Інформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря.
Варикозна хвороба – це розширення поверхневих вен, яке супроводжується порушенням функцій клапанів та порушенням кровотоку в уражених судинах. Найчастіше варикоз вражає вени ніг – вони стають більш вираженими, темними та звивистими. Крім естетичного дефекту захворювання викликає біль, важкість у ногах та набряклість, а без лікування може спровокувати серйозні ускладнення.
За статистикою варикозом більше хворіють жінки, але й у чоловіків хвороба зустрічається часто – приблизно у 32% (для порівняння показник серед жінок становить 40%). Статистика руйнує стереотипну думку про те, що варикоз – це виключно жіноча проблема.
Спочатку варикозна хвороба розвивається майже непомітно: на шкірі з'являється невелика судинна сіточка синього або фіолетового відтінку. При цьому біль та інші симптоми, як правило, ще не турбують. Вони з'являються пізніше. Однак уже в цьому випадку варто відвідати флеболога та обстежитися. Розвиток хвороби на ранній стадії можна сповільнити за допомогою медикаментозної терапії та фізіотерапії, тоді як на пізній не виключено хірургічне втручання.
Симптомами варикозу можуть бути:
здуття, збільшення розміру та звивистість вен;
поява судинних «зірочок»;
свербіж шкіри та/або зміна її кольору біля уражених судин;
відчуття печіння в м'язах ніг;
біль в ногах;
набряк ніг, особливо в зоні кісточок;
тяжкість в ногах;
поява синців після незначних ударів;
швидка стомлюваність.
Поява навіть декількох з перерахованих симптомів може говорити про початок захворювання.
Розвиток варикозу відбувається переважно при слабкості венозних стінок, порушення їхніх функцій або неспроможності клапанів. Саме вони відіграють ключову роль в процесі нормального кровообігу. По венах ніг кров рухається від низу до верху в напрямку серця, а клапани перешкоджають зворотному току крові під дією сили тяжіння. Якщо вони не справляються зі своєю функцією, кровотік порушується, навантаження зростає і судини розширюються. У свою чергу, якщо діаметр вени збільшується, клапан вже не може її перекрити. Так розвивається варикозне розширення вен.
Основними причинами варикозу у чоловіків вважаються:
генетична схильність;
хронічні захворювання серцево-судинної системи;
заняття професійним спортом;
важка фізична робота;
перебування в положенні стоячи протягом усього дня;
надлишкова маса тіла;
недостатня фізична активність;
нераціональне харчування (перевага жирної, смаженої, копченої їжі тощо);
шкідливі звички (куріння, вживання алкоголю).
Для діагностики варикозної хвороби потрібно записатися на консультацію до флеболога – він спеціалізується переважно на лікуванні вен ніг. Під час прийому лікар проведе огляд, зовні оцінить ступінь здуття вен та проведе ультразвукову доплерографію. Також лікар попросить описати скарги, розповісти про спосіб життя та наявність хронічних захворювань. На основі цього фахівець поставить попередній діагноз.
Для діагностики варикозу та ступеня ураження вен флеболог може призначити:
ультразвукову доплерографію – дозволяє визначити ущільнення стінок вен, діаметр вен, стан клапанів та кровотік;
флебографію – рентген-дослідження з контрастом;
лабораторні аналізи крові та інші апаратні дослідження.
Які обстеження потрібні пацієнту, лікар визначає після огляду та оцінки скарг.
При варикозі застосовують як медикаментозне, так і хірургічне лікування. Перше ефективне на ранніх стадіях захворювання. Коли вени сильно роздуті, як правило, потрібне хірургічне видалення. Зараз такі операції успішно проводять за допомогою малоінвазивних методик.
Консервативна терапія спрямована на зміцнення стінок судин, нормалізацію кровообігу та усунення хворобливих симптомів. Для цього лікар може призначити венотоники, антикоагулянти в таблетках, а також мазі та компресійні панчохи. Іноді таке лікування усуває ознаки хвороби, але не зупиняє її розвиток. У цих випадках рекомендують хірургічне лікування.
Залежно від стадії захворювання, наявності ускладнень та інших індивідуальних чинників судинний хірург може призначити один з малоінвазивних способів хірургічного лікування.
Методами хірургічного лікування варикозу є:
Мініфлебектомія. Призначають при великому варикозі, виражених симптомах хвороби та розвитку ускладнень. Процедура передбачає хірургічне видалення уражених судин. Як правило, на шкірі роблять один або кілька проколів, через які видаляють вени.
Мікросклеротерапія. Застосовують в основному для лікування судинних зірочок. У вени вводять препарат, який перекриває їх просвіт. Вудини склеюються, і зовнішній дефект відразу ж зникає.
Пінне склерозування. Застосовують при варикозі різних стадій та локалізації. У вени вводять піноподібний склерозант, який викликає їх склеювання.
Ендовазальної лазерна коагуляція. Застосовують при варикозі 2 та 3 стадій. Лазер вводять в вену через невеликий прокол та з його допомогою проводять склерозування (склеювання) вени.
У всіх випадках кровотік по розширених венах припиняється та перерозподіляється на інші судини. Варикоз найчастіше вражає тільки поверхневі вени, по яких проходить близько 10% крові. При їх видаленні вона переходить на глибокі вени, які швидко адаптуються до збільшеного навантаження. Таким чином, лікування не завдає шкоди кровопостачанню кінцівок.
Щоб знизити ризик розвитку варикозу, флебологи рекомендують:
підтримувати оптимальний рівень фізичного навантаження;
чергувати відпочинок, сидячу роботу з фізичною активністю;
частіше підіймати ноги, ставити на стільчик для ніг;
підтримувати нормальну масу тіла;
правильно харчуватися;
відмовитись від шкідливих звичок;
не носити тісний одяг та некомфортне взуття.
Варикоз у чоловіків буває та досить часто. За статистикою, захворювання зустрічається у 32% чоловіків. У молодому та середньому віці поширеність хвороби серед жінок вище, але в літньому однакова.
У чоловіків, як і у жінок, хвороба може викликати ускладнення: трофічні виразки, тромбофлебіт, хронічну венозну недостатність та інші.
Для діагностики варикозу потрібно звернутися до флеболога. Лікар проведе огляд та призначить дослідження – ультразвукову доплерографію та інші. Також виявити захворювання можна самостійно, побачивши роздуті звивисті вени.
Супутні послуги:
Джерела:
Опубликовано: 17.09.2020
Обновлено: 09.02.2021
вул. Глибочицька, 40X
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Павлівська, 26/41
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Предславинська, 29
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Березняківська, 30Б
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Срібнокільська, 20
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Василя Липківського, 38
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Івана Крамського, 9
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
Оболонська набережна 1, корпус 2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Михайла Гришка, 1
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Князів Острозьких, 46/2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Андрія Верхогляда, 14Б
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул.Олександра Олеся, 2, Виноградар
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показать - Viber, Telegram
вул. Євгена Маланюка, 101
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
м. Ірпінь вул. Університетська 2/1 корп.3
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram