Резекція кишечника – це операція з видалення ділянки органу, ураженого пухлиною або іншим захворюванням. Обсяг втручання, а також спосіб проведення операції залежить від складності та поширеності патологічного процесу.
Після резекції залишаються два просвіти кишки. Для відновлення безперервності шлунково-кишкового тракту їх зшивають (формують анастомоз). Якщо це неможливо, частину тонкого або товстого кишківника приєднують до черевної стінки, в якій роблять отвір для виведення калових мас в калоприймач (виводять ілеостому або колостому). Таке рішення може бути тимчасовим – до відновлення нижніх відділів кишківника, або постійним.
В “Оксфорд Медікал” операцію проводять як малоінвазивним лапароскопічним методом, так і лапаротомним, тобто використовуючи класичний відкритий доступ. Наші хірурги мають вищу лікарську категорію та більш ніж 20-річний досвід. Вони проводять:
резекцію тонкої кишки;
резекцію товстої кишки;
резекцію прямої кишки.
Коли призначають резекцію кишківника?
Найчастішим показанням до резекції є рак різних відділів кишківника. За статистикою він займає 3 місце за поширеністю онкопатологій у чоловіків та жінок віком від 45 років. У таких випадках метою операції є видалення злоякісної пухлини та уражених тканин.
Також показаннями до хірургічного втручання можуть бути гостра кишкова непрохідність, перфорація стінки органу, доліхосигма, множинні кишкові поліпи, ускладнені форми деяких запальних та інфекційних захворювань.
Як проводять резекцію кишківника?
Вибір методу хірургічного втручання залежить від стадії рака кишківника, розташування пухлини та її розміру, наявності метастазів у ближніх лімфовузлах та поширення на суміжні тканини, а також від інших індивідуальних особливостей пацієнта.
Резекцію кишківника проводять:
Лапароскопічно – це малоінвазивна операція, яку проводять за допомогою високоточного хірургічного обладнання. Для забезпечення доступу до органу, що оперується, на черевній стінці роблять 3 проколи, діаметром до 1 см. Через них вводять лапароскоп – прилад, оснащений відеокамерою, та ендоскопічні інструменти. Зображення з камери передається на екран монітора з багаторазовим збільшенням. Використовуючи його, хірург виконує необхідні маніпуляції з максимальною точністю. За рахунок цього, а також відсутності великого розрізу зменшується пошкодження здорових тканин і процес реабілітації проходить легше і швидше.
Лапаротомно – це традиційна операція з відкритим доступом. На черевній стінці роблять розріз, довжиною близько 20-25 см. Через нього хірург може краще оглянути стінки кишківника і точніше визначити межі пухлини та необхідний обсяг резекції. Відкрита операція може знадобитися при великих новоутвореннях, ураженні суміжних органів, внутрішній кровотечі та в деяких інших випадках. Іноді до цього методу переходять під час лапароскопічної операції.
Після виконання резекції хірург оцінює стан збережених відділів кишківника та формує анастомоз. Частини органа зшивають «кінець у кінець», відновлюючи природну структуру кишківника, «бік у бік» або «кінець у бік». У разі неможливості формування анастомозу через черевну стінку виводять стому для відведення калових мас (операція Гартмана). Після цього хірург встановлює дренаж, ушиває рану та накладає стерильну пов'язку.
Коли операція закінчується, пацієнта виводять з наркозу та переводять до післяопераційної палати.
Переваги лікування у клініці «Оксфорд Медікал»
В «Оксфорді Медікал» працює сучасне високотехнологічне відділення хірургії. Воно оснащене обладнанням від найкращих виробників медичної техніки, яке регулярно оновлюється. Це дозволяє забезпечувати максимальну точність діагностики та успішно проводити складні операції.
Перевагами резекції кишківника у клініці «Оксфорд Медікал» у Києві є:
проведення операції переважно малоінвазивним лапароскопічним методом;
у складних випадках можливість проведення відкритої операції;
виконання операцій хірургами вищої лікарської категорії з більш ніж 20-ти та 30-річним досвідом;
наявність палат інтенсивної терапії, оснащених усім необхідним для контролю та підтримки життєво важливих функції організму;
комфортні одномісні та двомісні післяопераційні палати з цілодобовим медичним наглядом;
можливість комплексного лікування раку із застосуванням хіміотерапії, імунотерапії та таргетної терапії;
програма лояльності для постійних пацієнтів.
Реабілітація після резекції кишківника
Особливості реабілітації багато в чому залежать від обсягу резекції, методу хірургічного втручання та загального стану здоров'я пацієнта.
Перші кілька годин після операції пацієнт проводить у палаті інтенсивної терапії, після чого його переводять до стаціонару. В «Оксфорд Медікал» обладнано комфортні одномісні та двомісні палати готельного типу.
Протягом першого дня, як правило, призначають постільний режим, а з наступного рекомендують сідати на ліжку та вставати. Помірна рухова активність сприяє профілактиці утворення спайок та розвитку післяопераційної пневмонії.
Тривалість шпиталізації визначають індивідуально. Після лапароскопічної операції пацієнта можуть виписати через 3-4 дні, тоді як після відкритої через 7 або більше. Все залежить від його самопочуття та успішного загоєння рани.
