Інформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря.
Зміст:
Які сухожилля травмуються найчастіше?
Причини розтягнення та розриву сухожиль біцепса, гомілки та пальців
Симптоми розтягнення та розриву сухожиль
Перша допомога при розриві сухожиль
Класифікація розривів сухожиль
Діагностика ушкоджень сухожиль біцепса, гомілки та інших
Лікування розтягнення та розриву сухожиль
Підготовка до операції
Види операцій при розриві сухожиль
Реабілітаційний період після операції на сухожиллях
Переваги відновлення сухожиль в «Оксфорд Медікал»
Сухожилля – це волокнисті тканини, які оточують кістки та суглоби, та забезпечують їх рух при скороченні м'язів. Вони мають високу міцність і витримують великі навантаження. Однак сухожилля нееластичні, тому при травмах вони часто розтягуються та навіть розриваються, що призводить до часткової або повної втрати рухливості.
При розриві кінці сухожиль розходяться та між ними утворюється відстань. Внаслідок цього вони не можуть самостійно зростися. Щоб усунути наслідки, потрібна операція. Її бажано провести в перші кілька днів або тиждень, оскільки на пошкоджених тканинах з часом відбуваються незворотні зміни – вони рубцюються, товщають, приростають до найближчих м'язам тощо. У таких випадках потрібна вже більш складна або двоетапна операція.
Весь опорно-руховий апарат людини пронизаний сухожиллями. Деякі з них витримують особливо сильні навантаження, але вони ж зазвичай і піддаються травмам.
Найчастіше страждають сухожилля:
пальців;
кистей;
біцепса;
м'язів обертальної манжети плеча;
гомілки (ахіллове);
надколінка;
квадрицепсу стегна;
щиколотки.
Розтягнення та розриви сухожиль відбуваються, як правило, при травмах і надмірних навантаженнях.
Це можуть бути:
глибокі порізи;
підняття важких предметів;
спортивні навантаження;
падіння;
сильні удари тощо.
У рідкісних випадках пошкодження може відбутися в побутових умовах практично непомітно. Іноді так розриваються згиначі пальців, після чого людина помічає, що вони гірше працюють.
Ризик травм вище у пацієнтів похилого віку, із захворюваннями кістково-м'язової системи, цукровим діабетом, нирковою недостатністю, порушенням фосфорно-кальцієвого обміну та іншими хронічними захворюваннями.
У разі нещасного випадку розтягнення та розрив зв'язок супроводжується різким болем. Після він може трохи вщухнути, посилюючись при рухах. При цьому також характерна поява гематоми, набряку та обмеження рухливості відповідного м'язу.
Симптомами розриву сухожиль є:
спочатку гострий, потім менш інтенсивний та ниючий біль в місці розриву;
посилення болю при рухах;
біль при пальпації;
синяк та набряк тканин в місці травми;
поява западини та горбка (випинання м'язів);
погіршення рухливості;
підвищена стомлюваність у відповідній руці або нозі;
наявність глибокої відкритої рани.
Залежно від пошкодженого сухожилля, симптоми можуть трохи відрізнятися. Наприклад, при пошкодженні ахіллового сухожилля сильний біль та обмеження рухливості ноги бувають рідко, але пацієнт, як правило, не може встати навшпиньки. При пошкодженні сухожилля чотириголового м'яза стегна з'являється нестійкість в коліні та труднощі при його згинанні та розгинанні.
При травмі та підозрі на розтягнення або розрив сухожилля рекомендують:
іммобілізувати постраждалу кінцівку;
прикласти холод в перші 2 години (якщо рана закрита);
тримати ногу або руку на узвишші для зменшення набряку;
звернутися до лікаря при першій можливості.
Без рентгена або іншої діагностики не можна точно визначити наслідки травми. Симптоми розтягнення, розриву зв'язок та навіть перелому схожі, і у двох останніх випадках дуже важлива рання медична допомога, щоб уникнути ускладнень.
Щоб підібрати оптимальний метод лікування, потрібно точно визначити ступінь пошкодження сухожиль. Для цього розробили спеціальну класифікацію.
За типом травми розрив буває:
відкритим – супроводжується кровотечею, пошкодженням м'язів та інших тканин;
закритим – цілісність шкірного покриву не порушується.
Залежно від ступеня розриву він може бути:
частковим – відбувається розрив тільки деяких волокон сухожилля;
повним – розрив всього пучка.
Також за величиною пошкодження розрив визначають, як:
малий;
середній;
великий;
дуже великий.
Важливим є й місце відриву сухожилля. Залежно від цього розрив може бути:
сухожильним;
кістковим;
піднадкістковим;
м'язовим;
сухожильно-м'язовим.
Крім цього, враховують й час, який минув з моменту травми. Розрив вважається:
свіжим – якщо прийшло менше ніж 3 дні;
раннім – від 3 до 14 днів;
пізнім – від 14 днів до 1 місяця;
застарілим – понад 1 місяць.
Діагностика починається з ретельного огляду ортопедом-травматологом або хірургом. Спеціаліст уважно вивчає та промацує зону пошкодження, перевіряє наявність гематоми, набряку, а також западини і м'язового горбка. На основі цього фахівець може поставити попередній діагноз, але щоб підтвердити його й оцінити ступінь пошкодження потрібні апаратні дослідження.
Лікар може призначити:
ультразвукове дослідження (УЗД);
рентген;
магнітно-резонансну томографію;
артроскопію – малоінвазивна хірургічна операція.
Спеціалісті «Оксфорд Медікал» пояснюють, що показання до цих досліджень відрізняються, тому йти на діагностику потрібно вже після консультації лікаря. У деяких випадках достатньо УЗД, а в інших необхідно МРТ з контрастуванням. Також іноді проводять функціональні проби – УЗД або рентген при згинанні та розгинанні кінцівки.
Найбільш складним та одночасно максимально точним методом діагностики є артроскопія – це малоінвазивна операція, яка дозволяє за допомогою мікрокамери оглянути пошкоджені сухожилля. Її застосовують при низькій інформативності інших методик, ушкодженні сухожиль в районі суглобів та підозрі супутніх патологій.
При розтягненні та частковому розриві сухожиль можливе консервативне лікування. У таких випадках рекомендують, як правило, іммобілізувати кінцівку та зафіксувати в певному положенні, щоб тканини спокійно зросталися. При цьому призначають медикаментозну терапію, а також іноді проводять холодні, а після теплові компреси. Під час реабілітації застосовують масаж, фізіотерапевтичні процедури та лікувальну фізкультуру.
При повному розриві ефективне тільки хірургічне лікування. Оскільки кінці розірваного сухожилля розходяться, самостійно воно не зростеться. Тканини можуть прирости до м'язів та зв'язок, втративши свої функції та позбавивши людину нормальної рухливості в травмованій зоні. Щоб цього уникнути, операцію рекомендують проводити в перші дні після розриву.
Операцію проводять після ретельної діагностики. Потрібно точно визначити місце розриву сухожиль, стан обірваних кінців тощо. Це необхідно для вибору хірургічної методики задля досягнення найкращих результатів лікування.
Також перед зшиванням сухожиль проводять і класичну передопераційну підготовку. Пацієнту призначають лабораторні аналізи (загальний аналіз крові та сечі, біохімію крові, аналіз крові на цукор, приховані інфекції тощо), електрокардіограму, флюорограму, консультації терапевта, анестезіолога та при необхідності інших фахівців. Така діагностика дозволяє виключити протипоказання до застосування наркозу та знизити ризик ускладнень.
Відновити розірване сухожилля можна тільки оперативним методом. Під час операції хірург зшиває його, щоб кінці з'єдналися. Залежно від локалізації пошкодженого сухожилля, ступеня розриву та стану тканин (що залежить від терміну травми) застосовують різні тактики хірургічного втручання.
Види операцій на сухожиллях:
тенорафія – зшивання кінців розірваного сухожилля;
теноліз – видалення рубців та спайок, які утворилися на сухожиллях (формуються, якщо операцію не провести вчасно);
теноз – пришивання сухожилля до кістки або фасції поблизу суглоба;
тенотомія – часткове розсічення сухожилля або його поділ (застосовують в основному при патологіях суглобів, які викликають укорочення сухожилля).
Операції проводять класичними або малоінвазивним методом в залежності від показань.
Після операції може знадобитися накладення гіпсу або тугої пов'язки. Вони дозволяють іммобілізувати сухожилля, щоб вони швидше зрослися. Також в перші дні призначають медикаментозну терапію для зняття болю, набряку та профілактики ускладнень.
На наступному етапі підключають масаж, фізіотерапевтичні процедури та лікувальну фізкультуру. Спочатку роблять зовсім легкі вправи, поступово збільшуючи навантаження.
Реабілітацію важливо проходити під контролем фахівця і не намагатися її прискорити. Раннє навантаження може призвести до повторного розтягування або розриву.
В середньому відновлення займає 3-6 місяців, але професійним спортсменам може знадобитися й рік, щоб повернутися до колишньої форми.
В «Оксфорд Медікал» операції по відновленню сухожиль проводить команда досвідчених фахівців під керівництвом хірурга-ортопеда вищої категорії. Завдяки залученню висококваліфікованих лікарів та сучасному технічному оснащенню наші пацієнти отримують медичну допомогу, яка відповідає найвищим стандартам якості.
Переваги відділення хірургії «Оксфорд Медікал»:
оснащення новим обладнанням, що дозволяє проводити складні малоінвазивні операції;
команда фахівців з багаторічним стажем роботи;
високотехнологічний цілодобовий хірургічний стаціонар;
відділення інтенсивної терапії з обладнанням для моніторингу та підтримки життєво важливих функцій організму.
Для отримання детальної інформації та запису на консультацію телефонуйте в контакт-центр клініки та пишіть в чат на сайті.
Супутні послуги:
Джерела:
Опубликовано: 07.04.2021
Обновлено: 29.07.2024
вул. Глибочицька, 40X
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Павлівська, 26/41
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Предславинська, 29
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Березняківська, 30Б
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Срібнокільська, 20
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Василя Липківського, 38
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Івана Крамського, 9
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
Оболонська набережна 1, корпус 2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Михайла Гришка, 1
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Князів Острозьких, 46/2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Андрія Верхогляда, 14Б
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул.Олександра Олеся, 2, Виноградар
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показать - Viber, Telegram
м. Ірпінь вул. Університетська 2/1 корп.3
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram