Позаматковою називають вагітність, коли яйцеклітина замість слизової оболонки матки імплантується до стінки фаллопієвої труби, яєчника або черевної порожнини. Виносити вагітність у цьому випадку неможливо. Лікування проводять хірургічним методом. Важливо, щоб операцію зробили на ранньому терміні. При збільшенні ембріона може статися розрив репродуктивного органу, що небезпечно для здоров'я і життя жінки.
У різних країнах поширеність позаматкової вагітності коливається від 1,2 до 2%, з них в 98% випадків ембріон кріпиться до маткової труби.
СИМПТОМИ позаматкової вагітності
На перших тижнях позаматкова вагітність може проявлятися, як і звичайна: відсутність менструації, збільшення молочних залоз тощо. Хворобливі ознаки з'являються при збільшенні плідного яйця. Це може статися як на 3-5 тижні вагітності, так й на 8.
Ознаками позаматкової вагітності бувають:
- ниючий, гострий або переймоподібний біль внизу живота;
- зрідка біль в області промежини та при сечовипусканні;
- кров'янисті виділення (мізерні або рясні);
- нудота, блювота, запаморочення;
- втома, сонливість.
Розрив маткової труби супроводжується інтенсивним болем через внутрішню кровотечу, уповільненням або, навпаки, почастішанням пульсу, зниженням тиску і погіршенням загального самопочуття.
Також може статися викидень. Він супроводжується сильним болем і кровотечею.
У цих випадках необхідно відразу викликати швидку допомогу або самостійно приїхати до клініки.
ФОРМИ позаматкової вагітності
Позаматкова вагітність має кілька форм. Вони залежать від місця імплантації яйцеклітини.
Виділяють вагітність:
- трубну - яйцеклітина імплантується у матковій трубі;
- шиєчну - яйцеклітина кріпиться до шийки матки;
- яєчникову - локалізується на стінці яєчника;
- черевну - прикріплюється до стінки черевної порожнини;
- гетеротропічну - одна яйцеклітина імплантується до стінки матки і нормально розвивається, а друга - за її межами.
Частота трубної вагітності складає 98% від усіх випадків. Інші види зустрічаються досить рідко при наявності у пацієнтки специфічних патологій.
ПРИЧИНИ позаматкової вагітності
У більшості випадків позаматкова вагітність відбувається, коли щось заважає руху яйцеклітини через фаллопієву трубу до матки. Це можуть бути спайки, запальні процеси та інші порушення.
Факторами ризику вважаються:
- аномалії формування статевих органів;
- запалення придатків;
- перенесені операції на маткових трубах;
- інфекції репродуктивних органів;
- ендометріоз;
- ендокринні порушення;
- спайки, кісти та пухлини у малому тазі;
- хромосомні аномалії;
- встановлення внутрішньоматкової спіралі;
- аборти;
- ЕКЗ;
- сильний стрес;
- шкідливі звички.
За статистикою, ектопічна вагітність частіше зустрічається у жінок у віці від 35 до 44 років та тих, які раніше народжували.
Ускладнення позаматкової вагітності
Ускладнення, як правило, з'являються при збільшенні плідного яйця. У цьому випадку може виникнути:
- рясна крововтрата;
- внутрішня кровотеча;
- розрив фаллопієвої труби, яєчника або іншого органу.
При розриві труби відбувається внутрішня кровотеча. Жінці потрібна термінова операція, оскільки це небезпечно для життя. Під час операції видаляють пошкоджену трубу, а іноді й обидві, що може призвести до проблем з зачаттям та безпліддя.
ДІАГНОСТИКА позаматкової вагітності
Основний метод діагностики позаматкової вагітності - ультразвукове дослідження (УЗД) органів малого таза. Гінеколог може помітити ущільнення у матковій трубі та інші відхилення.
Щоб підтвердити діагноз, проводять аналізи крові на хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ) та інші лабораторні дослідження. При ектопічної вагітності рівень ХГЛ не відповідає нормі. Він може бути нижче або не підвищувати протягом декількох днів.
ЛІКУВАННЯ позаматкової вагітності в "ОКСФОРД МЕДІКАЛ"
При позаматковій вагітності найчастіше застосовують хірургічні методи лікування. Вид та обсяг операції залежить від локалізації та розміру плідного яйця, а також наявності ускладнень - розриву маткової труби.
На ранніх термінах застосовують малоінвазивні лапароскопічні операції, які дозволяють видалити плідне яйце, зберігши маткову трубу і, відповідно, репродуктивну функцію жінки. При розмірі плоду понад 4 см, розриві маткової труби або інших патологіях її можуть видалити.
Лапароскопічні операції проводять за допомогою спеціального ендоскопічного обладнання. Воно дозволяє не розкривати черевну порожнину, а використовувати доступ до оперованого органу через кілька проколів діаметром до 1 см.
Лапароскопічні операції малотравматичні, безпечні та мають короткий реабілітаційний період. Після їх проведення не залишається шрамів на шкірі та рубців або спайок на внутрішніх тканинах, що важливо при плануванні майбутньої вагітності.
При розриві маткової труби або яєчника, а також великому розмірі плодового яйця може знадобитися класична операція з відкритим доступом - лапаротомія. Вона необхідна для екстреної зупинки внутрішньої кровотечі і усунення пошкодження внутрішніх органів.
У рідкісних випадках на ранніх термінах вагітності можлива медикаментозна терапія. Застосовують препарати, які провокують викидень. Це не завжди ефективний метод, який загрожує серйозними ускладненнями. В результаті все одно може знадобитися операція, але більш складна. Консервативне лікування застосовують в основному за бажанням пацієнтки і при відмові від хірургічного. При цьому регулярно роблять УЗД та аналіз на ХГЧ.
Іноді позаматкова вагітність переривається сама. Але існує ризик, що вийдуть не всі частини плідного яйця, тому потрібна діагностика.
Для уникнення ускладнень краще одразу звернутися за медичною допомогою. Лікарі "Оксфорд Медікал" проведуть обстеження і при підтвердженні позаматкової вагітності підберуть оптимальний метод лікування.
Фахівці «Оксфорд Медікал» мають високий професіоналізм і багаторічний досвід роботи. Діагностику та лікування вони проводять відповідно до державних та міжнародних протоколів.
Лікування позаматкової вагітності проводять у денному або цілодобовому хірургічному стаціонарі «Оксфорд Медікал». Клініка оснащена новим обладнанням кращих світових брендів, яке забезпечує максимальну точність досліджень і дозволяє проводити малоінвазивні гістеро- та лапароскопічні операції. Завдяки цьому здорові тканини травмуються мінімально, що забезпечує скорочення реабілітаційного періоду.
Після операції пацієнток переводять у зручні одно- або двомісні палати з особистим санвузлом, кондиціонером, телевізором і всім необхідним для комфортного перебування. Покинути клініку, як правило, можна у день операції або на наступну добу.
ПРОФІЛАКТИКА позаматкової вагітності
Повторне зачаття після позаматкової вагітності рекомендують планувати через 9-12 місяців, щоб знизити ризик рецидиву. Також методами профілактики вважаються:
- відвідування гінеколога і виконання обстежень не рідше 1 разу на рік;
- своєчасне лікування захворювань статевих органів;
- діагностика організму перед планованим зачаттям;
- використання тільки якісних внутрішньоматкових спіралей за призначенням лікаря;
- відмова від куріння, вживання алкоголю та інших інтоксикацій.
При появі тривожних ознак потрібно одразу звернутися до лікаря.
Записатися на консультацію до акушер-гінеколога "Оксфорд Медікал" ви можете, зателефонувавши до нашого контакт-центру або написавши у чаті.