Уретеролітотомія – це хірургічна операція, яку проводять для видалення каменів сечоводу. Її призначають, коли консервативне лікування та літотрипсія (трансуретральне дроблення каміння) неефективні. Суть операції полягає у розсіченні сечоводу та видаленні конкрементів.
Залежно від показань уретеролітотомію проводять:
У більшості випадків хірурги «Оксфорд Медікал» проводять уретеролітотомію лапароскопічно. Це сучасна мінімально інвазивна методика, яка передбачає використання високотехнологічного обладнання. Воно дозволяє обійтися без широкого розрізу, зробивши на черевній стінці або бічній стінці живота 3-4 проколи діаметром близько 1 см. Їх використовують для введення лапароскопа, оснащеного відеокамерою, та троакарів зі спеціальними хірургічними інструментами.
Лапароскопічна уретеролітотомія є менш травматичною, ніж операція з відкритим доступом. Завдяки цьому скорочується крововтрата, ризик післяопераційної інфекції та інших ускладнень. Термін госпіталізації зменшується з 1-2 тижнів до 2-4 днів, а реабілітація проходить легше та швидше.
Відкриту операцію проводять у найбільш складних випадках, коли застосування лапароскопічного методу неможливе.
Показання до уретеролітотомії
Одним з ускладнень сечокам'яної хвороби є обструкція сечоводу конкрементом. Вона виникає, коли камінь застряг в сечоводі і частково або повністю перекрив його просвіт. Обструкція призводить до порушення відтоку сечі, що згодом може стати причиною гідронефрозу, атрофії ниркової паренхіми та ниркової недостатності.
Необхідність у проведенні уретеролітотомії найчастіше виникає при повній обструкції сечоводу. Цей стан називається нирковою кількою і супроводжується сильним болем. Операція є найбільш радикальним методом лікування та проводиться за неефективності або недоцільності інших видів терапії.
Літотомія каменів у сечоводі призначається за наявності чітко визначених показань. До них відносяться:
камінь в сечоводі завбільшки 1-1,5 см;
висока щільність каміння;
«забиті» камені (так говорять, якщо застряг камінь у сечоводі);
розташування каменів у верхній третині сечоводу (якщо потенційна ефективність літотомії вища за інші методи);
часткова або повна закупорка просвіту сечоводу;
розширення мисково-сечовідного сегмента;
неефективність малоінвазивних методів дроблення каміння (уретеролітотрипсії).
Також уретеролітотомія може бути рекомендована, якщо пацієнт потребує оперативного втручання з приводу іншої патології. Зокрема, операцію часто поєднують із пластикою мисково-сечовідного сегмента при гідронефрозі.
Як проводять уретеролітотомію
Раніше уретеролітотомію виконували лише через відкритий доступ. Він вимагає проведення широкого розрізу, що асоціюється з ризиком ускладнень та тривалою реабілітацією. Зараз до цього методу вдаються лише у важких випадках, коли пацієнт має протипоказання до лапароскопії.
Лапароскопічний спосіб є кращим, але він вимагає від хірурга високого професіоналізму і наявності у клініці нового устаткування.
В «Оксфорд Медікал» створено всі умови для проведення як відкритої уретеролітотомії, так і лапароскопічної. Найчастіше наші хірурги використовують другий метод.
Лапароскопічна уретеролітотомія проводиться таким чином:
Пацієнта вводять у стан наркозу.
Після цього обробляють шкіру у зоні операції антисептичним засобом.
За допомогою спеціальної голки нагнітають в черевну порожнину вуглекислий газ для підняття черевної стінки та збільшення робочого простору.
Роблять на черевній стінці або бічній стінці живота 3-4 проколи діаметром близько 1 см і вводять через них лапароскоп, оснащений відеокамерою зі вбудованим світлодіодом, і троакар з хірургічними інструментами.
Зображення з камери передається на екран монітора і багаторазово збільшується, що дозволяє хірургу провести ретельний огляд та, використовуючи маніпулятори, з максимальною точністю зробити розсічення сечоводу, видалення конкрементів, відновлення цілісності сечоводу та встановлення тимчасового стента.
Після завершення хірургічних маніпуляцій хірург проводить повторний огляд, витягує інструменти та накладає шви на місцях проколів.
Переваги проведення уретеролітотомії в «Оксфорд Медікал»
Надання якісної медичної допомоги зі застосуванням сучасних ефективних та найбезпечніших методик є одним із головних пріоритетів «Оксфорд Медікал». Для цього в клініці встановлено новітнє обладнання експертного класу та зібрано команду досвідчених висококваліфікованих лікарів.
Перевагами проведення уретеролітотомії в «Оксфорд Медікал» є:
проведення урологічних операцій лапароскопічним чи відкритим доступом залежно від показань;
використання обладнання останнього покоління;
видалення каменів сечоводу хірургами з досвідом понад 20 років;
наявність палат інтенсивної терапії з обладнанням для контролю та підтримки життєво важливих функцій організму;
короткий термін госпіталізації (1-3 дні) та швидке відновлення після лапароскопічної операції;
комфортні умови у стаціонарі з одномісними та двомісними палатами готельного типу.
Підготовка до операції
Перед літотомією конкрементів пацієнту проводять комплексне обстеження. За його результатами уточнюють наявність показань до операції, обирають оптимальний метод хірургічного втручання та виключають протипоказання.
Обстеження може включати:
Також може знадобитися консультація анестезіолога та лікарів інших спеціальностей, якщо у пацієнта є хронічні захворювання.
За 2 тижні до операції рекомендується припинити прийом препаратів, що впливають на згортання крові. За 2-3 слід перейти на полегшений раціон харчування, а в день операції відмовитися від їжі та води.
Для профілактики інфекційних ускладнень пацієнту може бути призначений прийом антибіотиків.
Реабілітація після літотомії каменів у сечоводі
Після завершення операції пацієнт деякий час залишається у відділенні інтенсивної терапії. Там він поступово виходить із наркозу, залишаючись під постійним наглядом фахівців.
Після цього пацієнта переводять у хірургічний стаціонар. У ньому обладнано комфортні одномісні та двомісні палати готельного типу з особистим санвузлом.
У день операції рекомендують дотримуватися постільного режиму. Наступного дня пацієнту видаляють уретральний катетер, після чого за умови хорошого самопочуття дозволяють вставати, трохи ходити і потроху відновлювати харчування.
Термін госпіталізації зазвичай становить від 2 до 4 днів.
Спочатку пацієнт може відчувати біль у ділянці післяопераційної рани, нудоту, слабкість. Для усунення симптомів, профілактики інфекційних ускладнень та відновлення лікар призначає знеболювальні, антибактеріальні, протизапальні та інші препарати за показаннями.
До повного відновлення пацієнту рекомендують уникати підйому тяжкостей та великих фізичних навантажень. Також радять дотримуватися спеціальної дієти: відмовитися від вживання алкогольних напоїв, солоних, гострих, кислих, копчених та смажених страв, замінивши їх на натуральні продукти, приготовані на пару або методом варіння. Такий раціон знижує навантаження на нирки та служить профілактикою повторного утворення конкрементів.
Потенційні ускладнення після уретеролітотомії
Кожна операція пов'язана із певним ризиком ускладнень. Ретельна підготовка пацієнта, високий професіоналізм хірургів та використання високотехнологічного обладнання дозволяють звести ці ризики до мінімуму, проте повністю їх виключити не можна.
Потенційними ускладненнями уретеролітотомії є:
сильна кровотеча – застосування лапароскопічної методики дозволяє зменшити крововтрату приблизно до 100 мл;
розвиток післяопераційної інфекції – при лапароскопії відсутні порожнинні розрізи, що знижує ймовірність потрапляння інфекції, а також для профілактики призначаються антибіотики широкого спектра дії;
ушкодження сусідніх органів – наші хірурги мають понад 20 років досвіду, тому ризик подібних ускладнень мінімальний, крім того, використання лапароскопу забезпечує якісну візуалізацію та збільшення зображення у десятикратному розмірі, що допомагає точно виконувати всі маніпуляції;
утворення післяопераційної грижі – частіше зустрічається після операцій з відкритим доступом, але не характерно для лапароскопії у зв'язку з невеликим діаметром проколів.
Причини появи каменів у нирках
Сечокам'яна хвороба може розвиватися внаслідок комплексу різних порушень в організмі. Основними причинами вважаються:
генетична схильність;
аномалії розвитку сечовидільної системи;
нефроптоз (опущення нирки);
хронічні та інфекційні захворювання сечостатевої системи;
порушення обміну речовин;
ендокринні захворювання;
патології шлунково-кишкового тракту;
тривалий прийом деяких препаратів;
незбалансоване харчування;
вживання недостатньої кількості рідини;
малорухливий спосіб життя тощо.
Навіть після лікування сечокам'яна хвороба може розвиватися повторно, тому пацієнтам рекомендують провести корекцію способу життя, щоб знизити вплив факторів ризику, а також регулярно проходити обстеження в уролога.
Дроблення каменів у сечоводі: ціна у клініці «Оксфорд Медікал»
Вартість видалення каменів у сечоводі може відрізнятися залежно від:
методу лікування (пацієнту може бути показана трансуретральна літотрипсія, лапароскопічна літотомія чи інша процедура);
кількості, розташування, розміру та щільності конкрементів;
виду анестезії (місцеве знеболювання, спинальна анестезія чи наркоз).
Ознайомитись із вартістю дроблення та хірургічного видалення конкрементів в «Оксфорд Медікал» можна тут. Точніше щодо ціни з урахуванням індивідуальних особливостей вас зорієнтує уролог на попередній консультації. Записуйтесь на прийом на зручний для вас час.