Лапароскопічна нефропексія – це мінімально інвазивна операція, яка проводиться у разі патологічної рухливості та опущення нирки. Вона полягає у фіксації органу в анатомічно правильному положенні. Раніше такі операції проводили лише через відкритий доступ, але зараз лапароскопія стала “золотим стандартом”. Вона дозволяє виконати необхідні маніпуляції через кілька проколів діаметром близько 1 см, завдяки чому мінімізується пошкодження здорових тканин, знижується ризик ускладнень, а період реабілітації проходить швидше та легше.
В «Оксфорд Медікал» лапароскопічну нефропексію проводять у високотехнологічному відділенні хірургії. Воно оснащене обладнанням експертного класу, яке дозволяє проводити максимально точну діагностику та малоінвазивні операції будь-якої складності. Завдяки цьому, а також виконанню нефропексії хірургами-урологами з більш ніж 20-річним досвідом, кожен пацієнт може бути впевнений у високій ефективності та безпечності хірургічного лікування, а також забезпеченні комфортних умов у стаціонарі.
Коли призначають лапароскопічну нефропексію?
Лапароскопічну нефропексію призначають пацієнтам з нефроптозом, або синдромом блукаючої нирки 2 та 3 стадії, коли зміщення органу щодо анатомічної локалізації досягає 5 та більше сантиметрів. В цьому випадку захворювання призводить до натягу нервово-судинного пучка, що провокує появу таких симптомів:
біль у ділянці попереку, що наростає в положенні стоячи, під час ходьби та фізичних навантажень;
порушення сечовипускання, що виявляються затримкою чи нетриманням сечі;
зміна кольору сечі до помаранчевого та червоного;
підвищення артеріального тиску на тлі перелічених вище симптомів.
Безсимптомний нефроптоз 1 ступеня (відхилення нирки менше 5 см) здебільшого не потребує хірургічного лікування. Пацієнтам призначають диспансерне спостереження – огляд уролога з проведенням аналізів сечі та УЗД нирок раз на 6 або 12 місяців.
Як проводять лапароскопічну нефропексію?
Перед початком операції пацієнта вводять у стан наркозу. Після цього хірург робить кілька невеликих проколів на черевній стінці, через які вводить троакари – хірургічні інструменти у вигляді трубок, діаметром близько 1 см. Один з них оснащений відеокамерою з вмонтованим світлодіодом, зображення з якої передається на екран монітора та багаторазово збільшується, а інші – мініатюрними хірургічними інструментами. Для забезпечення якісного огляду та простору для маніпуляцій у черевну порожнину нагнітають вуглекислий газ, який забезпечує підйом черевної стінки.
Далі хірург проводить лапароскопічний огляд нирки, визначає ступінь її відхилення та обирає оптимальне місце фіксації. Після цього переміщає нирку в фізіологічне положення та встановлює сітчастий стрічковий ендопротез. Він фіксується до фасцій, квадратного поперекового м'яза або інших тканин.
Ендопротез виробляють з біосумісного матеріалу (поліпропілену), який успішно приживається і не відторгається організмом. Він не відчувається пацієнтом після операції та не впливає на кровопостачання нирки та нормальний відтік сечі. Таким чином, операція дозволяє відновити фізіологічне положення нирки, після чого симптоми захворювання у більшості пацієнтів проходять.
По завершенню операції хірург проводить ретельний огляд черевної порожнини, за необхідності коагулює судини, що кровоточать, після чого відкачує вуглекислий газ, витягує троакари та накладає невеликі шви на місцях проколів.
Плюси проведення нефропексії лапароскопічним методом
У більшості сучасних клінік надають перевагу проведенню операцій за допомогою лапароскопічної методики. Вона дозволяє обійтися без порожнинних розрізів, тим самим мінімізувати пошкодження здорових тканин та ризик ускладнень.
У порівнянні з нефропексією, що виконується через відкритий доступ, лапароскопічна має такі переваги:
мінімальна інвазивність – роблять кілька проколів діаметром близько 1 см;
відсутність значної крововтрати – не відбувається пошкодження великих судин;
низький ризик ускладнень – розвиток післяопераційних інфекцій, внутрішніх кровотеч та формування спайок зустрічається вкрай рідко;
легший та короткий період реабілітації – пацієнт швидше відновлюється завдяки мінімальному ушкодженню здорових тканин;
формування косметичних рубців – на місцях проколів накладаються шви розміром близько 1 см, які згодом стають непомітними.
Переваги проведення лапароскопічної нефропексії в «Оксфорд Медікал»
В «Оксфорд Медікал» працює сучасне відділення хірургії з двома операційними блоками, оснащеними обладнанням від кращих американських і європейських виробників. Воно дозволяє виконувати лапароскопічні урологічні операції будь-якої складності.
При захворюваннях нирок операції проводять хірурги-урологи із багаторічним досвідом. Вони пройшли навчання та стажування з лапароскопії та регулярно відвідують міжнародні конференції, семінари та курси підвищення кваліфікації.
Забезпечення якісної медичної допомоги кожному пацієнту – головний пріоритет усієї команди «Оксфорд Медікал».
Перевагами проведення лапароскопічної нефропексії в «Оксфорд Медікал» є:
обладнання експертного класу;
хірурги-урологи з досвідом понад 20 років;
наявність палат інтенсивної терапії;
комфортні палати стаціонару для одного або двох пацієнтів;
супровід пацієнта на всіх етапах від діагностики до реабілітації.
Підготовка до операції
Перед операцією пацієнту проводять комплексне обстеження, щоб підтвердити наявність показань та виключити протипоказання.
Нефропексія потрібна лише при нефроптозі 2 та 3 ступеня, коли відхилення нирки в положенні стоячи та лежачи становить понад 5 см, а також у пацієнта є симптоми захворювання.
Діагностика може включати:
огляд нефролога;
УЗД нирок та сечових шляхів;
урографію (рентген нирки з контрастом);
аналізи сечі та крові;
консультацію анестезіолога чи лікаря іншої спеціальності за наявності у пацієнта хронічного захворювання.
Підготовка до лапароскопічної нефропексії може вимагати попереднього очищення кишківника за допомогою клізми. За кілька днів пацієнту рекомендують дотримуватись полегшеного раціону харчування, а в день операції прийти до клініки натщесерце. Щодо прийому будь-яких лікарських засобів перед операцією необхідно заздалегідь проконсультуватися з лікарем.
Реабілітація після лапароскопічної нефропексії
Після операції пацієнта переміщають у відділення інтенсивної терапії, де він залишається під апаратним моніторингом та контролем лікаря до повного виходу з наркозу. Через кілька годин, якщо всі життєво важливі показники в нормі, пацієнта переводять у стаціонар.
В «Оксфорд Медікал» обладнані комфортні палати готельного типу, розраховані на одного або двох пацієнтів. Вони оснащені особистим санвузлом, кондиціонером, ергономічними ліжками з електронним керуванням та всім необхідним для зручності та успішного післяопераційного відновлення.
У стаціонарі пацієнт залишається під цілодобовим наглядом лікарів та медичного персоналу. Зручно розташована кнопка виклику дозволяє пацієнтові звернутися до медсестри у будь-який час.
Як правило, першу добу після операції пацієнту рекомендують дотримуватися постільного режиму. Вставати можна наступного дня або через день залежно від самопочуття. Термін госпіталізації становить від 3 до 5 днів.
Перший прийом їжі дозволяється в день операції ближче до вечора. Лікар розповідає, що можна і не можна їсти, і ці рекомендації слід суворо дотримуватися. Поступово раціон розширюють, але до відновлення не можна їсти солоні, гострі, копчені, смажені страви, а також вживати спиртні напої. Слід вибирати страви, приготовані на пару або варені.
Протягом кількох тижнів пацієнту рекомендують носити бандаж, уникати підйому тяжкостей та великих фізичних навантажень. У більшості пацієнтів період реабілітації становить близько 1 місяця, у поодиноких випадках – до 3 місяців.
Потенційні ускладнення опущення нирки
При нефроптозі 2 та 3 ступені пацієнтам рекомендують хірургічне лікування. Консервативні методи, зокрема постійне носіння бандажа, у таких випадках неефективні.
Відмова від операції або несвоєчасне звернення до лікаря можуть призвести до серйозних ускладнень:
пієлонефриту (запалення нирок);
інфекційних захворювань сечостатевої системи;
сечокам'яної хвороби;
артеріальної гіпертензії.
Лапароскопічна нефропексія: ціна у клініці «Оксфорд Медікал»
Вартість лапароскопічної нефропексії може відрізнятися залежно від складності операції та тривалості госпіталізації. Ознайомитися із цінами хірургічного лікування в «Оксфорд Медікал» можна тут. Більш точно щодо вартості операції з урахуванням індивідуальних особливостей вас зорієнтує хірург під час попередньої консультації. Записуйтесь на прийом на зручний для вас час.