Харчування після операції на кишківнику
Після видалення частини кишківника дуже важливо дотримуватися рекомендацій лікаря з харчування, щоб забезпечити нормальне загоєння, мінімізувати ризик ускладнень та підтримати організм у процесі відновлення.
Загальні правила такі:
Першого дня пацієнту дозволяють пити лише негазовану воду. Харчування проводиться парентерально – організм забезпечують поживними речовинами через крапельницю.
На 2 добу дозволяють вживати страви рідкої консистенції, наприклад кисіль або рисовий відвар. Вони мають бути теплими, але не гарячими та не холодними.
З 4-го дня вводять продукти, які мають м'яку консистенцію і легко засвоюються. Їсти рекомендують 5-6 разів на день дрібними порціями.
Через 2 тижні меню поступово розширюють. При успішному загоєнні кишківника згодом дозволяють повернутися на повноцінне харчування.
Дотримання дієти є вкрай важливим, оскільки при перетравленні їжі виробляються ферменти та жовч, які в ранньому післяопераційному періоді можуть спровокувати подразнення стінок кишківника та розвиток ускладнень.
Після завершення всіх етапів харчової реабілітації слід дотримуватися таких принципів харчування:
їсти не менше 5 разів на день через однакові проміжки часу, не переїдати на ніч;
пити близько 1,5 л рідини (індивідуальні поради можуть відрізнятися);
готувати страви на пару, методом варіння, тушкування чи запікання, а тверді продукти подрібнювати;
виключити смажені, копчені, гострі, солоні страви, спеції, свіже молоко, каву, алкоголь та інші страви, що сприяють газоутворенню, запору чи діареї;
їсти теплу їжу, оскільки що холодні та гарячі страви можуть дратувати кишківник;
дотримуватись збалансованого раціону та намагатися, щоб білки становили 15%, жири – 30%, а складні вуглеводи – 55%.
У разі формування ілеостоми або колостоми рекомендації щодо харчування можуть відрізнятися.
Потенційні ускладнення після резекції та їх ризики
Щоб знизити ризик ускладнень, важливо правильно підготуватися до операції та дотримуватись усіх лікарських призначень у післяопераційному періоді.
Після резекції кишківника існує ризик розвитку таких ускладнень:
розбіжність швів анастомозу;
кишкова кровотеча;
звуження анастомозу;
скупчення рідини в черевній порожнині;
розвиток бактеріальної інфекції;
порушення дефекації;
розлади сечовипускання та ін.
Фахівці “Оксфорд Медікал” перед проведенням операції призначають пацієнту комплексне обстеження, що дозволяє максимально точно оцінити його стан і зробити все необхідне для зменшення ризиків ускладнень. Також цьому сприяє використання високоточного хірургічного обладнання, якісних препаратів від закордонних виробників, індивідуальних витратних матеріалів та ретельне дотримання протоколів лікування та післяопераційної реабілітації.
Причини проблем з кишківником та профілактика захворювань
Рак кишківника, який є основним показанням до проведення резекції органу, займає лідируючу позицію серед онкопатологій у жінок і чоловіків старше 40 років. Вважається, що ймовірність розвитку злоякісної пухлини підвищують:
генетична схильність;
наявність поліпів чи аденоми кишківника;
виразковий коліт, хвороба Крона;
цукровий діабет;
ожиріння;
куріння, зловживання алкоголем;
незбалансоване харчування.
Для профілактики захворювання рекомендують дотримуватись принципів здорового харчування, регулярно робити зарядку, підтримувати вагу в межах норми, відмовитися від шкідливих звичок, після 40 років регулярно відвідувати проктолога та проходити обстеження. Слід пам'ятати, що симтоми рака кишківника на ранніх стадіях майже відсутні.
Резекція кишківника: ціна у клініці «Оксфорд Медікал»
Вартість резекції кишківника залежить від кількох факторів:
Методу оперативного втручання – відкрита або лапароскопічна операція.
Об'єму резекції.
Складності операції.
Ознайомитися з вартістю операцій в “Оксфорд Медікал” можна тут.
Більш детально відповісти на запитання щодо вартості хірургічного лікування може лише лікар після отримання результатів обстеження пацієнта.
Відповіді на популярні питання щодо резекції кишківника
Що таке резекція кишківника?
Резекція кишківника – це операція, під час якої видаляють частину органу. Її проводять малоінвазивним лапароскопічним методом, використовуючи лапароскоп та ендоскопічні інструменти, які вводять у черевну порожнину через 3 невеликі проколи, або лапаротомно, використовуючи відкритий доступ через розріз черевної стінки. Після цього формують анастомоз – поєднують між собою здорові частини органу. Якщо це неможливо, через черевну стінку виводять стому для відведення калових мас.
Резекція кишківника: скільки загоюється орган і як довго триває відновлення?
Період реабілітації після резекції кишківника зазвичай становить 6-8 тижнів. В цей час слід дотримуватися всіх лікарських призначень, дієти та режиму рухової активності.
Резекція кишківника: скільки триває операція?
Операція на кишківнику триває в середньому від 1,5 до 3 годин. У складних випадках вона може тривати довше. Певний час займають також підготовка пацієнта і проведення загальної анестезії, а після операції виведення з наркозу.
Для запису на консультацію до онкохірурга телефонуйте до нашого контакт-центру або залишайте заявку на сайті.