Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Ендопротезування плечового суглоба: показання, операція та реабілітація

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря. 

Зміст:

  1. При яких симптомах потрібно звернутися до лікаря?

  2. Показання до ендопротезування плечового суглоба

  3. Протипоказання до ендопротезування плечового суглоба

  4. Види операцій по заміні плечового суглоба

  5. Діагностика та підготовка до ендопротезування плечового суглоба

  6. Як проводять ендопротезування плечового суглоба

  7. Реабілітація після заміни плечового суглоба

  8. Можливі ускладнення ендопротезування плечового суглоба

  9. Переваги ендопротезування в «Оксфорд Медікал»

Плечовий суглоб відповідає за рухи руки та підняття важких предметів. Він часто піддається травмуванню, що в комплексі з хронічними хворобами опорно-рухового апарату, робить його особливо вразливим.

Легкі та навіть середньо тяжкі патології плечового суглоба успішно лікуються медикаментозно та за допомогою фізіотерапії. Але при складних внутрішньосуглобових переломах та серйозних дегенеративних змінах єдиним виходом залишається ендопротезування – заміна пошкодженого суглоба імплантованим протезом.

При яких симптомах потрібно звернутися до лікаря?

Прояви враження плечевого суглобуПри важких травмах та переломах пацієнти відразу звертаються за медичною допомогою. Помітити поступовий розвиток хвороби на ранній стадії, щоб своєчасно звернутися до лікаря, – складніше.

Починаючись з періодичних болів в плечі, відчуття скутості рухів або дискомфорту, прояви хвороби з часом посилюються. Велика частина пацієнтів приходить до лікаря вже з запущеною хворобою.

Симптомами ураження плечового суглоба можуть бути:Симптомами враження плечового суглоба

  • біль у плечі (ниючий, гострий, постійний або періодичний);

  • обмеження рухливості плеча;

  • деформація плеча;

  • набряки, почервоніння шкіри.

Біль та обмеження рухливості – це основні симптоми, тому навіть якщо вони з'являються зрідка або тільки при певних рухах, краще звернутися до ортопеда-травматолога і пройти діагностику.

Показання до ендопротезування плечового суглоба

Багато захворювань, особливо на ранніх стадіях, можна вилікувати консервативними методами. Ендопротезування плечового суглоба – це найбільш радикальне рішення, до якого вдаються тільки в найскладніших випадках.

Показаннями до заміни плечового суглоба можуть бути:

  • прогресуючий артроз;

  • хронічний поліартрит;

  • дисплазія плечового суглоба;

  • перелом плечової кістки;

  • перелом суглобової западини плеча;

  • неправильно зрощений перелом;

  • некроз плечової головки;

  • хронічне зміщення плечового суглоба;

  • омартрит (інфекційне захворювання) та деякі інші.

Ендопротезування рекомендують в тих випадках, коли інші методи лікування виявилися (або передбачаються) неефективними. Операція допомагає пацієнтам з постійними болями в плечі, сильно обмеженою рухливістю суглоба, а також при переломах, якщо остеосинтез неможливий.

Протипоказання до ендопротезування плечового суглоба

Навіть при наявності показань до ендопротезування хірург може не рекомендувати операцію. Існують як загальні протипоказання до хірургічного втручання та застосування наркозу, так і конкретно до ендопротезування. Останні пов'язані із захворюваннями та травмами кісток, до яких кріплять суглоб. Якщо вони зруйновані або нестабільні, то установка протеза недоцільна.

Протипоказаннями до ендопротезування суглобів є:

  • некроз кісток;

  • виражений остеопороз;

  • серцева, легенева, ниркова, печінкова недостатність;

  • тяжкі серцево-судинні захворювання;

  • неврологічний параліч;

  • ожиріння 3-4 стадії;

  • інфекційні захворювання та інші.

При інфекційних захворюваннях (застуда, грип та ін.) ендопротезування відкладають до повного одужання. Наявність інфекції в організмі може призвести до зараження рани та відторгнення протеза.

