Ендометріоз - це захворювання, при якому клітини внутрішньої оболонки матки (ендометрія) розростаються за її природні межі. У деяких випадках вони можуть розростатися за межі статевих органів (піхви, яєчників) - тоді вогнища ендометрія знаходять у сечовому міхурі, на стінках черевної порожнини, слизової оболонки кишківник та інших органів.
Стан ендометрія залежить від рівня статевих гормонів. Щомісяця, якщо не настає вагітність, його клітини відторгаються, і у жінки відбувається менструація. Ендометрій, який росте за межами матки, піддається тим же циклам, що й слизова органа. Він щомісяця менструює, що викликає почуття розпирання, біль та інші симптоми захворювання.
СИМПТОМИ ендометріозу
Симптоми ендометріозу можуть відрізнятися залежно від локалізації захворювання та ступеня розростання тканини.
Найчастіше при ендометріозі виникають:
- сильні спазмуючі болі під час менструації;
- біль в області таза (ниючий, гострий, постійний або періодичний);
- рясні менструальні виділення;
- збільшення тривалості менструації;
- кровотечі на початку і в середині менструального циклу;
- нерегулярність циклів;
- дискомфорт, біль під час і після статевого акту;
- біль при дефекації, анальні кровотечі, запори (при ураженні прямої кишки);
- загальна слабкість, перепади настрою.
При ендометріозі можуть з'являтися не всі, а деякі з цих симптомів. Їх інтенсивність також може бути різною. У рідкісних випадках хвороба протікає майже безсимптомно.
Симптоми ендометріозу характерні й для інших гінекологічних захворювань. Тому, щоб поставити правильний діагноз, потрібна діагностика під контролем лікаря.
ВИДИ ендометріозу
Ендометріоз може розвиватися не тільки в області статевих органів, а й на інших ділянках тіла. Залежно від цього його поділяють на генітальний та екстрагенітальний. При екстрагенітальному ендометріозі осередки можуть з'являтися на стінках сечового міхура, кишківника, нирок, легенів та інших органів.
Генітальний ендометріоз буває внутрішнім і зовнішнім. При внутрішньому клітини ендометрія проростають у м'язовий шар матки. Такий стан називають аденоміозом. Зовнішній поділяють ще на 2 підвиди: перитонеальний та екстраперітонеальний. До першого відносять ендометріоз маткових труб, яєчників та очеревини, а до другого - піхви та шийки матки.
За більш спрощеною класифікацією виділяють ендометріоз яєчників, шийки матки, очеревини, сечового міхура або іншого ураженого органу.
Залежно від поширення вогнищ ендометріозу і глибини проростання тканин виділяють 4 стадії захворювання:
- 1 стадія - поодинокі неглибокі вогнища ендометрія;
- 2 стадія - вогнищ кілька, і вони глибше проростають у нормальні тканини;
- 3 стадія - багато глибоких вогнищ, є невеликі кісти та поодинокі спайки;
- 4 стадія - багато глибоких вогнищ, об'ємні кісти в обох яєчниках і багато спайок в черевній порожнині.
ПРИЧИНИ РОЗВИТКУ ендометріозу
Сьогодні існує кілька теорій, які пояснюють розвиток ендометріозу в різних органах. Найбільш імовірною вважається теорія ретроградної течії. Вона говорить, що під час менструації клітини ендометрія можуть проникати по маткових трубах в яєчники, також поширюватися за кровотоком або разом з лімфою у черевну порожнину та інші органи. У нормі вони повинні знищуватися в результаті імунної реакції, але при порушенні місцевого імунітету цього не відбувається - клітини імплантуються і розвивається захворювання.
Відповідно до іншої теорії, певні клітини черевної порожнини можуть перероджуватися в ендометріоїдні тканини.
Доведеним вважається вплив генетичного фактора. Ендометріоз часто зустрічається у жінок, матері яких страждали від цього ж захворювання.
Імовірність ендометріозу підвищується при:
- спадковій схильності;
- відсутності пологів у жінки;
- пологах в середньому та старшому віці;
- пізньому початку менопаузи;
- менструальному циклі менше 27 днів;
- тривалості менструації більше 8 днів;
- вроджених дефектах у розвитку репродуктивних органів.
ДІАГНОСТИКА ендометріозу
Симптоми ендометріозу неспецифічні, тобто вони можуть з'являтися і при інших жіночих захворюваннях. Щоб поставити правильний діагноз, потрібно пройти інструментальні дослідження.
Під час первинної консультації гінеколог вивчає скарги пацієнтки та історію її хвороби. Потім проводить огляд і забір мазка та зіскрібка для проведення цитологічного і гістологічного аналізів.
Також для діагностики ендометріозу можуть призначити:
- кольпоскопію (дослідження слизової шийки матки);
- УЗД, КТ або МРТ органів малого таза і черевної порожнини;
- гістеросальпінгографію (рентген маткових труб і матки з контрастом);
- гістероскопію (ендоскопічне дослідження матки);
- лапароскопію (ендоскопічне дослідження черевної порожнини).
Обсяг досліджень залежить від симптомів захворювання і результатів первинної діагностики - аналізів та УЗД. КТ, МРТ та ендоскопічні обстеження призначають, коли інші методи недостатньо інформативні, не дозволяють визначити точне розташування і кількість ендометріоїдних вогнищ, глибину їх проростання та інші особливості. У більшості випадків для діагностики досить УЗД або КТ / МРТ.
ЛІКУВАННЯ ендометріозу В «ОКСФОРД МЕДІКАЛ»
Лікування ендометріозу проводять в основному хірургічними методами. Вогнища ендометрія видаляють під час гістероскопії, лапароскопії або лапаротомії. У більшості випадків проводять ендоскопічні операції. Вони малотравматичні та безпечні. Сучасні методи дозволяють видаляти патологічні тканини при мінімальному травмуванні здорових. У результаті, наприклад, при ендометріозі яєчників вдається зберегти фолікулярний запас жінки та репродуктивну функцію.
Вид операції залежить від розташування і кількості вогнищ ендометрія, глибини їх проникнення і наявності кіст і спайок. При 3 і 4 стадіях захворювання може знадобитися лапаротомія (відкрита операція), в інших випадках можливе проведення ендоскопічного втручання з доступом через піхву і матку або черевну порожнину через невеликі проколи.
При легкому перебігу захворювання гінеколог може призначити медикаментозну терапію. Застосовують гормональні препарати, щоб припинити менструацію патологічних вогнищ ендометрія і зупинити їх розвиток. Також призначають ліки для зменшення болю та інших симптомів хвороби. Якщо ж у пацієнтки є протипоказання до прийому гормонів або інших препаратів, їй можуть відразу порекомендувати операцію.
У ряді випадків поєднують обидва види лікування, наприклад, спочатку проводять гормональну терапію, а потім операцію. Все залежить від індивідуальних особливостей пацієнтки.
В «Оксфорд Медікал» ви можете пройти діагностику та лікування ендометріозу у гінекологів з багаторічним досвідом роботи. У клініці працюють відділення розташовані в центрі Києва, на правому і лівому берегах, а також в Ірпені. Вони оснащені новим обладнанням провідних світових брендів, яке дозволяє проводити точну діагностику і малотравматичні операції в амбулаторних умовах.
Ускладнення ендометріозу
Ендометріоз - це складне захворювання, яке обов'язково потрібно лікувати. Хронічні форми можуть призводити до серйозних ускладнень.
На тлі ендометріозу підвищується ймовірність:
- анемії в результаті значної крововтрати;
- утворення спайок і рубцевої тканини в малому тазі;
- перитоніту;
- передчасного виснаження яєчників;
- безпліддя;
- ускладнень вагітності;
- хронічного больового синдрому.
Ендометріоз не завжди призводить до безпліддя, як й до інших ускладнень. Однак у жінок з безпліддям цей діагноз, за різними даними, зустрічається у 25-50% випадків. Це пов'язано з утворенням спайок в малому тазі, виснаженням яєчників та зменшенням фолікулярного резерву.
Також ендометріоз часто викликає сильні болі та часті кровотечі з матки, що знижує якість життя.
ПРОФІЛАКТИКА ендометріозу
Ризик розвитку ендометріозу вище у жінок зі спадковою схильністю. Якщо хвороба була у мами або інших близьких родичів, жінці потрібно ставитися до свого здоров'я ще уважніше. В цьому випадку рекомендують відмовитися від гормональних контрацептивів або використовувати їх під суворим контролем лікаря, оскільки ендометріоз є гормонозалежним захворюванням.
Також бажано 1 або 2 рази на рік проходити профілактичні огляди у свого акушер-гінеколога і своєчасно лікувати всі захворювання. Не менш важливо стежити за гормональним фоном і не допускати збоїв.
Вважається, що ймовірність розвитку ендометріозу знижується у жінки після багатоплідних пологів, тривалого годування грудьми, при пізньому менархе і регулярному виконанні фізичних вправ.
Записатися на консультацію до гінеколога та ознайомитися з цінами послуг ви можете, зателефонувавши в наш контакт-центр або написавши повідомлення в чаті.