Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Енурез у дітей та дорослих

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря. 

Енурез – це медичне найменування нетримання сечі. Ця проблема часто зустрічається у дітей (діти – переважна більшість пацієнтів з енурезом), але може проявлятися в підлітковому та дорослому віці.

Види енурезу

Нетримання сечі, в залежності від обставин і характеру проявів, може бути:

  • нічним – в основному діагностується у дітей та проявляється неможливістю утримувати сечу в стані сну;

  • стресових – виникає при підвищенні тиску в очеревині при сміху, кашлі, підйомі тягарів, бігу та ін., при цьому немає попередніх позовів до сечовипускання;

  • ургентним – проявляється різко, виникають сильні, непереборні позиви до сечовипускання, що не залишає пацієнтові часу дістатися до туалету;

  • внаслідок переповнення – відбувається при втраті сечовим міхуром здатності до спорожнення, через що з переповненого органу починає підтікати сеча;

  • змішаним – викликаний відразу декількома причинами.

Крім того, енурез може бути первинним або вторинним. Найбільша частота випадків припадає на первинний енурез – коли дитина, підростаючи, не перестає мочитися в ліжко. Про вторинний енурез мова йде, якщо нетримання з'явилося повторно, після тривалої відсутності проблеми.

Причини енурезу

Нічний енурез у дитини може бути спровокований рядом причин:

  • сильним переживанням, стресом;

  • дуже міцним сном після насиченого дня;

  • рясним споживанням рідини перед сном;

  • дефіцитом гормону вазопресину, що відповідає за утримання води в організмі (нічна поліурія);

  • інфекціями сечовивідних шляхів;

  • пошкодженням спинного мозку;

  • генетичними факторами.

Денний енурез у дитини може бути спровокований відставанням у розвитку. У хлопчиків додатковими факторами можуть виступати гіперактивність та недостатнє або надмірна увага з боку дорослих.

У дорослих енурез може бути викликаний інфекціями сечостатевої системи, гіперактивністю сечового міхура, наявністю в ньому конкрементів (каменів) або пухлин. У жінок старшого віку послаблюються м'язи тазового дна, через що при напрузі можуть виникати епізоди нетримання. У чоловіків старшого віку нетримання виникає при запущеній аденомі простати.

Діагностика енурезу

Пошук причин нетримання сечі обов'язковий для позбавлення від проблеми, тому що універсального засобу, здатного допомогти всім пацієнтам з енурезом не існує – лікування спрямоване на усунення чинників, що провокують нетримання. Тільки в ході ретельної діагностики можна виявити причини проблеми.

При пошуку причин енурезу лікар може призначити ряд обстежень:

  • урофлоуметрію, що дозволяє оцінити функціональність сечового міхура;

  • загальний аналіз сечі;

  • УЗД нирок та сечового міхура;

  • цистографію (рентген заповненого контрастом сечового міхура);

  • цистоскопію.

Діагностикою причин нетримання сечі може займатися сімейний лікар (або терапевт у дорослих, а педіатр – у дітей), уролог, гінеколог або невролог. При виключенні можливих фізіологічних причин – проводиться пошук психологічних проблем, здатних спровокувати енурез.

Методи лікування енурезу

Чарівної таблетки від енурезу не існує – вилікувати захворювання можна, лише усунувши викликаючі його чинники. Для лікування енурезу розроблено сотні способів різного ступеня ефективності, які можна розділити на три групи:

  • медикаментозне лікування;

  • немедикаментозне лікування;

  • режимні заходи.

Медикаментозні методи передбачають прийом лікарських засобів, спрямованих проти пускових чинників енурезу. Наприклад, якщо дитина гіперактивна і це є причиною нетримання сечі, то їй можуть бути призначені заспокійливі засоби та ноотропи. Якщо патологія спровокована інфекцією, призначаються антибактеріальні препарати.

При стресах можуть бути призначені антидепресанти та психостимулятори. При гормональних порушеннях (дефіциті вазопресину) призначаються відповідні гормональні препарати. Прийом препаратів може доповнюватися фітотерапією – прийомом різного роду трав'яних відварів.

Немедикаментозне лікування передбачає застосування психотерапевтичних та фізіотерапевтичних методів. Фізіотерапевтичні методи можуть включати лікувальну гімнастику – спеціальні вправи, спрямовані на посилення м'язів тазового дна. Крім того, може застосовуватися електросон, акупунктура (голковколювання), магнітотерапія, масажі та ін.

Для вирішення проблем психологічного плану можуть застосовуватися сеанси психотерапії або гіпнозу. В процесі лікування енурезу, особливо у дітей, дуже важлива психологічна підтримка батьків та оточуючих. Дитину не можна лаяти або карати за епізоди нетримання, а якщо ліжко на ранок залишилося сухим – її обов'язково слід похвалити.

Режимні заходи передбачають правильну організацію часу дитини. Час відходу до сну повинен бути однаковим та не дуже пізнім – рекомендується укладати дитину не пізніше 21.00. Перед сном небажана надлишкова фізична активність дитини, взаємодія з лякаючим чи шокуючим контентом. Якщо дитина боїться темряви, в її кімнаті обов'язково має бути нічник.

Ввечері можна обмежити вживання дитиною рідини, обов'язково компенсувавши його в ранковий та обідній час, щоб уникнути зневоднення. Перед сном потрібно запропонувати дитині сходити в туалет. Діти повинні бути своєчасно привчені до горщика та не спати в підгузниках.

Часті запитання:

Чим небезпечний енурез?

Енурез, сам по собі, є маркером наявності певних психологічних або фізіологічних проблем. І неважливо, що це – приховані страхи або порушення гормонального фону – проблема повинна бути усунена, а з нею буде усунутий і енурез. Енурез може негативно позначитися на психоемоційному стані людини, сформувати комплекси та фобії.

Який лікар лікує енурез?

Все залежить від причини, що викликала нетримання. Якщо причина психологічна, лікування веде психолог, психотерапевт або невролог. Якщо причина в інфекції сечовивідних шляхів, терапію розписує гінеколог, уролог або венеролог. Первинне звернення з проблемою енурезу можливо до сімейного лікаря, який допоможе розібрати в потенційних причинах та направить до потрібного вузькопрофільного фахівця.

Чи можна вилікувати енурез?

У більшості пацієнтів енурез успішно виліковується – головне правильно визначити причину захворювання.

Супутні послуги:

Консультація уролога

Джерела:

US National Library of Medicine

ВМС Рediatrісs 

Imedpub  


( Рейтинг: 5.00, голосів: 1 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up