Операція по заміні плечового суглоба

Залежно від ступеня пошкодження суглоба протезування проводять по-різному. Воно може бути:

  1. Часткове, або поверхневе – проводять заміну тільки хрящової тканини плечової голівки, не видаляючи з неї кісткову. Такий протез використовують, якщо обертаюча манжета плеча, що відповідає за рухливість суглоба, немає пошкоджень, або плечова западина не зношена. Мінус такого протезування в тому, що з часом все-таки може відбутися руйнування поверхні суглобового поглиблення, посилитися біль та обмежитися рухливість. В такому випадку можна провести повторне протезування. Переваги методу – збільшення рухливості понад 40%, що схоже з результатами тотального протезування, а також більш коротка і легка реабілітація.

  2. Однополюсне – замінюють тільки один елемент, голівку плеча або суглобову поверхню лопатки. Застосовують, коли суглоб пошкоджений не в повному обсязі та частину здорових тканин можна зберегти. Цей метод також полегшує реабілітацію.

  3. Тотальне – замінюють всі елементи суглоба, зокрема плечову голівку та суглобову западину. Під час операції видаляють пошкоджені тканини та готують простір плечової кістки для установки ніжки протеза. Така методика найбільш поширена при сильному пошкодженні суглоба, але вона ж вимагає максимально точної діагностики та бездоганної роботи хірурга, оскільки ризик ускладнень вище.

  4. Реверсивне – елементи ендопротеза міняють місцями таким чином, що металева голівка кріпиться до суглобової поверхні лопатки, а увігнута поліетиленова вкладка встановлюється в плечову кістку. Таку методику почали застосовувати тільки в останнє десятиліття у пацієнтів з розривом або сильним пошкодженням обертаючої манжети плеча, що обмежує роботу м'язів та його рухливість.

Діагностика та підготовка до ендопротезування плечового суглоба

Під час першої консультації ортопед-травматолог оглядає плечовий суглоб пацієнта, оцінює рухливість, наявність набряку тощо. Також він уважно вислуховує скарги, вивчає історію хвороби та цікавиться наявністю хронічних захворювань і старих травм. Щоб поставити точний діагноз, в більшості випадків потрібні апаратні дослідження. Лікар може призначити:

  • ультразвукове дослідження суглоба (УЗД);

  • рентген плеча;

  • комп'ютерну (КТ) або магнітно-резонансну (МРТ) томографію.

Ці обстеження дозволяють оцінити ступінь пошкодження суглоба та виявити показання до ендопротезування.

Незадовго до операції пацієнту також потрібно:

  • здати лабораторні аналізи (кров, сеча);

  • пройти електрокардіографію (ЕКГ);

  • зробити флюорографію (протягом 1 року до операції);

  • проконсультуватися з анестезіологом з приводу використання анестезії;

  • обстежитися у профільних фахівців при наявності хронічних захворювань.

В «Оксфорд Медікал» також проводять передопераційне 3D-моделювання. Це унікальна технологія, яка дозволяє отримати з КТ та МРТ знімків об'ємне зображення та попрацювати з суглобом у віртуальному просторі. Хірург може видалити пошкоджені тканини, підібрати оптимальний протез, спробувати його встановити та оцінити результати.

Завдяки 3D-моделюванню скорочується час операції, знижуються ризики ускладнень.

Як проводять ендопротезування плечового суглоба

Операція з приводу ендопротезування плечевого суглоба в Оксфорд МедікалДля проведення ендопротезування пацієнта госпіталізують в хірургічний стаціонар. У клініці потрібно провести до 5-7 днів.

Етапи ендопротезування плечового суглоба:

  • пацієнта переводять в хірургічний блок;

  • проводять анестезію та вводять в стан наркозу (за його глибиною та життєвими показниками стежить анестезіолог);

  • хірург робить невеликий розріз в області плеча;

  • видаляє всі пошкоджені тканини;

  • встановлює елементи ендопротезу;

  • поступово зшиває м'які тканини;

  • встановлює дренажну трубку (через неї 1-2 дні з рани виходить кров та інша рідина);

  • після цього пацієнта виводять з наркозу та переводять на кілька годин в післяопераційне відділення;

  • наступний час він проводить в комфортній 1 або 2-місній палаті.

Операція в середньому займає 1,5-2 години. Виконують її класичним або малоінвазивним методом (артроскопія), що залежить від ступеня пошкодження суглоба та виду ендопротезування.

Реабілітація після заміни плечового суглоба

Після установки імпланту руку фіксують у зігнутому положенні за допомогою спеціальної пов'язки. Це необхідно, щоб виключити рух в суглобі, не спровокувати його зміщення та дозволити м'яким тканинам швидше загоїтися.

Поки пацієнт залишається в клініці, рану щодня перев'язують. Також проводять медикаментозну терапію для зняття запалення, профілактики інфекції та тромбозу. При необхідності призначають знеболюючі препарати.

Для кращої реабілітації вже в перші дні починають робити легкий масаж, фізіопроцедури та лікувальну фізкультуру. Лікар-реабілітолог показує, які вправи потрібно робити та з якою інтенсивність. Важливо не перевантажувати руку, але й відмовлятися від занять ні в якому разі не можна. Крім того, їх інтенсивність потрібно поступово збільшувати (також під контролем фахівця).

Заняття зміцнюють м'язи руки та дозволяють розробити протез. Спочатку амплітуда рухів обмежується, але після відновного етапу вона повинна стати більше. Коли це станеться, до плеча ще якийсь час слід ставитися дбайливо, уникаючи різких рухів та підняття важких предметів.

Реабілітаційний період займає від 3 до 6 місяців. У цей час потрібно відвідувати всі планові консультації та виконувати призначення лікаря.

Можливі ускладнення ендопротезування плечового суглоба

Спеціалісти «Оксфорд Медікал» говорять, що будь-яка операція асоціюється з певним ризиком ускладнень. Щоб знизити його, перед ендопротезування пацієнта ретельно обстежують. Це дозволяє виключити протипоказання та стани, які можуть спровокувати розвиток інфекції або відторгнення протеза.
Також дуже важливо вибрати досвідченого хірурга і переконатися, що в клініці використовують якісне сучасне обладнання, в тому числі необхідне для проведення реанімації, якщо ускладнення все ж виникнуть.

Потенційними ускладненнями ендопротезування вважаються:

  • потрапляння інфекції в рану;

  • пошкодження зв'язок, нервів, судин;

  • тромбоз вен;

  • періпротезний перелом;

  • розхитування елементів протеза;

  • вивих протеза тощо.

Для профілактики післяопераційних ускладнень потрібно ретельно виконувати всі рекомендації хірурга.

Переваги ендопротезування в «Оксфорд Медікал»

Ендопротезування – це шанс позбутися від болю і повернути нормальну рухливість суглоба. Після операції більшість пацієнтів ведуть активний спосіб життя і відчувають себе абсолютно здоровими.

В «Оксфорд Медікал» ендопротезування суглобів проводить команда лікарів під керівництвом досвідченого хірурга-ортопеда вищої категорії. Операція виконується в сучасному хірургічному стаціонарі з 2 операційними блоками, оснащеними новітнім медичним обладнанням. У тому числі в клініці обладнані палати інтенсивної терапії, оснащення яких дозволяє проводити постійний моніторинг та підтримання життєво важливих функцій організму.

Переваги ендопротезування плечового суглоба в «Оксфорд Медікал»:

  • діагностика та виконання операції за допомогою нового високоточного обладнання провідних брендів;

  • виконання операції хірургом-ортопедом вищої категорії з багаторічним стажем роботи;

  • передопераційне 3D-моделювання – індивідуальний підбір протеза та прогнозований результат;

  • використання перевірених протезів, які слугують понад 15-20 років;

  • госпіталізація в комфортному стаціонарі з індивідуальними та двомісними палатами.

Для отримання більш детальної інформації та запису на консультацію до ортопеда-травматолога телефонуйте в контакт-центр клініки або пишіть в чат на сайті. 

Супутні послуги: 

Лікування захворювань суглобів

Ортопедичні операції

Джерела:

US National Library of Medicine  

Journal of Shoulder and Elbow Arthroplasty

Taylor 


( Рейтинг: 0, голосів: 0 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up