Аденома простати – це доброякісне новоутворення. Такий діагноз ставлять при розростанні здорових тканин передміхурової залози та збільшенні її розміру. Відповідно до Міжнародної класифікації хвороб, правильна назва – доброякісна гіперплазія передміхурової залози.
Причини аденоми простати
Захворювання зустрічається переважно у чоловіків старшого віку. За статистикою, передміхурова залоза збільшується у кожного 2 або 3 чоловіка після 50 років та майже у 90% після 80 років. Таким чином відзначається тісний зв'язок захворювання з віковими та гормональними змінами.
Основними причинами аденоми вважаються:
- вік старше 45 років;
- гормональні порушення в організмі;
- зниження рівня тестостерону на тлі підвищення естрогенів.
Також фахівці виділяють фактори ризику гіперплазії. До них належать:
- простатит;
- ожиріння;
- низька фізична активність;
- куріння та вживання алкоголю;
- неправильне харчування.
Симптоми аденоми передміхурової залози
Вважається, що передміхурова залоза починає рости вже після 40 років, коли у чоловіка знижується рівень статевих гормонів. При цьому багато років він може не помічати жодних змін. Симптоми з'являються при значному збільшенні простати та стисненні суміжних органів.
Ознаками аденоми можуть бути:
- часті позиви до сечовипускання;
- дискомфорт під час випорожнення;
- слабкий струм сечі, виділення по краплях;
- відчуття неповного випорожнення сечового міхура;
- мимовільне виділення сечі;
- біль у промежині.
Подібні симптоми можуть з'являтися й при інших захворюваннях, тому поставити діагноз можна тільки після проведення обстежень.
Стадії розвитку аденоми простати
Залежно від розміру аденоми передміхурової залози, викликаних нею порушень та симптомів виділяють 3 стадії захворювання:
- Компенсована – супроводжується гіпертрофією м'язів сечового міхура, завдяки чому зберігається функція повного випорожнення. На початку захворювання у чоловіка збільшується кількість нічних сечовипускань. Далі при збільшенні гіперплазії зростає кількість позивів і у денний час, а обсяг сечі, що виділяється, зменшується. Також струмінь сечі стає слабкішим і може перериватися.
- Субкомпенсована – супроводжується частими позивами до сечовипускання та неповним випорожненням сечового міхура. Кількість залишкової сечі може досягати 200 мл та більше. Посилення симптомів відбувається за рахунок збільшення об'єму сечового міхура та дистрофічних змін у його стінках. Також можливе порушення функцій нирок та утворення конкрементів.
- Декомпенсована – супроводжується переповненням та розтягуванням сечового міхура, повне спорожнення якого вже неможливе. Поступово у пацієнта виникає нетримання сечі – вона починає виділятися невеликими порціями. Також посилюються симптоми ниркової недостатності. Без своєчасного лікування такий стан може бути небезпечним для життя.
Діагностика аденоми простати
Під час першої консультації лікар вислухає скарги пацієнта, вивчить історію хвороби та проведе фізикальний огляд. Для уточнення діагнозу та виключення інших патологій фахівець може призначити:
- аналізи крові та сечі;
- УЗД передміхурової залози;
- рентген, КТ;
- доплерографію;
- біотензіометрію;
- вазоактивний тест та інші дослідження.
Лікування аденоми простати
Тактика лікування залежить від ступеня гіперплазії передміхурової залози, наявності ускладнень з боку сечовидільної системи та вираженості симптомів. Пацієнту може бути призначено:
- медикаментозне лікування;
- фізіотерапевтичні процедури;
- хірургічне лікування.
Консервативну терапію застосовують на ранніх стадіях захворювання. Вона передбачає тривалий прийом препаратів, що впливають на тканини простати та її функції. При цьому також призначають ліки для зняття больового синдрому та інших симптомів. Для підвищення ефективності деяким пацієнтам проводять також фізіотерапевтичні процедури, зокрема ударно-хвильову терапію.
Хірургічне лікування застосовують при збільшенні передміхурової залози більш ніж у 2 рази, при порушенні сечовипускання та інших ускладненнях. Під час операції хірург видаляє частину тканин, що дозволяє позбутися симптомів хвороби. Зараз такі процедури виконують переважно малоінвазивним методом, завдяки чому зменшується пошкодження здорових тканин та скорочується період реабілітації.
Ускладнення аденоми передміхурової залози
Збільшена простата починає здавлювати суміжні органи, що може призвести до порушення їх функцій та інших неприємних наслідків.
Найбільш поширеними ускладненнями аденоми простати є:
- гостра затримка сечі – розвивається внаслідок здавлювання сечівника;
- запалення уретри, сечового міхура, нирок – застій сечі створює умови для розвитку інфекції та запалення;
- сечокам'яна хвороба – внаслідок неповного випорожнення сечового міхура в ньому накопичуються мінеральні відкладення, що пізніше може призвести до утворення конкрементів;
- варикозне розширення вен шийки сечового міхура.
Ускладнення з'являються на пізніх стадіях хвороби. Їх можна уникнути при своєчасному зверненні до уролога та початку лікування.
Профілактика аденоми простати
Для профілактики гіперплазії передміхурової залози рекомендують:
- уникати гормональних збоїв;
- відмовитись від шкідливих звичок;
- підтримувати вагу в межах норми;
- збалансовано харчуватися;
- 1 раз на рік проходити обстеження в уролога.
Лікування аденоми простати в «Оксфорд Медікал»
В «Оксфорд Медікал» працюють висококваліфіковані лікарі з багаторічним досвідом роботи. Завдяки новому обладнанню провідних світових брендів вони проводять ретельну діагностику та лікування всіх чоловічих захворювань.
Лікування аденоми простати починається з консервативних методів. Хірургію застосовують тільки в складних випадках. Операції проводяться в сучасному високотехнологічному стаціонарі за допомогою малоінвазивних методик.
Для отримання додаткової інформації та запису на консультацію телефонуйте в контакт-центр «Оксфорд Медікал» або пишіть в чат на сайті.