На хірургічні втручання у стаціонарі поширюється програма лояльності, що робить лікування ще доступнішим.
Кишкова непрохідність – це часткова або повна закупорка кишківника, в результаті якої припиняється виведення калових мас з організму. Стан пацієнта різко погіршується протягом 12-24 годин і без хірургічного лікування становить загрозу життю.
В «Оксфорд Медікал» пацієнтів із кишковою непрохідністю приймають 24/7. У медичному центрі цілодобово працює відділення інтенсивної терапії, хірургічний стаціонар та служба швидкої допомоги.
Лікування кишкової непрохідності проводять:
Лапароскопічним методом – це мінімально інвазивна операція, яка дозволяє обійтися без широкого розрізу. На черевній стінці роблять кілька проколів, через які вводять лапароскоп, оснащений світлодіодом та мініатюрною відеокамерою, а також ендоскопічні інструменти.
Лапаротомним методом – це традиційна операція з відкритим доступом, тобто через широкий розріз на очеревині. Він може знадобитися при складних формах кишкової непрохідності та наявності ускладнень.
За появи симптомів захворювання, скоріше звертайтеся за медичною допомогою. Від цього залежить ризик ускладнень та ефективність лікування.
За яких симптомів потрібно звернутися до лікаря?
Проявами кишкової непрохідності можуть бути:
сильний, переймоподібний біль у животі (постійний або періодичний);
здуття живота;
нудота та блювання;
запор, відсутність газів;
загальна інтоксикація організму (запаморочення, головний біль, блідість шкіри, холодний піт, підвищення температури тіла тощо).
За клінічними симптомами фахівці виділяють 3 стадії розвитку кишкової непрохідності.
Для перших 12 годин захворювання характерна поява періодичного або постійного гострого болю в животі, іноді аж до розвитку больового шоку та втрати свідомості.
Для періоду 12-24 години характерне гостре порушення функцій кишківника, що призводить до здуття живота, сильної нудоти та частої блювоти. Також можливе посилення болю.
Після 24 годин різко збільшується ризик ускладнень. У пацієнтів часто підвищується температура, виникають гостра затримка сечі, тахікардія та збільшення частоти дихання.
Коли призначають хірургічне лікування кишкової непрохідності?
Операція є основним методом лікування механічної кишкової непрохідності. Найчастіше вона розвивається через заворот або перекрут петель кишківника, їх ущемлення всередині грижі, закупорки пухлиною або стороннім тілом, а також спайкового процесу. Усунути ці порушення можна лише хірургічним шляхом.
Застосування консервативної терапії можливе при частковій динамічній кишковій непрохідності, але така форма трапляється досить рідко. Її причина – порушення перистальтики, тобто скорочення стінок органу, необхідні для руху калових мас.
У обох випадках пацієнту потрібна госпіталізація.
Діагностика кишкової непрохідності та підготовка до операції
Під час консультації у клініці або виклику швидкої допомоги додому лікар спочатку оглядає пацієнта, проводить пальпацію живота, простукування та аускультацію (прослуховування шумів кишківника через стетоскоп). За характерними ознаками він визначає ймовірну патологію та наскільки гострим є стан пацієнта.
Для підтвердження діагнозу може знадобитися проведення рентгенографії або комп'ютерної томографії органів черевної порожнини з контрастним посиленням. КТ дозволяє візуалізувати внутрішні органи, визначити форму та локалізацію патологічного процесу.
Безпосередньо перед операцією пацієнту проводять низку лабораторних аналізів, кардіографію (ЕКГ) та інші обстеження за показаннями.
Як проводять хірургічне лікування кишкової непрохідності?
В «Оксфорд Медікал» операції проводять переважно за допомогою сучасних малоінвазивних методик. Вони супроводжуються меншим ушкодженням здорових тканин, меншим ризиком ускладнень та більш коротким та легким періодом реабілітації. При цьому, яка операція буде оптимальною для пацієнта – лапароскопічна чи відкрита – у кожному випадку хірурги визначають індивідуально.
Види операцій при кишковій непрохідності:
Лапароскопія – мінімально інвазивна операція. Для забезпечення доступу до кишківника на черевній стінці роблять 3-4 проколи, розміром близько 1 см. Через один з них нагнітають вуглекислий газ, що забезпечує підйом очеревини та збільшення операційного поля. Через інші проколи вводять лапароскоп, оснащений мініатюрною відеокамерою, зображення з якої передається на комп'ютер і збільшується у 30-40 разів, та хірургічні інструменти. Використовуючи їх, хірург обережно виконує всі необхідні маніпуляції. Після їх завершення інструменти виймають, викачують вуглекислий газ, на проколи накладають шви та стерильні пов'язки.
Лапаротомія – операція із відкритим доступом. На очеревині роблять розріз, довжиною в середньому від 15 до 20 см. Через нього хірург отримує широкий доступ до внутрішніх органів, може уважно їх оглянути і промацати, щоб виділити точно пошкоджену ділянку. Після цього за допомогою скальпеля хірург виконує резекцію та інші необхідні маніпуляції, ушиває рану та накладає шви.
У залежність ти від причини кишкової непрохідності під час операції хірург проводить:
У деяких випадках при великому ураженні кишківника після колектомії може знадобитися виведення стоми – частину кишківника закріплюють на внутрішній стороні очеревини, а кінець виводять назовні для виділення калових мас у калоприймач. Таке рішення може бути тимчасовим чи постійним.
Складність операції залежить від причини захворювання та наявності ускладнень. Чим раніше пацієнт звертається за медичною допомогою, тим кращий прогноз.
Переваги лікування кишкової непрохідності в «Оксфорд Медікал»
В «Оксфорд Медікал» операції проводять у сучасному високотехнологічному відділенні хірургії. Наявність нового обладнання експертного класу дозволяє виконувати точну діагностику та операції будь-якої складності, зокрема малоінвазивними методами.
Перевагами лікування кишкової непрохідності в «Оксфорд Медікал» у Києві є:
можливість госпіталізації 24/7 та проведення термінової операції;
застосування переважно малоінвазивної лапароскопічної методики;
можливість перейти з лапароскопії до відкритої операції (може знадобитися у складних випадках);
робота за протоколом швидкої передопераційної підготовки та реабілітації Fast Track Surgery;
виконання операцій хірургами вищої лікарської категорії з більш ніж 20-ти та 30-річним досвідом;
наявність палат інтенсивної терапії, оснащених усім необхідним для контролю та підтримки життєво важливих функції організму;
комфортні одномісні та двомісні післяопераційні палати готельного типу.
Реабілітація після операції на кишківнику
Коли операція закінчується, пацієнта одразу переводять до палати інтенсивної терапії. Там він проводить 2-3 години. У цей час за допомогою спеціальних датчиків відстежується частота дихання та серцебиття, а також тиск та інші життєво важливі показники. Після цього, якщо стан пацієнта не викликає побоювань, його переводять до одномісної або двомісної палати хірургічного стаціонару.
Протягом першого дня зазвичай рекомендують постільний режим. Для забезпечення комфорту у палатах встановлені інноваційні ліжка з електронним керуванням. Вони дозволяють підібрати зручне положення. Також у разі потреби пацієнт може будь-якої миті викликати медсестру.
Перший раз сісти на ліжку або встати можна лише після огляду лікарем. З 2-3 доби рекомендують потроху починати рухатися. Помірна фізична активність служить профілактикою утворення спайок та розвитку післяопераційної пневмонії.
Термін госпіталізації в середньому становить від 3 до 7 днів. Все залежить від складності операції та самопочуття пацієнта.
Період відновлення може тривати від 1 до кількох місяців. У цей час пацієнту рекомендують дотримуватися дієти, уникати важких фізичних навантажень і приймати призначені препарати.
Причини кишкової непрохідності
Кишкова непрохідність є ускладненням чи вторинним захворюванням, тобто розвивається на тлі інших патологій. Основними причинами є:
новоутворення у кишківнику або інших органах черевної порожнини;
попадання сторонніх предметів у кишківник (ковтання предметів, волосся тощо);
перекрут петель кишківника;
утиск петель кишківника в грижі;
спайковий процес у черевній порожнині;
порушення перистальтики.
Можливі ускладнення кишкової непрохідності
Кишкова непрохідність є життєзагрозним станом. Операція має бути проведена якнайшвидше. Після 24 годин значно зростає ризик ускладнень.
Закупорка кишківника може призвести до таких ускладнень:
інтоксикація організму, порушення електролітного балансу, зневоднення;
некроз тканин кишківника;
розвиток абсцесу;
перфорація (розрив) стінки кишківника;
перитоніт;
сепсис.
Раннє надання медичної допомоги дозволяє значно знизити ризик таких ускладнень.
Кишкова непрохідність: вартість операції у клініці «Оксфорд Медікал»
Ціна операції при кишковій непрохідності може відрізнятися залежно від:
Точну ціну може підказати лише хірург після оцінки стану пацієнта.
Ознайомитись із вартістю хірургічного лікування в «Оксфорді Медікал» можна тут.
Поширені питання щодо хірургічного лікування кишкової непрохідності
Що таке кишкова непрохідність?
Кишкова непрохідність – це гострий стан, при розвитку якого просвіт органу частково або повністю перекривається. Внаслідок цього утрудняється або зупиняється рух калових мас, що спричиняє інтоксикацію організму і може призвести до розриву кишківника. Стан є небезпечним для життя та потребує термінового хірургічного лікування.
Кишкова непрохідність: як лікувати?
Кишкову непрохідність лікують переважно хірургічним методом. Проводять лапароскопічну або відкриту операцію, в ході якої розкручують петлі кишківника, розтинають спайки, видаляють уражений відрізок або тощо.