(044) 204 40 40
Замовити зворотній дзвінок

Лікування раку сечового міхура

Рак сечового міхура – це злоякісне новоутворення, яке виростає зі стінки органу. Пухлина більш характерна для чоловіків, ніж для жінок – у них вона зустрічається в 3 рази частіше. Найбільш схильні до захворювання люди у віці від 40 до 60 років, а також, які працюють на потенційно небезпечних виробництвах: нафтових, гумових, фарбувальних, алюмінієвих, з використанням пластмас, смол тощо.

За статистичними даними, рак сечового міхура є досить рідкісною онкопатологією та більш ніж в половині випадків діагностується на ранніх стадіях, що покращує прогнози лікування.

Форми та стадії раку сечового міхура

Рак сечового міхура класифікують за типом клітин, з яких складається новоутворення, а також його розміром, проростанням в суміжні органи та розвитком метастаз.

За гістологічною структурою (типу тканин, залучених до процесу) виділяють 3 типи пухлин:

  1. Перехідно-клітинна, або уротеліальна карцинома – складається з клітин внутрішньої поверхні сечового міхура. Це найбільш поширений вид патології – близько 90% випадків. При цьому вона рідко проростає крізь стінки органу або дає метастази.

  2. Плоскоклітинна – розвивається з однойменних клітин епітелію, які в 75% випадків утворюються в сечовому міхурі внаслідок запалення та паразитарної інфекції. Це досить рідкісний вид пухлини, поширений тільки в тропічних країнах, і не характерний для нашого регіону. Плоскоклітинний рак швидко прогресує і викликає віддалені метастази.

  3. Аденокарцинома – складається з клітин слизової оболонки. Це також рідкісний різновид, але її особливість в тому, що пухлина може бути як первинною, так і метастазом, наприклад, раку товстої кишки. Тому необхідно ретельно обстежити пацієнта, щоб виключити наявність хвороби в інших органах.

Залежно від поширення патологічного процесу виділяють 4 стадії раку:

  • 1 стадія – пухлина розвивається в одному з шарів тканин сечового міхура;

  • 2 стадія – розмір пухлини збільшується, вона проростає в м'язовий шар органу;

  • 3 стадія – пухлина виходить за межі сечового міхура, проростає в жирову клітковину, іноді в довколишні лімфовузли.

  • 4 стадія – пухлина вражає суміжні органи та може метастазувати по всьому організму.

Симптоми раку сечового міхура

Пухлина невеликого розміру може довго не турбувати пацієнта, поки не збільшиться в розмірах і не почне здавлювати сусідні органи. Основними симптомами раку сечового міхура є:

  • домішки крові в сечі (може стати більш темною або червоною);

  • порушення сечовипускання (часті позиви, відчуття неповного випорожнення тощо);

  • біль внизу живота, паху, попереку.

Першими симптомами у більшості випадків є домішки крові в сечі. Потім часті позиви до сечовипускання, почуття переповненості сечового міхура, неповного випорожнення та інші порушення сечовипускання. Біль є більш пізнім симптомом. Він може бути періодичним або постійним, локалізуватися в області малого таза, попереку або статевих органів.

При цьому потрібно враховувати, що такі симптоми можуть з'являтися й при інших захворюваннях сечостатевої системи. Поставити точний діагноз можна тільки за результатами обстеження – ефективність самодіагностики на підставі власних відчуттів близька до нуля.

Причини та фактори ризику сечового міхура

Новоутворення сечового міхура мають статистично підтверджені фактори ризику. Фахівці відзначають, значне поширення хвороби серед людей, які курять протягом багатьох років, працюють на хімічних виробництвах та вдихають пари ароматичних амінів (похідних аміаку), а також піддалися паразитарній інвазії (шистосомоз).

Фактори ризику раку сечового міхура:

  • генетична схильність;

  • вроджені аномалії структури органу;

  • робота на шкідливих виробництвах;

  • багаторічне куріння;

  • зараження шистосомозом;

  • хронічний цистит;

  • чоловіча стать;

  • прийом деяких препаратів;

  • раніше проведене опромінення органів таза.

Діагностика раку сечового міхура

Діагностика та лікування злоякісних захворювань сечостатевої системи – це спеціалізація онкоуролога. Він надає допомогу як чоловікам, так і жінкам.

Під час першого прийому уролог вислухає скарги та задасть уточнюючі питання, щоб краще зрозуміти клінічну картину. Також лікар вивчить історію хвороби: наявність хронічних патологій, перенесених інфекцій, проведеного раніше обстеження або лікування. Після цього фахівець виконає огляд пацієнта і призначить необхідні обстеження.

Для з'ясування точного діагнозу можуть знадобитися:

  • аналізи сечі;

  • аналізи крові;

  • аналізи урогенітальних виділень;

  • УЗД сечового міхура;

  • цистоскопія;

  • біопсія з гістологічним аналізом;

  • рентген, КТ органів черевної порожнини та грудної клітки та ін.

Діагностувати пухлину можна під час УЗД, але визначити її тип – тільки за допомогою гістологічного аналізу клітин. Щоб отримати зразок, проводять ендоскопічне дослідження – цистоскопію. Пацієнту в сечовий міхур через уретру вводять гнучку трубочку, оснащену оптичним приладом та інструментом для взяття біопсії. Зображення з мікрокамери передається на монітор, що дозволяє лікарю уважно вивчити внутрішню оболонку органу і відщипнути невеликий шматочок пухлини для аналізу. Процедура проводиться під місцевим знеболенням.

Також важливе діагностичне значення мають лабораторні аналізи. Для раку сечового міхура характерне постійне підвищення лейкоцитів в сечі та анемія, але ці маркери неспецифічні й можуть бути проявом безлічі інших хвороб

Щоб визначити стадію раку та перевірити наявність метастаз, проводять рентген або КТ органів черевної порожнини та грудної клітки.

Лікування раку сечового міхура

Для лікування раку застосовують комплексну терапію. Її програма і тривалість залежать від стадії захворювання та наявності метастазів. Пацієнту можуть призначити:

  • хірургічне лікування – видалення пухлини або сечового міхура;

  • променеву терапію – опромінення пухлини високими дозами рентгенівського або іншого випромінювання;

  • хіміотерапію – прийом препаратів, які руйнують ракові клітини (може бути місцевою – препарати вводять в сечовий міхур, або системною – впливає на весь організм);

  • імунотерапію – введення в сечовий міхур препарату на основі вакцини БЦЖ (від туберкульозу), яка провокує імунну систему знищувати пухлину.

При пухлинах невеликого розміру та без метастаз в першу чергу проводять операцію, а після хіміотерапію або інше лікування. Післяопераційна терапія сприяє знищенню ракових клітин, які могли залишитися в організмі, та зниженню ризику рецидиву.

При великих пухлинах, пророслих в сусідні органи, спочатку може знадобитися променева терапія. У ряді випадків вона дозволяє домогтися зменшення новоутворення, що полегшує операцію.

Хірургічне лікування раку сечового міхура

Залежно від розміру пухлини проводять одну з 3 операцій:

  1. Трансуретральна резекція (ТУР) сечового міхура – це найменш травматична операція, яку виконують за допомогою ендоскопічного обладнання. Резектоскоп, оснащений камерою та хірургічним інструментом, вводять через уретру в сечовий міхур. Орієнтуючись по зображенню, яке передається на екран монітора, хірург позначає пухлину та видаляє її, при цьому сечовий міхур зберігається.

  2. Відкрита резекція – доступ до сечового міхура забезпечують через передню черевну стінку. На ній роблять невеликий розріз, через який видаляють пухлину. Операцію застосовують, коли трансуретральний доступ неможливий.

  3. Радикальна цистектомія – це операція з видалення сечового міхура, прилеглих лімфовузлів та інших органів, уражених раком.

ТУР сечового міхура застосовують на ранніх стадіях раку, коли пухлина ще не проросла в м'язовий шар і, відповідно, не вийшла за межі органу. Відкриту резекцію проводять при важкодоступних новоутвореннях і в інших випадках, коли операцію не можна провести ендоскопічно.

Радикальну цистектомію виконують в основному на 3 стадії раку, рідше на 4. Під час операції хірург видаляє весь сечовий міхур та інші органи, в які проросла пухлина. У жінок це може бути матка, яєчники, маткові труби та передня стінка піхви, а у чоловіків – простата та уретра.

Для відновлення функції сечовипускання після цистектомії роблять реконструктивну операцію. У ряді випадків формують штучний сечовий міхур з тканин тонкого кишечника, який з'єднують з сечоводами та сечівником. В інших – створюють стому, через яку сеча відводиться в сечеприймальник, прикріплений до живота.

Видалення пухлини – це ключова частина протиракової терапії, але не менш важливим є й подальше лікування. При раку сечового міхура найчастіше призначають хіміотерапію або імунотерапію.

При ранньому початку лікування прогноз хороший – багатьом пацієнтам вдається досягти одужання або тривалої ремісії.

Профілактика раку сечового міхура

Для профілактики розвитку злоякісного новоутворення рекомендують:

  • уникати впливу радіації;

  • при роботі на хімічних виробництвах використовувати захисні засоби;

  • своєчасно лікувати всі захворювання сечостатевої системи;

  • відмовитися від куріння;

  • збалансовано харчуватися;

  • вести здоровий спосіб життя.

Ці заходи сприяють зниженню ризику раку сечового міхура, але повністю його не виключають. Тому, щоб захистити себе від пізнього виявлення пухлини, потрібно регулярно відвідувати уролога та проходити профілактичні обстеження.

Переваги лікування раку сечового міхура в «Оксфорд Медікал»

В «Оксфорд Медікал» працюють досвідчені лікарі-онкологи, які проводять консервативне та хірургічне лікування онкологічних захворювань.

Переваги відділення онкології «Оксфорд Медікал»:

  • нове діагностичне та хірургічне обладнання від провідних брендів;

  • лікарі-онкологи та онкохірурги з багаторічним стажем роботи, які по праву вважаються одними з найкращих у Києві та всій Україні;

  • проведення хіміотерапії, таргетної та імунотерапії за міжнародними протоколами лікування;

  • високотехнологічний операційний блок;

  • власне відділення інтенсивної терапії (реанімація), оснащене апаратурою для підтримки життєво важливих функцій організму;

  • комфортний хірургічний та терапевтичний стаціонар.

Для запису на консультацію телефонуйте до нашого контакт-центру або пишіть у чат на сайті.

Часті запитання:

Як відрізнити цистит від раку сечового міхура?

Цистит – це запалення сечового міхура, тоді як рак – злоякісне захворювання, що супроводжується зростанням пухлини. Патології мають різну симптоматику та інші особливості, тому лікар-уролог за допомогою УЗД та інших аналізів легко може їх відрізнити.

Чи показує УЗД рак сечового міхура?

Під час УЗД лікар може виявити пухлину сечового міхура, але щоб визначити її характер, необхідно зробити біопсію (отримати зразок тканин) та виконати гістологічний аналіз.

Як довго розвивається рак сечового міхура?

Рак сечового міхура, як й інші злоякісні новоутворення, може прогресувати по-різному. Найчастіше пухлина протягом 1 або більше років розвивається безсимптомно, але після збільшення розміру, ураження суміжних органів та лімфовузлів швидко викликає погіршення самопочуття.

Чим загрожує рак сечового міхура?

Рак сечового міхура є злоякісним захворюванням, що загрожує життю. На ранній стадії він добре піддається лікуванню. При невеликому розмірі пухлини можлива часткова резекція сечового міхура зі збереженням його функціональності, тоді як при збільшенні може знадобитися видалення всього органу та ближніх лімфовузлів, що призводить до погіршення якості життя.

( Рейтинг: 5.00, голосів: 2 )

відгуки




Vladislav But 21-03-2021 Из всех клиник здесь наиболее оптимальное соотношение качества и цены. Все врачи, с которыми мне приходилось сталкиваться очень добрые и хорошие люди, объясняют всё максимально в деталях и отвечают на все вопросы, так что после приема не остаётся чувства недосказанности или непонимания. Советую.
Марія 15-03-2019 Дякую за консультацію головному лікарю клініки Петру Олексійовичу Зайченку - за професіоналізм, уважність, тактовність і за те, що бачить не просто чергового пацієнта, а конкретну людину з її проблемами, які потрібно вирішувати комплексно. Бажаю Вашій клініці вдячних пацієнтів!
Залишити відгук
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті

Акції




актуальна інформація

Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up