Геморой - це хвороба, яка зачіпає вени прямої кишки. При порушенні кровообігу у малому тазі, значному збільшенні внутрішньочеревного тиску, погіршується живлення органів, які розташовані у цій зоні (у тому числі прямої кишки). Відбувається застій у судинах, їх розширення і формування гемороїдальних вузлів.
Спершу геморой може ніяк не проявлятися. Однак вузли постійно травмуються при проходженні калових мас, а також збільшується тиск у малому тазі, що призводить до виникнення неприємних симптомів, таких як:
- свербіж;
- тяжкість, біль в області заднього проходу;
- порушення дефекації (запори);
- відчуття стороннього тіла в області сфінктера;
- поява крові в калі;
- випадіння та затискання вузлів.
Якщо вчасно не встановити коректний діагноз і не розпочати лікування, розвиваються ускладнення і патології. Найбільш важкими ускладненнями вважаються кровотеча з гемороїдальних вузлів, тромбоз та некроз.
Залежно від перебігу захворювання виділяють гострий та хронічний геморой. Гострий розвивається протягом декількох днів і характеризується бурхливою течією. У хронічній формі прояви захворювання мінімальні, що несе у собі приховану небезпеку. Пацієнти довго не йдуть до лікаря, ігнорують проблему, що часто веде до розвитку ускладнень.
ПРИЧИНИ ГЕМОРОЮ
Основними провокуючими факторами проктологи вважають:
- роботу та фізичну активність, пов'язану з підйомом тягарів;
- пологи;
- сидячу роботу;
- незбалансований раціон харчування;
- хронічний запор;
- часту діарею;
- ожиріння;
- заняття велосипедним спортом;
- підвищений внутрішньочеревний тиск;
- зловживання спиртними напоями;
- похилий вік.
Стадії геморою
Фахівці виділяють 4 стадії розвитку геморою:
Перша стадія – спостерігається незначне збільшення гемороїдальних вузлів, що провокує дискомфорт та періодичні легкі кровотечі після дефекації.
Друга стадія – при напруженні гемороїдальні вузли випадають, але пізніше самостійно вправляються, крім цього пацієнта починають турбувати свербіж і дискомфорт в області анального отвору.
Третя стадія – після випадання гемороїдальні вузли вправляються вручну і утримуються в анальному каналі до наступної дефекації, також частіше виникають рясні кровотечі.
Четверта стадія – гемороїдальні вузли випадають і перестають вправлятися, через що пацієнт постійно відчуває дискомфорт і біль (стає некомфортно сідати, вставати, виконувати активні рухи), також можуть виникати спонтанні кровотечі.
На 1 та 2 стадіях іноді призначають консервативні методи лікування, тоді як на 3 та 4 позбутися геморою можна лише хірургічним шляхом.
МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ
Проктологія пропонує цілий ряд консервативних і малоінвазивних технологій для лікування геморою.
КОНСЕРВАТИВНА ТЕРАПІЯ ГЕМОРОЮ
Доцільна лише на початкових етапах захворювання. Вона передбачає:
- зміну раціону харчування;
- відмову від пасивного способу життя і підйому вантажів;
- застосування місцевих лікувальних засобів (гелів, свічок, мазей);
- призначення системних знеболюючих засобів за сильного болю;
- використання засобів, що зміцнюють стінки венозних судин.
При коректному, індивідуальному підборі препаратів і своєчасному початку курсу лікування усунення патології проходить досить швидко.
Інфрачервона фотокоагуляція
Ця методика заснована на склерозуванні гемороїдального вузла за допомогою інфрачервоного теплового променя. Припікання ніжки вузла позбавляє його живлення, через що надалі він відмирає. Через кілька годин після процедури пацієнт може покинути стаціонар. Повне відторгнення вузла зазвичай відбувається через 5-10 днів.
Застосування інфрачервоної коагуляції можливе на 1-2 стадіях геморою.
Лігування латексними кільцями
Технологія полягає у наступному:
- через спеціальний аноскоп вводять датчик, який показує кровотік у судинах даної області;
- виявляють зону, в якій знаходиться судина, яка живить вузол, і перев'язують його;
- прошивають слизову оболонку над вузлом, що призводить до його повернення в фізіологічне положення.
Знеболення проводиться для того, щоб ввести датчик в анальний сфінктер. Маніпуляція може застосовуватися на будь-якій стадії геморою.
ЛАЗЕРНЕ ЛІКУВАННЯ ГЕМОРОЮ
У просвіт прямої кишки вводиться світловод і тонкий лазер. Вплив лазерного променя здійснюється у товщі патологічного утворення, що виключає вплив на прилеглі тканини.
ТРАНСАНАЛЬНА РЕЗЕКЦІЯ ПО Лонго
На пізніх стадіях геморою і при наявності ускладнень доводиться вдаватися до хірургічного лікування по Лонго. Операція проходить під наркозом та передбачає циркулярне висічення слизової оболонки над вузлом та навколо нього. Це дозволяє позбавити патологічну ділянку кровопостачання, що призводить до повного зникнення вузлів.
Вибір методу ЛІКУВАННЯ
Вибір способу лікування геморою залежить від ряду факторів:
- Стадія патології та особливості її перебігу (зовнішній або внутрішній геморой).
- Гострий або хронічний процес.
- Наявність у пацієнта супутніх патологій внутрішніх органів.
- Індивідуальні особливості пацієнта (вік, больовий поріг, умови роботи тощо).
- Наявність спеціального обладнання у клініці та навичок лікаря.
Підбір курсу лікування і методики видалення геморою проводиться після комплексного обстеження і консультації з проктологом.
ЛІКУВАННЯ ГОСТРОГО ГЕМОРОЮ
Необхідно провести курс консервативної терапії. Вона спрямована на усунення симптомів і сприяє переходу захворювання до латентної фази. Тільки після цього можна переходити до видалення гемороїдальних вузлів.
ЛІКУВАННЯ ХРОНІЧНОГО ГЕМОРОЮ
Вектор лікування цієї форми патології безпосередньо залежить від її стадії. На перших етапах можливе проведення консервативного лікування, яке дозволить усунути неприємні симптоми і запобігти подальшому розвитку геморою.
На 2-3 стадії перевага віддається малоінвазивним методикам, які дозволять не тільки усунути джерело проблеми, але й зберегти якість життя пацієнта.
У запущених випадках і при наявності ускладнень терапія геморою можлива тільки за допомогою хірургічних методів і часто вимагає стаціонарного лікування. Саме тому дуже важливо своєчасно прийти на консультацію до проктолога.
ЯК ПРОХОДИТЬ ПРИЙОМ У проктолога?
При появі неприємних симптомів необхідно звернутися до проктолога. Консультація у цього фахівця проходить за певним алгоритмом:
- Опитування пацієнта. Лікар повинен дізнатися, що турбує пацієнта, як давно з'явилася проблема.
- Пальцеве дослідження. Дозволяє оцінити стан прямої кишки, наявність в ній патологічних утворень, крові.
- Якщо лікар виявив патологічне утворення, то далі проводиться аноскопія. За допомогою спеціального приладу, оснащеного камерою, оглядається пряма кишка. Зображення виводиться на екран, що дозволяє повноцінно оцінити стан слизової оболонки прямої кишки, визначити природу утворення (гемороїдальний вузол, поліп, пухлина тощо).
Все це дозволяє проктологу встановити коректний діагноз, підібрати відповідний курс терапії або методику оперативного лікування.
Профілактика геморою
Для профілактики геморою рекомендують:
- збалансовано харчуватися;
- вести активний спосіб життя;
- утримуватися від надмірних навантажень та частого підняття важких предметів;
- ретельно стежити за інтимною гігієною.
При появі геморою, щоб хвороба не прогресувала, також рекомендують тимчасово відмовитися від плавання, їзди на велосипеді, верхової їзди, підйому тягарів, занять у спортзалі та вживання гострої та пряної їжі.
ПЕРЕВАГИ ЛІКУВАННЯ ГЕМОРОЮ В "ОКСФОРД МЕДІКАЛ"
Чому варто віддати перевагу клініці "Оксфорд Медікал" у Києві:
- Висококваліфіковані лікарі-проктологи. Наші фахівці володіють усіма інноваційними технологіями лікування геморою, мають відповідні сертифікати.
- У нашому штаті є жінки-проктологи, що дозволяє створити комфортні умови прийому незалежно від статі пацієнта.
- Є все необхідне сучасне діагностичне та лікувальне обладнання.
- Ефективне лікування завдяки використанню тільки сучасних методик та препаратів.
- Лояльні ціни.
Не залишайтеся зі своєю проблемою сам на сам. Довіртеся справжнім фахівцям, записавшись на прийом до клініки "Оксфорд Медікал" прямо зараз.