Кіста яєчника - це доброякісне новоутворення, яке має порожнисту структуру і заповнене рідкою або напіврідкою субстанцією. Кіста може розвиватися з різних клітин, що вистилають поверхню репродуктивних органів. Тому виділяють різні види новоутворень, деякі з яких самі розсмоктуються, а інші вимагають хірургічного лікування.
Часто маленькі кісти ніяк не проявляються і діагностуються на профілактичних оглядах. Біль та інші симптоми з'являються тільки при деяких видах кіст або викликаних ними ускладненнях.
СИМПТОМИ КІСТИ ЯЄЧНИКА
Жінки частіше за все не відчувають розвиток пухлини. Самопочуття погіршується в основному при зростанні новоутворення або розвитку ускладнень, таких як розрив або перекрут кісти.
Запідозрити кісту або інше гінекологічне захворювання можна за такими симптомами:
- гострий або ниючий біль внизу живота, який може поширюватися на поперек або локалізуватися в зоні яєчника;
- зміна менструального циклу (затримка, ранній початок місячних, рясні або мізерні виділення);
- кров'янисті виділення в середині циклу;
- біль під час статевого контакту;
- дискомфорт або часте сечовипускання.
При розриві капсули, перекручуванні ніжки та інших ускладненнях може з'явитися різкий біль в животі та погіршення загального самопочуття. У цьому випадку потрібна термінова хірургічна допомога.
ПРИЧИНИ РОЗВИТКУ КІСТИ ЯЄЧНИКА
Функціональні кісти пов'язані з порушенням гормонального фону, зокрема лютеїнізуючого та фолікулостимулюючого гормонів. Вони розвиваються у жінок репродуктивного віку. Рідше зустрічаються органічні пухлини, які меншою мірою залежать від рівня гормонів.
Імовірність розвитку кісти яєчників збільшують:
- спадкова схильність;
- порушення гормонального фону;
- ендокринні захворювання;
- невиношування вагітності;
- хронічні запальні захворювання репродуктивних органів;
- раннє або пізнє настання менархе;
- пізня менопауза;
- стимуляція овуляції;
- прийом деяких препаратів;
- порушення обміну речовин.
ВИДИ кісти яєчника
Залежно від причини розвитку і структури виділяють такі види кіст:
- фолікулярна кіста - розвивається при порушенні овуляторного циклу, коли зрілий фолікул не розривається;
- лютеїнова - з'являється після овуляції, коли у жовтому тілі (тимчасовій залозі) накопичується рідина;
- ендометріоїдна - формується при ендометріозі яєчника і проявляється вираженими симптомами (біль, тиск тощо);
- параоваріальна - утворюється з клітин яєчникового придатка з зовнішньої сторони яєчника;
- дермоїдна кіста - формується з клітин покривного епітелію, які потрапили в яєчник під час ембріонального розвитку;
- текалютеїнова - розвивається при недостатньому синтезі жовтим тілом прогестерону на ранній стадії вагітності.
Фолікулярні та лютеїнові кісти називають функціональними. Вони розвиваються при порушенні оваріально-менструального циклу. Найчастіше у жінок зустрічаються саме ці види. Вони можуть ніяк не проявлятися і самостійно розсмоктуватися протягом 1-2 місяців. Схильність до регресу також мають текалютеїнові кісти. Вони можуть проходити після пологів і закінчення лактації. При цьому всі види кіст вимагають спостереження та контролю в динаміці.
ЯКІ УСКЛАДНЕННЯ МОЖЕ ВИКЛИКАТИ КІСТА ЯЄЧНИКА?
Деякі кісти можуть розвиватися безсимптомно і самі розсмоктуватися, проте інші види без відповідного лікування можуть викликати серйозні ускладнення.
Наслідками кісти яєчника можуть бути:
- перекрут ніжки;
- розрив кісти яєчника;
- гнійний процес у тілі кісти;
- порушення функцій яєчників та суміжних органів;
- втрата вагітності;
- безпліддя.
Ці ускладнення супроводжуються сильним болем у животі, високою температурою, нудотою та іншими симптомами. При їх появі потрібно терміново звернутися за лікарською допомогою, оскільки може знадобитися хірургічне лікування.
ДІАГНОСТИКА КІСТИ ЯЄЧНИКА
Найчастіше кісти яєчників виявляють під час УЗД. Для підтвердження діагнозу і визначення типу новоутворення можуть знадобитися додаткові апаратні дослідження. Гінеколог може призначити КТ, МРТ або доплерографію органів малого таза.
ЛІКУВАННЯ КІСТИ ЯЄЧНИКА В "ОКСФОРД МЕДІКАЛ"
При функціональних кістах невеликого розміру гінеколог може обрати тактику спостереження. Тоді він призначить консультації та УЗД з певним проміжком часу, щоб оцінити стан пухлин в динаміці. Функціональні кісти можуть розсмоктуватися протягом декількох місяців. Якщо цього не відбувається, може знадобитися терапія.
При кістах яєчників застосовують медикаментозне та хірургічне лікування. У першому випадку призначають гормональні препарати для відновлення загального фону та інші ліки, наприклад, для лікування запальних захворювань та зменшення болю.
Операції призначають при дермоїдних кістах, пухлинах великого розміру, з вираженою симптоматикою, неефективності консервативної терапії та появі хвороби після настання менопаузи. Більшість операцій проводять лапароскопічно, роблячи невеликі проколи на черевній порожнині. Залежно від розміру кісти, віку жінки та планів мати або не мати дітей проводять висічення капсули кісти, не зачіпаючи тканини яєчника, видалення кісти та частини яєчника або повне видалення яєчника.
Медичні центри «Оксфорд Медікал» у Києві оснащені новим обладнанням провідних європейських брендів. Воно дозволяє проводити максимально точну діагностику всіх патологій і хірургічні операції будь-якої складності.
При кістах яєчників наші хірурги-гінекологи проводять в основному малотравматичні операції, що дозволяють зберегти орган і репродуктивну функцію жінки. Однак це радикальні заходи. Якщо можливо, спочатку фахівці призначають консервативну терапію
ПРОФІЛАКТИКА кісти яєчника
Для профілактики утворення кіст рекомендують:
- контролювати гормональний фон, не допускати збоїв;
- приймати оральні контрацептиви тільки за призначенням лікаря;
- стежити, щоб менструальний цикл був регулярним, а при порушеннях звертатися до гінеколога;
- своєчасно лікувати всі жіночі захворювання;
- мінімум 1 раз на рік відвідувати гінеколога і робити УЗД в профілактичних цілях.
Для запису до акушер-гінеколога телефонуйте в наш контакт-центр або пишіть у чат.
Лікування кісти яєчника: ціна в клініці «Оксфорд Медікал»
Вартість лікування кісти на яєчниках може відрізнятися. Вона залежить від необхідності проведення пункції кісти або хірургічного висічення та відповідно складності операції. Ознайомитися з цінами лікування в «Оксфорд Медікал» можна тут. Більш детально щодо цього питання вас зорієнтує лікар-гінеколог під час консультації. Записуйтеся на прийом на зручний для вас час.