(044) 204 40 40
Замовити зворотній дзвінок
Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Полоскання як профілактика стоматологічних захворювань

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря. 

Правильна комплексна гігієна ротової порожнини – кращий спосіб профілактики більшості стоматологічних захворювань. Сьогодні існує безліч видів зубних паст, щіток, флосів та іригаторів, але не слід забувати й про такий дієвий та недорогий метод гігієни рота, як полоскання.

В аптечних та магазинних відділах засобів особистої гігієни широко представлені різні готові ополіскувачі для рота, але при цьому в домашніх умовах можна легко приготувати відповідний розчин або відвар для полоскання.

Коли необхідно полоскати порожнину рота?

Полоскання спеціально підібраними розчинами допоможуть не тільки зберегти здоров'я ясен та зубів, але й допомогти впоратися з уже наявними проблемами. Виходячи з цього, полоскання умовно діляться на:

  • гігієнічні;

  • лікувально-профілактичні.

Регулярні гігієнічні санації правильно обраними засобами здатні:

  • видалити залишки їжі та нальоту на важкодоступних для щітки ділянках зубного ряду (профілактика карієсу);

  • уповільнити появу зубного каменю, який з часом викликає запалення ясен;

  • зміцнити ясна, надати зубам більш здоровий вигляд, а диханню – свіжість.

Стоматологи рекомендують полоскати рот в лікувальних цілях при таких захворюваннях та станах:

  • стоматит, гінгівіт та інші хвороби, при яких уражається ясна або слизова;

  • пародонтоз, пародонтит;

  • зубний біль;

Зрозуміло, всі лікувальні полоскання проводяться тільки після консультації з лікарем, в складі комплексної терапії.

Чим полоскати рот у домашніх умовах?

Більшість домашніх рецептів полоскань використовуються дуже давно, не втрачаючи своєї актуальності до цього дня. Виділяють найдієвіші з них:

  1. Харчова сода (гідрокарбонат натрію) – нетоксичний антисептик з легкою відбілюючою дією притупляє зубний біль та дбайливо розчиняє зубний наліт. Для приготування розчину знадобляться 200 мл кип'яченої води з температурою 30-38 градусів та чайна ложка соди. Можна полоскати щодня після прийому їжі, щоб нейтралізувати в роті кисле середовище, яке руйнує зуби.

  2. Кухонна сіль (хлорид натрію) – звичайна або йодована. Розчин готується в тій же пропорції, що й з содою, а також можна взяти 2 чайні ложки солі. Для процедури підійде і морська сіль (1 столова ложка на 200 мл води). Сіль допоможе витягнути зайву рідину із зони запалення, зупинити розмноження бактерій. Також хлорид натрію має знезаражувальні та дезінфікуючі властивості.

  3. Сода, сіль та йод. Класичний розчин для полоскання з максимальним антисептичним ефектом, знімає запалення, зменшує біль та кровоточивість, дезінфікує ясна та слизову оболонку рота. Для його приготування до 200 мл теплої води додають по 1 чайні ложки соди та солі, а потім додають 2-3 краплі аптечного йоду.

В лікувально-профілактичних цілях також широко використовуються відвари лікарських рослин. Їх універсальний рецепт такий: 1 ст. ложку сировини залити кип'яченою водою з температурою 85-95 градусів, настоювати не менше півгодини, потім процідити та використовувати. Найбільш корисні відвари:

  1. Ромашка. Містить безліч корисних флавоноїдів і масел з антибактеріальною та протизапальною дією – бісаболол, лютеолін, апігенін, хамазулен.

  2. Кора дуба. Відмінний в'яжучий засіб, який захищає поверхню слизової. Дубильні речовини кори дуба зупиняють кровотечі, зміцнюють ясна, вбивають мікроорганізми.

  3. Шавлія. Ефірна олія рслини має в'яжучі властивості, знімає запалення, вбиває патогенні бактерії та грибок Candida.

У деяких випадках використовується розчин перекису водню (3%) – 1 ст. ложка на 200 мл води. Його призначають при стоматиті, гінгівіті, потемнінні емалі, пародонтозі, пародонтиті. Заборонено використання при карієсі, тонкій емалі, великій кількості пломб, при одночасному прийомі антибіотиків.

Техніка полоскання

Перед полосканням необхідно ретельно почистити зуби, після чого приступити до процедури, дотримуючись таких правил:

  • розчин повинен бути в міру теплим, щоб не обпекти слизову (полоскати рот холодною водою теж не варто, це шкодить емалі);

  • процедура полоскання триває 7-10 хвилин, а кожні 30 секунд необхідно спльовувати відпрацьований розчин;

  • не можна споліскувати рот чистою водою відразу після процедури, зачекайте хоча б 10 хвилин.

Правильно підібрати розчин для полоскання з максимально ефективною дією та розписати схему його застосування допоможе лікар-стоматолог. У клініці “Оксфорд Медікал” працюють профільні фахівці, успішно проводять лікування будь-яких проблем із зубами та яснами. Варто пам'ятати, що самолікування може посилити наявне захворювання, тому краще звернутися до фахівця.

Часті запитання

Чим корисне полоскання рота содою?

Полоскання рота розчином соди дозволяє очистити зуби від залишків їжі та нейтралізувати кислотне середовище, яка утворюється після їжі та руйнує емаль. Також вважається, що сода зменшує зубний біль, розчиняє наліт та надає відбілюючий ефект.

Що дає полоскання рота сіллю?

Кухонна сіль надає антисептичну дію, сприяє уповільненню росту бактерій та зменшенню запалення. Полоскання сольовим розчином застосовують в комплексній терапії при захворюваннях горла та ротової порожнини.

Що дає полоскання рота маслом?

Полоскання рота маслом – це застаріла та неефективна методика. Вона використовувалася в Індії кілька тисяч років тому. Клінічні дослідження не підтвердили ефективність процедури.

Що дає полоскання рота ромашкою?

У ромашці міститься багато корисних речовин, які мають протизапальну, антибактеріальну та ранозагоювальну дію. Настій або відвар квіток ромашки застосовують при лікуванні запальних та інфекційних захворювань, а також для загоєння невеликих ран.

Який засіб для полоскання рота краще?

Всі розчини для полоскання забезпечують різні ефекти. Засоби, що застосовуються в лікувальних цілях, повинен призначати лікар. Для профілактики можна використовувати різні розчини, індивідуально оцінюючи їх ефективність та підбираючи той, який підходить найкраще.

Джерела: 

Нindawi  

US National Library of Medicine

Scientific reports 


( Рейтинг: 4.90, голосів: 10 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up