Пластика мисково-сечовідного сегмента – це операція, яку проводять з метою відновлення нормального відтоку сечі з нирки по сечоводу в сечовий міхур. Її призначають при обструкції даного сегмента та розвитку гідронефрозу.
Гідронефроз нирок – це патологічний стан, який проявляється розширенням ниркових чашок та миски. Без своєчасного лікування воно викликає атрофію ниркової паренхіми та витончення тканин органу. При прогресуванні хвороби зміни стають незворотними та розвивається ниркова недостатність.
Одним з найбільш ефективних варіантів лікування є пластика мисково-сечовідного сегмента. У ході операції хірург висікає уражені тканини та формує анастомоз – з'єднує ниркову миску зі здоровими тканинами сечоводу; або використовує метод поздовжнього розсічення сегмента з наступним зшиванням у горизонтальній площині.
Донедавна таку операцію проводили через відкритий доступ, що асоційовано з ризиком ускладнень та важким реабілітаційним періодом. Зараз у провідних клініках використовують метод лапароскопії – замість розрізів роблять кілька невеликих проколів, через які вводять лапароскоп із відеокамерою та троакари з мініатюрними хірургічними інструментами.
Лапароскопічна пластика мисково-сечовідного сегмента:
є малоінвазивною операцією – замість розрізу роблять 3-4 проколи діаметром близько 1 см;
дозволяє уникнути значної крововтрати та знизити ризики інфекційних ускладнень;
не потребує тривалої госпіталізації – пацієнта виписують на 2-3 добу;
супроводжується легшим та коротшим періодом реабілітації.
В «Оксфорд Медікал» операцію виконують хірурги-урологи з досвідом понад 20 років. Наявність високотехнологічного обладнання дозволяє їм проводити пластику мисково-сечовідного сегмента лапароскопічним методом навіть у найскладніших випадках.
Показання до пластики мисково-сечовідного сегмента
Операцію призначають при порушенні нормального відтоку сечі через звуження просвіту сечоводу або здавлювання мисково-сечовідного сегмента (при гідронефрозі 2 ступеня та більше). Причиною гідронефрозу можуть бути:
вроджене звуження мисково-сечовідного сегмента (є основною причиною гідронефрозу нирки у дітей);
стриктури сечоводу;
спайки;
сечокам'яна хвороба;
новоутворення органів черевної порожнини та заочеревинного простору;
травматичні ушкодження сечоводу.
У разі порушенні відтоку сечі поступово розвивається гідронефроз правої нирки або лівої. Захворювання має 4 стадії та може призводити до розвитку незворотних змін і ниркової недостатності. Рішення про хірургічне лікування приймається лікарем за результатами обстежень. Зокрема, показаннями до операції є:
порушення уродінаміки (за даними екскреторної урографії);
збільшення розміру ниркової миски (за результатами УЗД);
стоншення паренхіми нирки;
зниження функції нирок на понад 10%.
Як проводять лапароскопічну пластику мисково-сечовідного сегмента
В «Оксфорд Медікал» пластику мисково-сечовідного сегмента проводять лапароскопічно. Для цього використовують високотехнологічне обладнання, яке дозволяє обійтися без широкого розрізу та виконати всі маніпуляції з максимальною точністю.
Перед початком операції пацієнта вводять у стан наркозу. Після цього через прокол голкою в черевну порожнину нагнітають вуглекислий газ. Він забезпечує підняття черевної стінки та формування вільного простору для виконання хірургічних маніпуляцій.
Далі хірург робить на черевній стінці 4-5 троакарних проколів. Через один із них вводить лапароскоп, оснащений відеокамерою широкого дозволу із вбудованим світлодіодом. Зображення з нього передається на екран монітора та багаторазово збільшується. Через інші проколи хірург вводить троакари з мініатюрними хірургічними інструментами.
Потім хірург виділяє нирку з верхньою третиною сечоводу. Далі проводить пластику одним із наступних методів:
метод Андерсона-Хайнса (резекційний) – передбачає резекцію уражених тканин сечоводу та миски у місці розширення з наступним накладенням анастамозу, тобто з'єднанням здорових тканин миски та сечоводу;
метод Фенгера – передбачає розтин мисково-сечовідного сегмента вздовж з подальшим з'єднанням у горизонтальній площині, що забезпечує розширення області з'єднання ниркової миски та сечоводу.
Сьогодні частіше за все застосовують першу методику. Після формування нового широкого співустя між балією і сечоводом хірург встановлює в сечоводі стент, який забезпечує дренаж та правильне загоєння анастомозу. Через 2-3 тижні стент видаляють ендоскопічним методом (через уретру).
Переваги проведення операції у медичному центрі «Оксфорд Медікал»
В «Оксфорд Медікал» урологічні операції проводять у сучасному відділенні хірургії з двома операційними блоками, оснащеними обладнанням експертного класу. Воно дозволяє виконувати пластику лоханочно-сечовідного сегмента лапароскопічним методом, що забезпечує скорочення ризику ускладнень, зменшення терміну госпіталізації та полегшення післяопераційного відновлення.
Хірурги клініки мають понад 20 років стажу та провели вже сотні успішних операцій. Вони регулярно проходять навчання новим методом, щоб наші пацієнти отримували якісну медичну допомогу, що відповідає найвищим світовим стандартам.
Перевагами проведення операції в «Оксфорд Медікал» є:
застосуванням малоінвазивної лапароскопічної методики;
використання обладнання експертного класу, що гарантує найвищу точність досліджень та виконання всіх хірургічних маніпуляцій;
виконання операції хірургами-урологами з досвідом понад 20 років;
проведення всіх передопераційних обстежень в одній клініці за 1-2 дні;
наявність у відділенні хірургії палат інтенсивної терапії з обладнанням для контролю та підтримки життєво важливих функцій організму;
комфортні одномісні та двомісні палати готельного типу.
Підготовка до операції на нирці
Перед операцією з приводу гідронефрозу лівої нирки або правої пацієнту призначають комплексне обстеження. Воно може включати:
За 2 тижні рекомендується припинити прийом препаратів, які впливають на згортання крові, оскільки вони можуть спровокувати розвиток сильної кровотечі.
За 2-3 дні слід перейти на полегшену дієту, в день операції – нічого не їсти та не пити. Також може знадобитися очищення кишківника за допомогою клізми.
Пацієнтам із хронічними захворюваннями рекомендовано попередньо консультуватися з профільними лікарями, а також анестезіологом.
Реабілітація після пластики мисково-сечовідного сегмента
Після операції пацієнта переводять у відділення реанімації. Там він поступово виходить зі стану наркозу під наглядом фахівців. При хорошому самопочутті незабаром його переміщують до палати стаціонару.
В «Оксфорд Медікал» обладнані комфортні палати готельного типу з особистим санвузлом. Вони розраховані на одного або двох пацієнтів. За бажанням можливе замовлення триразового харчування.
У день операції пацієнту рекомендують дотримуватися постільного режиму. Підйом та відновлення харчування проводять наступного дня. Виписують пацієнта на 3-4 добу.
Для усунення больового синдрому, профілактики ускладнень та успішного загоєння тканин пацієнту призначають знеболювальні, протизапальні, антибактеріальні та інші препарати за показаннями.
Через 2-3 тижні проводиться УЗД та видалення сечовідного стента.
Потенційні ускладнення після операції
Лапароскопічні операції мають значно менший ризик ускладнень ніж операції з відкритим доступом. Завдяки введенню троакарів через проколи діаметром до 1 см зменшується пошкодження здорових тканин та скорочується крововтрата, а також ймовірність попадання інфекції. Такі ускладнення, як пошкодження суміжних органів під час операції, також зводяться до мінімуму за рахунок високої професійності хірургів «Оксфорд Медікал» та використання обладнання експертного класу з потужною оптичною системою.
Потенційними ускладненнями пластики мисково-сечовідного сегмента є кровотеча, розвиток інфекції, пошкодження сусідніх органів, формування післяопераційної грижі, проте зустрічаються вони не більше ніж у кількох відсотків пацієнтів.
Пластика мисково-сечовідного сегмента: ціна в клініці «Оксфорд Медікал»
Вартість операції може відрізнятись залежно від складності. Ознайомитись із цінами можна тут. Точніше щодо цього питання вас зорієнтує уролог на попередній консультації. Записуйтесь на прийом на зручний для вас час.