Реверсивна, або зворотна вазектомія – це операція, спрямована на відновлення фертильності. Її проводять чоловікам, які раніше обрали як метод контрацепції пересікання сім'явивідних проток. У ході зворотної операції хірург відновлює їх цілісність та нормальну прохідність, завдяки чому сперматозоїди знову починають надходити до насіннєвої рідини.
Чи можлива зворотна вазектомія?
Зворотна вазектомія є значно складнішою операцією, ніж вазектомія. Вона проводиться за допомогою мікрохірургічних інструментів і вимагає від хірурга найвищої кваліфікації. У ході хірургічного втручання він повинен перевірити наявність сперматозоїдів у насіннєвих протоках, оцінити стан тканин та обрати оптимальний спосіб відновлення фертильності.
За сприятливих факторів ефективність зворотної вазектомії становить близько 90%. Вона залежить від давності проведення стерилізації, стану здоров'я чоловіка, його віку та рівня фертильності до операції. Ймовірність успіху тим вища, що менший час пройшов після вазектомії.
Шанс на зачаття своєї дитини зберігається навіть у тому випадку, якщо реверсивна вазектомія виявляється неефективною. Репродуктивні технології дозволяють провести хірургічний забір сперматозоїдів з яєчок або їх придатків, а потім виконати екстракорпоральне запліднення.
Переваги проведення зворотної вазектомії у клініці «Оксфорд Медікал»
В «Оксфорд Медікал» реверсивну вазектомію проводить лікар-андролог вищої категорії, генітальний хірург зі стажем понад 20 років, який пройшов тривале стажування в Сербії та Ізраїлі. Він досконало володіє методами мікрохірургії та відновлення прохідності сім'явивідних проток як шляхом вазовазостомії, так і вазоепідидимостомії.
У відділенні хірургії встановлено нове високоточне обладнання експертного класу. Воно дозволяє провести ретельну передопераційну діагностику та з максимальною точністю виконати всі хірургічні маніпуляції.
Якісне обладнання та високий професіоналізм хірурга – два основні чинники успішності операції. Саме тому зворотну вазектомію проводять далеко не у всіх клініках.
Переваги проведення зворотної вазектомії в «Оксфорд Медікал»:
виконання лікарем-андрологом вищої категорії, генітальним хірургом зі стажем понад 20 років;
використання нового високоточного обладнання;
високий відсоток успішних операцій;
можливість пункційного забору сперматозоїдів та проведення ЕКЗ;
комфортні умови в стаціонарі.
Як проводиться зворотна вазектомія?
Операція є складною і може тривати кілька годин, тому для знеболювання найчастіше застосовують внутрішньовенну анестезію.
Відновлення фертильності може бути проведено двома способами:
Вазовазостомія – більш легка методика, яка полягає у поєднанні раніше припинених кінців сім'явивідних проток.
Вазоепідидимостомія, або епідидимовазостомія – проводиться, коли перший метод неефективний. Передбачає з'єднання епідидимісу з сім'явивідною протокою.
Яка методика буде ефективною, хірург може визначити лише під час операції. Тому спочатку він робить два маленькі розрізи з різних боків мошонки, виділяє сім'явиносні протоки, видаляє кінці, що зарубцювалися, після чого бере рідину, що міститься в протоках, на аналіз – за допомогою мікроскопа перевіряє наявність сперматозоїдів. Якщо вони присутні, далі хірург проводить вазовазостомію – з'єднує кінці сім'явивідних проток. Для цього також використовує мікроскоп, що забезпечує 40-кратне збільшення, оскільки дуже важливо зробити мікростібки та не порушити прохідність проток.
Відсутність сперматозоїдів у досліджуваній рідині говорить про ймовірне руйнування епідидимального канальця та виникнення обструкції (непрохідності). У такому випадку потрібне застосування складнішої методики вазоепідидимостомії. Вона вимагає з'єднання сім'явивідної протоки з епідидімісом над місцем закупорки.
У деяких випадках застосовують одночасно обидві методики: з одного боку виконують вазовазостомію, з другого – вазоепідидимостомію.
Кожен випадок є індивідуальним, тому хірург приймає рішення про методи відновлення фертильності в ході операції. Попередні обстеження не дозволяють достовірно оцінити стан проток та наявність у них сперматозоїдів. Це можна зробити лише у процесі хірургічного втручання.
Підготовка до реверсивної вазектомії
Перед операцією чоловікові слід пройти огляд лікаря-уролога, а також обстеження. Як правило, потрібно зробити УЗД органів мошонки та малого таза, здати загальні аналізи, а у разі застосування загального наркозу також пройти кардіографію (ЕКГ) та флюорографію (результат дійсний 1 рік).
Якщо пацієнт приймає препарати, що впливають на згортання крові, йому може бути рекомендовано зробити перерву на 1-2 тижні. Важливо погодити з лікарем прийом ліків.
За 1-2 дні до операції із загальним наркозом рекомендують перейти на полегшену дієту, а в день операції прийти до клініки натщесерце.
Реабілітація після відновлення прохідності сім'явивідних проток
Після операції пацієнта переводять у комфортну одномісну або двомісну палату. Там він залишається під наглядом лікаря та медичного персоналу протягом доби.
Для профілактики інфекційних ускладнень призначають разовий прийом антибактеріального препарату, а для усунення болю – знеболювальні.
Для успішного загоєння рекомендується:
кілька годин після операції не виконувати сечовипускання;
3 дні залишатися вдома, дотримуватися постільного режиму;
4 тижні утримуватися від статевих контактів, підйому тяжкості та інтенсивних фізичних навантажень;
прийти на огляд хірурга у призначений день.
Зворотня вазектомія: ціна у клініці «Оксфорд Медікал»
Вартість зворотної вазектомії може відрізнятись залежно від складності операції. Ознайомитися із цінами хірургічного лікування в «Оксфорд Медікал» можна тут. Більш детально з приводу вартості та інших питань вас зорієнтує хірург під час попередньої консультації. Записуйтесь на прийом на зручний для вас час.
Відповіді на популярні питання про зворотну вазектомію
Чи оборотна вазектомія?
Вазектомія не впливає на функцію яєчок, тому операція вважається оборотною. Однак відновлення фертильності потребує складнішого хірургічного втручання. Ефективність залежить від давності проведення вазектомії, віку чоловіка та загального стану здоров'я. Альтернативою може бути пункційний або хірургічний забір сперматозоїдів з яєчок з подальшим проведенням ЕКЗ.