Мережа клінік «Оксфорд Медікал» святкує День народження: 19 років разом у найважливіші моменти
Кіста яєчника – це дуже поширене захворювання. Згідно зі статистикою, вона розвивається у 30-50% жінок різного віку. Після настання менопаузи ймовірність появи кісти знижується – її діагностують лише у 6%.
Кіста яєчника успішно піддається лікуванню. Функціональні кісти зрідка проходять самі, а інші види, як правило, лікуються медикаментозно або хірургічно. При своєчасному зверненні до лікаря проводять малоінвазивні органозбережні операції, після яких вже через 1-2 дні можна повернутися до звичайного життя.
Лікування проводиться в хірургічному стаціонарі з двома високотехнологічними операційними блоками, відділенням інтенсивної терапії та комфортними індивідуальними палатами.
Хірурги «Оксфорд Медікал» працюють по протоколу швидкої реабілітації Fast Track Surgery, який дозволяє спростити підготовку до операції та полегшити післяопераційний період.
Тактику проведення операції та обсяг видаляються тканин хірург визначає індивідуально, враховуючи діагноз та інші особливості пацієнтки. Хірурги «Оксфорд Медікал» завжди намагаються проводити органозбережні операції. При кісті яєчників в більшості випадків досить лапароскопічної цистектомії. Це малотравматична операція, під час якої видаляють тільки кісту, зберігаючи здорові тканини яєчника та його функцію.
Залежно від розміру кіст, їх кількості та наявності у пацієнтки інших патологій проводять одну з наступних операцій:
цистектомії – видалення кісти яєчника з максимальним збереженням здорових тканин;
оваріоектомію – видалення яєчника;
аднексектомія – видалення яєчника та маткової труби.
Видалення всього яєчника, а також разом з матковими трубами, проводиться рідко при кістах великого розміру, розвитку ускладнень або наявності інших захворювань.
У більшості випадків кісту видаляють лапароскопічним методом. Це малотравматична операція, під час якої здорові тканини травмуються мінімально. Це скорочує реабілітаційний період та дозволяє пацієнтці покинути клініку прямо в день операції або на наступну добу.
Під час лапароскопічної операції на черевній порожнині роблять 3 проколи, через які в неї вводять ендоскопічні хірургічні інструменти й оптичні прилади. Останні передають зображення на екран монітора, забезпечуючи багаторазове збільшення, що дозволяє хірургу виконувати всі маніпуляції з максимальною точністю.
Хоча лапароскопічні операції зараз застосовуються частіше, в деяких випадках необхідна класична лапаротомія з відкритим доступом. Показаннями є кісти великого розміру, підозра на злоякісний процес, наявність спайок в черевній порожнині та інші.
Хірурги «Оксфорд Медікал» одними з перших в Україні почали працювати по протоколу швидкої реабілітації Fast Track Surgery. Він дозволяє спростити підготовку до операції, краще контролювати глибину наркозу, запобігти післяопераційному болю та відмовитися від обмежень в харчуванні й рухах відразу після операції, а через 1-2 дні повернутися до повноцінного способу життя. Це робить хірургічне лікування ще більш швидким та комфортним.
Завдяки протоколу Fast Track Surgery:
перед операцією не потрібно очищати кишечник;
під час її проведення можна обійтися без установки сечового катетера;
проводиться постійний моніторинг глибини наркозу, що забезпечує швидке пробудження після операції;
знеболюється шкіра в місцях проколів, що запобігає розвитку болю після операції;
відсутні обмеження в харчуванні та рухах в ранньому післяопераційному періоді;
не потрібно робити перев'язки та знімати шви;
можна повернутися до повноцінного способу життя вже через 1-2 дні.
У більшості випадків видалення кісти яєчника є нескладною операцією. Але важливо не допустити її збільшення та розвитку ускладнень. Вчасно помітити захворювання легше, знаючи його симптоми.
Кіста яєчника – це доброякісне новоутворення, яке найчастіше формується з нерозкритого фолікула, тканин жовтого тіла або інших органів репродуктивної системи.
Освіта кісти відбувається, як правило, безсимптомно. Хворобливі симптоми з'являються переважно при збільшенні розміру кісти або полікістозі.
Кіста може викликати:
різкий або тупий ниючий біль в зоні яєчника;
поширення болю на нижню частину спини;
затримку або ранній початок менструації, кровотечу в середині циклу;
дискомфорт та біль при статевому контакті;
прискорене сечовипускання та інші.
Ці симптоми можуть з'являтися при різних патологіях, тому для з'ясування діагнозу необхідна діагностика.
Кісти можуть розвиватися з різних причин. Ключовою вважається дисбаланс гормонального фону – співвідношення фолікулостимулюючого та лютеїнізуючого гормонів, вироблення яких змінюється протягом менструального циклу. Вони впливають на овуляцію, розвиток фолікула, вихід яйцеклітини та інші процеси. Також кісти часто розвиваються на тлі ендометріозу й інших хвороб.
Ймовірність утворення кісти яєчника збільшують:
генетична схильність;
ендокринні захворювання й порушення гормонального фону;
переривання вагітності;
гінекологічні патології;
порушення обміну речовин;
застійні явища в області малого таза;
початок менструації в ранньому віці або пізніше норми;
пізнє настання менопаузи;
медикаментозна стимуляція овуляції;
тривалий прийом гормональних та деяких інших препаратів.
Залежно від причини розвитку й типу тканин, з яких складається новоутворення, виділяють кілька різних видів кіст яєчників. Вони відрізняються структурою та певними властивостями. Наприклад, деякі з них можуть регресувати, а інші вимагають тільки медикаментозного або хірургічного лікування.
Види кіст яєчників:
фолікулярна – це зрілий фолікул, який вчасно не розірвався через порушення циклу овуляції;
лютеїнова – це кіста, яка розвинулася з жовтого тіла (тимчасової залози, що утворюється після овуляції) через скупчення в ньому рідини;
текалютеїнова – новоутворення, яке розвивається на ранньому терміні вагітності через слабке вироблення прогестерону жовтим тілом;
ендометріоїдна – кіста, яка складається з тканин ендометрію (розвивається при ендометріозі яєчника);
муцинозна – новоутворення з горбистою поверхнею та багатокамерною порожниною, заповненою слизом, схильне до швидкого зростання до великого розміру;
параоваріальна – новоутворення, яке складається з тканин придатка яєчника та знаходиться на зовнішній його стороні;
дермоїдна (тератома) – новоутворення з епітеліальних клітин, які потрапили в яєчник ще в процесі ембріонального розвитку жінки.
Найбільш поширеними вважаються фолікулярні та лютеїнові кісти. Їх називають функціональними, оскільки вони розвиваються через порушення циклу овуляції та менструації. Функціональні кісти можуть розвиватися безсимптомно й за кілька місяців регресувати. Таку ж властивість мають й текалютеїнові кісти. У деяких пацієнток вони розсмоктуються після пологів або закінчення лактації.
Найчастіше діагностувати кісту яєчника можна за допомогою УЗД. Але в деяких випадках може знадобитися додаткова апаратна діагностика – кольорова доплерографія або комп'ютерна томографія (КТ). Також, щоб з'ясувати причину розвитку кісти, лікар може призначити лабораторні аналізи та інші обстеження.
Метод лікування кісти залежить від її виду та розміру, наявності симптомів захворювання, віку пацієнтки, наявності хронічних хвороб та загального стану здоров'я.
Для лікування застосовують:
консервативну терапію;
хірургічне втручання (лапароскопія).
Консервативна терапія, як правило, спрямована на усунення причини розвитку кісти – нормалізацію гормонального фону або лікування інших гінекологічних захворювань. Лікар може призначити гормональні, протизапальні та інші препарати для усунення симптомів хвороби. Така терапія може тривати протягом декількох тижнів або місяців, під час яких періодично проводять УЗД, щоб оцінити вплив на кісту. Якщо вона не зменшується або продовжує рости, гінеколог може призначити хірургічне лікування.
У деяких випадках, якщо кіста невеликого розміру, не супроводжується жодними симптомами й у жінки відсутні інші захворювання, лікар може вибрати тактику спостереження, тобто не призначати лікування, а регулярно повторювати обстеження та стежити за станом кісти. Функціональна кіста протягом декількох місяців може розсмоктатися. Якщо цього не відбувається, її видаляють.
Показаннями до хірургічного лікування кісти яєчника є:
кіста яєчника, яка існує понад 3 місяці та не піддається консервативній терапії;
розвиток кісти у жінки під час менопаузи;
великий розмір кісти та виражена симптоматика;
перекрут ніжки кісти, нагноєння в порожнині кісти, її розрив та інші ускладнення;
безпліддя на тлі кіст яєчників;
ризик розвитку злоякісного процесу.
Багато хто знає про здатність кіст яєчників регресувати та вважає дане захворювання безпечним. Але в деяких випадках при відсутності своєчасної терапії кіста може спровокувати серйозні ускладнення.
Ускладненнями кісти яєчника можуть бути:
розрив кісти;
перекрут ніжки кісти;
утворення гною у внутрішній порожнині кісти;
порушення функцій яєчників та інших органів репродуктивної системи;
розвиток безпліддя;
невиношування вагітності.
Майже всі перераховані ускладнення призводять до розвитку гострого стану, який вимагає негайної госпіталізації та надання медичної допомоги. На їх фоні у жінки може з'явитися сильний біль в животі, підвищення температури, почастішання пульсу, нудота, запаморочення та інші симптоми.
Ризик розвитку кісти в рази підвищують гормональні порушення та гінекологічні захворювання, тому для профілактики рекомендують регулярно відвідувати гінеколога, проходити профілактичні обстеження та своєчасно лікувати всі захворювання. Також необхідно контролювати регулярність менструального циклу та не допускати порушень гормонального фону – всі гормональні препарати й оральні контрацептиви потрібно приймати тільки за призначенням лікаря.
Щоб записатися на консультацію до лікаря «Оксфорд Медікал», телефонуйте в наш контакт-центр або пишіть в чат.
відділення: Хірургічний стаціонар
відділення: Хірургічний стаціонар
відділення: Хірургічний стаціонар
відділення: Хірургічний стаціонар
відділення: Хірургічний стаціонар
Акції
вул. Глибочицька, 40X
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Павлівська, 26/41
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Предславинська, 29
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Березняківська, 30Б
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Срібнокільська, 20
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Василя Липківського, 38
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Івана Крамського, 9
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
Оболонська набережна 1, корпус 2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Михайла Гришка, 1
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Князів Острозьких, 46/2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Андрія Верхогляда, 14Б
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул.Олександра Олеся, 2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показать - Viber, Telegram
м. Ірпінь вул. Університетська 2/1 корп.3
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram