Сечокам'яною хворобою називають патологію, при якій у нирках та сечовивідних шляхах (сечоводи, сечовий міхур) утворюються камені (конкременти). По цей час точно не встановлено чому розвивається сечокам'яна хвороба, проте існує ряд захворювань, супутніх цьому процесу. Сечокам'яна хвороба може спровокувати пієлонефрит та ряд інших хвороб нирки.
Причини сечокам'яної хвороби
Сечокам'яна хвороба часто розвивається на тлі патологій щитовидної залози, метаболічних порушень та вад розвитку сечовивідних шляхів. До розвитку уролітіазу (ще одна назва сечокам'яної хвороби) призводить гіперкальціурія (надмірна кількість кальцію в сечі, викликана остеопорозом – виведенням кальцію з кісток), хронічні інфекційно-запальні процеси в сечовивідних шляхах, порушення уродинаміки (застій сечі у сечовому міхурі або нирках), постійне недостатнє споживання рідини.
В результаті дії цих факторів утворюються камені, які можуть бути органічними або неорганічними. Неорганічні конкременти можуть складатися з кристалів сечової кислоти (урати), фосфорної кислоти (фосфати) або щавлевої кислоти (оксалати).
Симптоми сечокам'яної хвороби
Перші прояви захворювання слабо виражені та поодинокі, через що пацієнти просто ігнорують їх, звертаючись до лікаря лише тоді, коли тривалість та вираженість симптоматики стає явною. Основні прояви уролітіазу:
біль у попереку – може мати різкий, нападоподібний характер або ж бути постійним та ниючим;
порушення процесу сечовипускання – часті позиви до сечовипускання з виділенням при цьому незначної кількості сечі, яке не відповідає вираженості позиву;
ниркові кольки – напад різкого та сильного болю у попереку.
До тріади основних симптомів може приєднуватися нудота, блювота, озноб, лихоманка, здуття живота та напруження черевних м'язів, поява домішок крові в сечі.
Виразність і характер симптомів залежить від локалізації та розмірів каменю. Великі конкременти проявляються ниючим, менш інтенсивним болем, можуть провокувати появу крові у сечі. Маленькі камені можуть виходити з нирки в сечовід, викликаючи різкі напади болю в попереку, що віддають у пах або живіт. Зазвичай це відбувається при вживанні великої кількості рідини або інтенсивному фізичному навантаженні.
Небезпека сечокам'яної хвороби
Без своєчасного лікування сечокам'яна хвороба може призвести до виражених проблем із сечовипусканням та нападів гострого болю. Крім того, розвиток хвороби загрожує такими ускладненнями, як:
Щоб запобігти розвитку ускладнень, слід звернутися до уролога при появі перших симптомів захворювання. На ранніх стадіях, коли розмір конкрементів невеликий, лікування може бути легшим.
Діагностика сечокам'яної хвороби
При підозрі на сечокам'яну хворобу проводиться обстеження пацієнта, що включає:
загальний та біохімічний аналіз крові;
загальний аналіз сечі;
рентген-діагностику або комп'ютерну томографію;
УЗД нирок для пошуку конкрементів.
За результатами діагностики у пацієнтів з уролітіазом часто відзначають гематурію (кров у сечі), лейкоцитурією (підвищена кількість лейкоцитів у сечі) та дизурію (утруднення відтоку сечі).
Лікування сечокам'яної хвороби
Терапія може бути медикаментозною та хірургічною.
Медикаментозне лікування при ниркових кольках полягає у знятті нападу болю. Для цього призначаються спазмолітики, що знімають спазм та полегшують можливе просування каменю, та знеболюючі препарати.
Хірургічне лікування необхідне для видалення каменів великого розміру. В особливо важких випадках камінь може бути видалений навіть з ниркою. В інших випадках застосовується літотрипсія – дроблення каменя для подальшого його природного виведення з організму. Літотрипсія може бути дистанційною (камінь дробиться сфокусованою ультразвуковою хвилею) або контактною (через сечовід у нирку вводяться інструменти для дроблення каменю).
Окремим різновидом є перкутанна лазерна літотрипсія, при якій хірург отримує доступ до нирки через область попереку. При цьому у нирку вводиться лазерний світловод або ультразвуковий випромінювач, енергія яких руйнує камінь.
Лікування сечокам'яної хвороби у дітей принципово не відрізняється від лікування дорослих. Уролітіаз взагалі є рідкісним захворюванням серед дітей, виникаючим лише у разі вад розвитку сечовивідних шляхів або під впливом генетичних факторів.
Якщо сечокам'яна хвороба діагностована у вагітної жінки, їй рекомендовано регулярно відвідувати уролога для контролю перебігу захворювання та виключення ускладнень хвороби.
Для пацієнтів з сечокам'яною хворобою розробляється система дієтичного харчування, склад якого залежить від того, який тип каменів діагностований у них. Один з важливих аспектів такого харчування – достатнє вживання рідини.
Профілактика сечокам'яної хвороби
Для профілактики захворювання урологи рекомендують:
збалансовано харчуватися;
вживати достатньо рідини (1,5-2 л води для дорослої людини);
відмовитись від шкідливих звичок;
регулярно займатися фізичною активністю;
своєчасно лікувати всі захворювання сечостатевої системи.
Переваги лікування сечокам'яної хвороби у клініці «Оксфорд Медікал»
"Оксфорд Медікал" – це високотехнологічний медичний центр. Він оснащений новим обладнанням експертного класу, що дозволяє проводити точну діагностику та ефективне лікування. Зокрема, для дроблення конкрементів застосовуються методи дистанційної та контактної літотрипсії, а у разі потреби проводяться лапароскопічні операції. Завдяки цьому, а також залученню до команди досвідчених висококваліфікованих фахівців, кожен пацієнт отримує медичну допомогу відповідно до найвищих стандартів якості.
Переваги медичного центру "Оксфорд Медікал":
висококваліфіковані та досвідчені лікарі різних спеціальностей;
обладнання експертного класу;
застосування найсучасніших методів лікування сечокам'яної хвороби, зокрема малоінвазивних;
високотехнологічний хірургічний стаціонар із відділенням інтенсивної терапії;
комфортна атмосфера у клініках;
програма лояльності для постійних пацієнтів.
Для запису на консультацію до уролога телефонуйте до нашого контакт-центру або залишайте заявку на сайті.
Поширені запитання:
Як проявляється сечокам'яна хвороба?
Ниючими або різкими та гострими болями в попереку, утрудненням сечовипускання, нирковими кольками, домішками крові у сечі. Симптоми хвороби різноманітні та схожі за проявами з рядом інших захворювань, тому діагностика можлива тільки кваліфікованим лікарем.
Скільки лікується сечокам'яна хвороба?
Це залежить від стадії захворювання, типу каменів, їх розмірів, кількості та місця розташування. Курс лікування та його тривалість визначаються індивідуально лікарем.
Чи можна вживати алкоголь при уролітіазі?
Вживання алкоголю негативно впливає на виведення з організму сечової кислоти, тобто сприяє посиленню проявів сечокам'яної хвороби. Тому вживання алкоголю у будь-якому вигляді не рекомендоване. Широко поширена думка про користь пива при каменях у нирках – помилкова. Попри легкий діуретичний та розслабляючий ефект, алкоголь у пиві шкідливий для слизових оболонок сечовивідних шляхів.
Чи можна займатися спортом при сечокам'яній хворобі?
Інтенсивні фізичні навантаження здатні призвести до зміщення конкременту у нирці, тому пацієнтам не рекомендуються багато видів спорту, пов'язаних зі струсом та стрибками (верхова їзда, стрибки тощо). Водночас фізкультура корисна, необхідна та не протипоказана при уролітіазі.