Новий цілодобовий травмпункт "Оксфорд Медікал" на Гришка, 1 відкрито
Рак яєчка – це злоякісне новоутворення, яке розростається з тканин чоловічих статевих залоз. Він займає 2-3% серед всіх онкологічних захворювань у чоловіків. При цьому, на відміну від більшості інших пухлин, рак яєчка зустрічається в основному в підлітковому та молодому віці – від 15 до 35 років і є однією з найбільш поширених онкопатологій в цій віковій групі.
При ранній діагностиці хвороба успішно піддається лікуванню і рідко призводить до летального результату. Але деякі види пухлин можуть дуже швидко прогресувати та протягом декількох місяців збільшувати свій розмір у 2 та більше разів.
Яєчка, або тестікули – це чоловічі статеві залози, які синтезують гормон тестостерон і відповідають за утворення сперматозоїдів. Залежно від того, з яких клітин розвивається пухлина, виділяють кілька видів:
герміногенна;
лімфома;
лейдігома;
сертоліома;
саркома та інші.
Більш ніж у 95% випадків діагностують герміногенні пухлини. Вони розвиваються із зародкових статевих клітин та вслід особливостей своєї будови поділяються ще на кілька підвидів: семіномні та несіменомні пухлини. Найчастіше (40-50%) діагностують перші.
Встановити вид пухлини можна тільки за результатами гістологічного аналізу.
Залежно від поширення патологічного процесу виділяють 4 стадії раку:
перша – пухлина має невеликий розмір, не виходить за межі яєчка;
друга – внаслідок збільшення пухлини змінюється форма та розмір мошонки;
третя – новоутворення розростається, вражає придатки тестикул та ближні лімфовузли;
четверта – пухлина охоплює суміжні органи та метастазує по всьому організму.
Лікування найбільш ефективне на 1 та 2 стадіях захворювання. На 3-й прогноз задовільний – більш ніж половині пацієнтів вдається досягти п'ятирічної виживаності.
Щоб своєчасно діагностувати новоутворення, слід щорічно відвідувати уролога в профілактичних цілях, а також щомісяця проводити самостійний огляд та пальпацію мошонки. Поява ущільнення, хворобливості або інших симптомів – привід негайно звернутися до лікаря.
Рак яєчка, як й інші новоутворення, на ранніх стадіях розвивається безсимптомно. Чоловік може досить довго не помічати проблему, якщо не проводить самоогляд або не відвідує уролога для регулярних профілактичних обстежень.
Ознаки хвороби з'являються коли розмір пухлини збільшується, і вона починає впливати на органи репродуктивної системи та організм в цілому.
Симптомами раку яєчка можуть бути:
дискомфорт, біль в області мошонки;
зміна форми та збільшення мошонки;
збільшення яєчка, виникнення ущільнень;
біль в області таза, промежини, попереку;
збільшення пахових лімфовузлів;
проблеми при сечовипусканні;
порушення потенції;
регулярне підвищення температури до 37,5 °С;
збільшення грудних залоз та інші симптоми гормонального дисбалансу;
підвищена стомлюваність;
різка втрата ваги тощо.
Рак може проявлятися по-різному, тому наявність одного або навіть декількох перерахованих вище симптомів не гарантує того, що у пацієнта рак. Для точної діагностики потрібно звернутися до лікаря для консультації і (при необхідності) проходження обстежень. На ранніх стадіях пухлину складніше діагностувати, але саме в цей період ефективність лікування найбільш висока.
Також не варто забувати, що подібні симптоми можуть з'являтися й при інших, наприклад, запальних або інфекційних захворюваннях сечостатевої системи. Тому, грунтуючись тільки на них, поставити діагноз не можна.
Рак яєчка – це досить рідкісне захворювання, але ймовірність його розвитку збільшується на тлі наступних факторів:
спадкова схильність;
раніше перенесений рак будь-якої локалізації;
крипторхізм – стан, при якому яєчка самостійно не опускаються в мошонку;
порушення вироблення сперматозоїдів;
маленький розмір яєчка;
пухка або щільна структура яєчка;
рубцювання тканин мошонки;
вірусний орхіт;
тривалий прийом естрогенів;
травми в області паху тощо.
При наявності факторів ризику підліткам і молодим чоловікам рекомендують регулярно відвідувати уролога.
Діагностика новоутворення починається з консультації онколога. Під час прийому лікар спочатку вислуховує скарги та задає уточнюючі питання, щоб краще представити клінічну картину, дізнатися, чи хворів на рак хтось із близьких пацієнта, і чи є у нього інші фактори ризику. Після цього він проводить огляд та пальпацію мошонки. Лікар порівнює розмір здорового та зміненого яєчка, відзначає наявність набряклості, хворобливості та інших симптомів, а також перевіряє стан молочних залоз і особливості розподілу жирових тканин по тілу. Це дозволяє спеціалісту краще оцінити стан пацієнта і скласти план подальших обстежень.
Для діагностики лікар може призначити:
УЗД мошонки;
доплерографію;
лабораторні аналізи;
комп'ютерну томографію органів черевної порожнини, грудної клітки та головного мозку;
біопсію з гістологічним аналізом отриманого зразка та інші обстеження.
УЗД мошонки дозволяє виявити новоутворення, але за його результатами можна сказати, чи носить воно злоякісний характер. Для цього необхідні інші дослідження – в першу чергу аналіз крові на наявність онкомаркерів.
Остаточний діагноз ставлять, як правило, за результатами гістологічного аналізу зразка тканин. Для цього проводять біопсію – забір невеликої кількості клітин пухлини. Біопсія може бути пункційною або відкритою. Першу виконують за допомогою голки, яку під контролем УЗД вводять в мошонку. Процедура проходить під місцевим знеболенням.
Відкрита біопсія проводиться в випадках, коли пацієнту відразу рекомендують видалення пухлини – зразок для аналізу відбирається під час операції.
Щоб виключити розвиток метастаз або наявність інших вогнищ злоякісного процесу, можуть призначити КТ органів черевної порожнини, грудної клітки та головного мозку. Також доцільним може бути проведення комплексного онкоскринінгу.
Програму лікування раку яєчка розробляють індивідуально відповідно до типу пухлини, стадії захворювання та загального стану пацієнта. Програма лікування може включати:
хірургічне видалення пухлини;
хіміотерапію;
променеву терапію;
підтримуючу медикаментозну терапію та ін.
Основний метод лікування раку – це видалення новоутворення. Але в більшості випадків пацієнту також призначають хіміотерапію або променеву терапію. Вона може бути показана як до операції з метою зменшення розміру пухлини, так і після для знищення остаточних онкоклітин та профілактики рецидиву. Залежно від стадії хвороби може знадобитися один або кілька курсів. Для зменшення побічних ефектів також призначають підтримуючу терапію.
При новоутвореннях яєчка проводять два типи операцій:
органозбережна – видаляють тільки пухлину (відносно новий тип хірургічного втручання);
орхіектомія – видалення яєчка разом з насіннєвим канатиком.
Орхіектомія є класичним методом. Вона передбачає видалення всього яєчка і сім'яного канатика. Це значно знижує ризик рецидиву та метастазування. Якщо пухлина вразила обидва яєчка, прилеглі лімфорузли та інші тканини, обсяг операції може бути збільшений.
Орхіектомію проводять під наркозом або місцевою анестезією. За часом вона займає від 30 до 60 хвилин. Хірург робить невеликий розріз в області паху, відокремлює тестикулах від навколишніх тканин, видаляє його та насіннєвий канатик, після чого встановлює дренаж для відведення рідини (прибирають через 1-3 дні) і зашиває рану.
Після операції пацієнта переводять в комфортну одномісну або двомісну палату. Там він залишається під наглядом лікарів і медичного персоналу протягом 1 або декількох днів.
В «Оксфорд Медікал» працює високотехнологічний хірургічний стаціонар. Операційні блоки оснащені новим обладнанням провідних світових брендів, що дозволяє хірургам клініки проводити всі види операцій. Також у відділенні є палати інтенсивної терапії з апаратурою для контролю та підтримки життєво важливих функцій організму. Завдяки цьому кожен пацієнт «Оксфорд Медікал» отримує медичну допомогу згідно з найвищими стандартами якості.
Реабілітаційний період займає до 2-3 тижнів. В цей час пацієнтові радять носити паховий бандаж, приймати призначені медикаменти тощо. Лікар дає детальні рекомендації щодо післяопераційного періоду і подальшого лікування.
Після видалення яєчка пацієнтові можна встановити імплант, який приховає факт хірургічного втручання.
Що стосується репродуктивної функції, то видалення однієї тестікули, як правило, на неї не впливає – вироблення сперматозоїдів триває іншим яєчком. У деяких випадках перед початком лікування рекомендована кріоконсервація сперми, яку в майбутньому можна використовувати для штучного запліднення (ЕКЗ).
Прогноз захворювання залежить від 4 факторів:
типу новоутворення;
стадії раку;
концентрації онкомаркерів в крові;
наявності та розташування метастаз.
У більшості випадків, якщо рак виявлений на ранній стадії, при правильно підібраній терапії пацієнтам вдається досягти повного одужання або тривалої ремісії. На 2 та 3 стадії – прогноз помірний.
Для профілактики онкологічних захворювань рекомендують уникати радіаційного опромінення, відмовитися від куріння та інших шкідливих звичок, а також збалансовано харчуватися та вести в цілому здоровий спосіб життя.
При наявності факторів ризику чоловікам рекомендують щомісяця проводити самоогляд та пальпацію мошонки, а при появі змін або інших тривожних симптомів негайно звертатися до лікаря. Також огляд уролога потрібно проходити не рідше 1-2 разів на рік навіть при відсутності скарг. У разі захворювання це дозволить виявити його на ранній стадії, коли лікування найефективніше.
«Оксфорд Медікал» – це великий медичний центр із сучасним відділенням онкології та високотехнологічним хірургічним стаціонаром. У клініці працюють одні з найкращих у Києві та Україні лікарі-онкологи та хірурги з багаторічним стажем, які володіють усіма сучасними методами лікування раку. Також у нас встановлене нове обладнання експертного класу. Завдяки цьому є всі умови для точної діагностики та ефективного лікування.
Переваги відділення онкології «Оксфорд Медікал»:
діагностичне та хірургічне обладнання експертного класу;
лікарі-онкологи та онкохірурги з багаторічним стажем роботи;
високотехнологічний хірургічний стаціонар;
відділення інтенсивної терапії (реанімація), оснащене апаратурою для підтримки життєво важливих функцій організму;
проведення хіміотерапії, таргетної та імунотерапії;
комфортні умови у стаціонарі;
доступна вартість та програма лояльності для постійних пацієнтів.
Для запису на консультацію телефонуйте до нашого контакт-центру або пишіть у чат на сайті.
Варикоцеле – це розширення вен насіннєвого канатика, тоді як рак яєчка – це захворювання, при якому утворюється злоякісна пухлина. Патології мають різну симптоматику та інші особливості, тому уролог або андролог легко можуть їх розрізнити за допомогою УЗД.
Рак яєчка може розвиватися з різною швидкістю, що залежить від ступеня злоякісності клітин та індивідуальних особливостей організму пацієнта. Але у деяких випадках пухлина може швидко прогресувати внаслідок короткого період подвоєння клітин і за кілька місяців збільшуватися у 2 рази.
Рак яєчка добре піддається лікуванню, особливо на ранній стадії. При діагностиці на 1-2 стадії більш ніж 90% пацієнтів вдається досягти повного одужання. Якщо лікування розпочато на 3 стадії ремісії та 5-річного виживання досягають близько 70-80% чоловіків, на 4 стадії прогноз менш сприятливий.
відділення: Терапевтичний стаціонар
відділення: Терапевтичний стаціонар
Акції
вул. Глибочицька, 40X
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Павлівська, 26/41
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Предславинська, 29
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Березняківська, 30Б
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Срібнокільська, 20
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Василя Липківського, 38
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Івана Крамського, 9
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
Оболонська набережна 1, корпус 2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Михайла Гришка, 1
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Князів Острозьких, 46/2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Андрія Верхогляда, 14Б
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул.Олександра Олеся, 2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показать - Viber, Telegram
м. Ірпінь вул. Університетська 2/1 корп.3
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram