваги, перебуваючи в ряду інших видів вірусів, що викликають ГРВІ. Через те, що ці захворювання, як правило, протікають легко, а організм справляється зі збудником самостійно, серйозної необхідності в більш поглибленому вивченні даної проблеми, не було.

Ситуація змінилася у 2002 році, коли коронавірус SARS-CoV, що викликає важкий гострий респіраторний синдром (атипову пневмонію), призвів до 813 смертей. У 2015 році інший представник сімейства коронавірусів, MERS-CoV, став причиною смерті 33 чоловік. Вірус, що викликав поточну пандемію, називається SARS-CoV-2 може провокувати розвиток гострого респіраторного дистрес-синдрому – запального ураження легень, яке здатне загрожувати життю людини.

Причиною, через яку, в загальному нешкідливий вірус набув можливість викликати такі тяжкі стани є мутації.

Як заражаються коронавірусами?

Коронавіруси зооантропозні – вони можуть передаватися від тварин до людини. Вчені ще з'ясовують, яка саме тварина є господарем SARS-CoV-2. Припускають, що природним резервуаром вірусу є кажани, але ця інформація потребує уточнення і подальшого вивчення.

Вірус передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. При чханні або кашлі невеликі крапельки рідини, що містять вірус, розпорошуються в повітрі. Вони вдихаються іншими людьми або осідають на поверхні. Вдихнувши вірус або доторкнувшись до забрудненої вірусом поверхні, а за тим до рота, носа або очей, людина інфікується та заражається.

Життєздатність вірусу в навколишньому середовищі ще вивчається. На цей час прийнято вважати, що в навколишньому середовищі вірус може вижити від декількох годин до двох-трьох днів (на сталі та пластиці).

Також повідомлялося про виявлення коронавірусу в фекаліях заражених пацієнтів, що не виключає орально-фекального механізму передачі.

Інкубаційний період, що триває з моменту інфікування до появи перших симптомів, при SARS-CoV-2 триває від 1 до 14 днів. Відомо, що пацієнти заразні до настання перших появ хвороби.

Симптоми коронавірусу

Симптоми COVID-19 за важливістю:

  • підйом температури;

  • кашель, частіше сухий;

  • задишка (прояви гіпоксії);

  • ломота в тілі та озноб;

  • біль під час ковтання.

У деяких випадках реєструється кон'юнктивіт або ознаки ураження травної системи: діарея, блювота, нудота.

У переважної більшості пацієнтів (близько 80%) прояви захворювання обмежуються слабко вираженими симптомами. Одужання, в таких випадках, вимагає від 5 до 7 днів. Іноді пацієнти так і залишаються безсимптомними носіями інфекції, заражаючи оточуючих, поки імунна система не знешкодить вірус.

При тяжкому перебігу можливий розвиток пневмонії та дихальної недостатності, в тому числі, що загрожують життю. У пацієнтів відзначається виражена інтоксикація, симптоми набряку легенів, посилюється дихальна недостатність.

Особливості перебігу, залежно від віку

У пацієнтів старшого віку частіше спостерігається ускладнений перебіг хвороби, у віковій групі старше 60 років відзначається максимальна кількість летальних випадків.

Дані Міністерства охорони здоров'я Італії (станом на 19 березня 2020 року) вказують, що майже 41% смертей від коронавірусу або ускладнень з ним пов'язаних, стався у віковій групі 80-89 років. Ще майже 36% померлих були в віці 70-79 років, а трохи більше 10% – 60-69 років. Ще 9% померлих були старше 90 років. Таким чином на вікову групу старше 60 років довелося більше 96% смертей.

Діти також схильні до інфікування SARS-CoV-2, але у них хвороба протікає легше, ніж у дорослих або вікових пацієнтів. Проте, у них також були помітні ознаки гострих катаральних явищ, торакоалгії при диханні, задишка, пневмонія.

Як діагностують коронавірус?

Клінічна картина COVID-19 (симптоми, які лікар відзначає у пацієнта), як правило, в більшій частині схожа з симптомами ГРВІ. Важливу роль в первинній діагностиці інфекції грає епідеміологічний анамнез (історія подорожей пацієнта і наявність серед його контактів людей з підтвердженою коронавірусною інфекцією).

Більш вірогідно встановити факт наявності або відсутності дозволяє лабораторна діагностика, вироблена методами ПЛР-ОТ (полімеразна ланцюгова реакція зі зворотною транскрипцією в режимі реального часу). Кращим матеріалом для дослідження вважається мокрота, хоча може підійти кров, сеча, слиз та ін.

При наявності симптомів пневмонії пацієнта направляють на рентгенологічне обстеження для підтвердження діагнозу та наступного динамічного контролю (комп'ютерна томографія органів грудної клітки або рентгенографія).

Чи є лікування від коронавірусу?

Специфічної терапії, тобто лікування, яке ефективно та прицільно впливає на SARS-CoV-2 в організмі людини, не розроблено. На цей час лікарі змушені обмежуватися симптоматичною та підтримуючою терапією.

У легких випадках достатньо засобів, які усувають симптоми – протикашльових препаратів, ліків, що знижують температуру. При тяжкому перебігу захворювання проводиться штучна вентиляція легенів, спрямована на усунення дихальної недостатності.

Вакцини від SARS-CoV-2 знаходяться на етапі розробки, але безпечного та ефективного засобу, що попереджає інфікування вірусом, ще не існує. В роботі, на цей момент, не менше 20 вакцин, але завершення їх розробки та клінічних досліджень займе близько року.

Тому найбільш надійним способом вберегтися від хвороби є попередження інфікування.

Профілактика коронавірусу

В основі профілактики зараження лежить ретельне дотримання правил особистої та респіраторної гігієни:

  • часто та ретельно (не менше 20-30 секунд) мити руки з милом або спиртовим антисептиком;

  • дотримання безпечної дистанції в 1-2 метри при соціальних контактах;

  • зведення самих соціальних контактів до необхідного мінімуму;

  • регулярна обробка поверхонь антисептиком.

При наявності навіть легких симптомів застуди рекомендується залишатися вдома. Якщо ви кашляєте або чхаєте – потрібно користуватися одноразовими серветками, в крайньому разі – зігнутим ліктем. При наявності кашлю, труднощів з диханням та лихоманки потрібно звернутися до сімейного лікаря, надавши тому всю необхідну інформацію.

Масковий режим, згідно з даними ВООЗ, не є додатковим фактором захисту для здорових людей. З точки зору медичних показань, маску потрібно носити лише тим, хто відчуває симптоми інфекції дихальних шляхів та людям, вимушеним контактувати з інфікованими з коронавірусів.

Однак, масковий режим був введений для всіх людей, в громадському транспорті, супермаркетах, продуктових магазинах та аптеках, розпорядженнями центральних та місцевих органів влади. Цієї вимоги громадянам також потрібно дотримуватися.

Джерела:

World Health Organization 

New English Journal of Medicine 

BMC of Springer Nature


( Рейтинг: 0, голосів: 0 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up