Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Як лікувати уреаплазмоз

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря. 

Уреаплазмоз – це інфекційне захворювання сечостатевої системи, яке зустрічається у жінок і чоловіків. Його збудниками є умовно-патогенні мікроорганізми роду Ureaplasma. За статистикою, вони зустрічаються в організмі 50-70% здорових людей, але призводять до розвитку захворювання не більше ніж у 10% випадків.

Уреаплазми проникають в епітеліальні клітини слизових оболонок органів сечостатевої системи. При цьому, якщо людина здорова, уреаплазми не викликають розвитку захворювання. Це відбувається тільки при появі провокуючих чинників – зниженні імунітету, наявності хронічних захворювань, розвитку інших інфекційних та запальних захворювань урогенітального тракту. Уреаплазми починають розмножуватися при порушенні балансу нормальної мікрофлори та, досягнувши високої концентрації, викликають розвиток захворювання – уреаплазмозу.

Симптоми уреаплазмозу у жінок та чоловіків

Оскільки уреаплазми є умовно-патогенними мікроорганізмами, то навіть при інфікуванні у людини можуть бути відсутні будь-які симптоми. Вони з'являються тільки при переході захворювання в активну фазу. При цьому треба враховувати, що уреаплазмоз часто розвивається на тлі інших захворювань, через що симптоматика може відрізнятися.

Основні симптоми уреаплазмозу у жінок:

  • невелике свербіння та печіння при сечовипусканні;

  • дискомфорт, періодичні болі внизу живота;

  • неприємні, хворобливі відчуття при статевому акті;

  • зміна об’єму, консистенції та кольору вагінальних виділень.

Ці симптоми не є специфічними для уреаплазмозу. Вони проявляються при різних гінекологічних захворювань. Поставити правильний діагноз можна, здавши аналізи на мікрофлору.

Ознаки уреаплазмозу у чоловіків:

  • прискорене сечовипускання;

  • біль та печіння при сечовипусканні;

  • біль в нижній частині живота.

У чоловіків ці симптоми також можуть бути викликані іншими захворюваннями, зокрема так проявляється цистит. Визначити правильний діагноз дозволяють лабораторні аналізи.

Як відбувається зараження уреаплазмозом

Уреаплазмоз, як і більшість урогенітальних захворювань, передається статевим шляхом. При цьому людина може бути носієм інфекції, але через відсутність симптомів навіть не знати про це.

Також інфекція може передаватися від матері до дитини під час природних пологів. Це пояснює виявлення уреаплазм у маленьких дітей.

Також вважається, що інфекція може передаватися контактно-побутовим шляхом, тобто при використанні загального рушники, купанні в басейні та відвідуванні громадських бань. Фахівці називають цей спосіб теоретичним, оскільки насправді така передача малоймовірна.

Методи діагностики уреаплазмозу

Для діагностики уреаплазмозу жінки повинні звернутися до гінеколога, а чоловіки – до уролога. Кожен з фахівців спочатку проведе фізикальний огляд, вивчить симптоматику та історію хвороби пацієнта. Для постановки точного діагнозу лікар призначить комплекс досліджень. Щоб виявити інфекцію сечостатевої системи, використовують, в основному, лабораторні аналізи виділень.

Діагностувати уреаплазмоз можна за допомогою таких лабораторних аналізів:

  • дослідження зіскрібка з урогенітального тракту методом ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції) – дозволяє визначити вид інфекційного збудника;

  • бактеріологічний посів виділень – також дає можливість визначити вид бактерій та їх кількість в досліджуваному матеріалі;

  • імуноферментний аналіз крові – виявляє антитіла до уреаплазми, що дозволяє визначити наявність та характер захворювання (гострий або хронічний).

Лікар може призначити всі або тільки деякі з цих аналізів, а також інші дослідження. Це залежить від симптомів захворювання та ймовірності інших патологій. Оскільки уреаплазмоз переходить в активну фазу при порушенні балансу мікрофлори, також потрібно визначити причину цього процесу.

Перед здачею аналізів на інфекції рекомендують протягом 2 діб утримуватися від статевих контактів, не використовувати тампони та вагінальні свічки, не проводити спринцювання.

Лікування уреаплазмозу

Уреаплазми – це умовно-патогенні бактерії, які можуть перебувати в організмі людини протягом багатьох років та не впливати на її здоров'я

Також треба враховувати, що уреаплазмоз часто розвивається в сукупності з іншими захворюваннями. Тому програму лікування лікар розробляє індивідуально. У більшості випадків застосовують медикаментозне лікування. Призначають препарати для місцевого застосування (вагінальні свічки), антибіотики, протизапальні препарати, імуностимулюючі засоби і / або інші. Програма лікування залежить від симптоматики уреаплазмозу та наявності супутніх захворювань. В середньому курс лікування становить 2 тижні.

У деяких випадках при виявленні уреаплазмозу лікарі рекомендують пройти діагностику та лікування статевого партнера пацієнта.

Ускладнення уреаплазмозу

Уреаплазмоз може провокувати розвиток запальних захворювань сечостатевої системи (вагініт, уретрит, цистит та інші). Також вважається, що інфекція підвищує ризик розвитку пієлонефриту, а у чоловіків і простатиту.

Раніше вважалося, що уреаплазмоз може викликати важкі ускладнення, в тому числі безпліддя у чоловіків та жінок. Пізніше клінічні дослідження цього не підтвердили. Також не доведений вплив уреаплазмозу на невиношування вагітності та передчасні пологи.

Особливості уреаплазмозу у вагітних жінок

У вагітних жінок, як й інших пацієнтів, лікування уреаплазмозу проводять тільки при наявності симптоматики. Якщо ж інфекція виявлена, але вагітність протікає без ускладнень, лікування не потрібно. Виняток становлять випадки, коли виявляють кілька інфекційних збудників (уреаплазми та хламідії, трихомонади або інші). Тоді проводять антибактеріальну терапію. При можливості антибіотики призначають вже у другій половині вагітності

Під час вагітності імунітет жінки слабшає, тому приховані інфекції можуть проявлятися, викликаючи захворювання. Щоб попередити це, лікарі рекомендують пройти повне обстеження до зачаття.

При появі симптомів сечостатевих захворювань, особливо якщо раніше було встановлено інфікування уреаплазмами, потрібно відразу звернутися до гінеколога або уролога. Правильне та своєчасне лікування дозволяє швидше позбутися інфекції та запобігти поширенню запалення на інші органи

Супутні послуги:

Консультація уролога

Консультація гінеколога

Джерела: 

NCBI

BMC of Springer Nature

Oxford Academic  


( Рейтинг: 0, голосів: 0 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up