Грижа стравохідного отвору діафрагми – це захворювання, яке супроводжується випинанням шлунка, а іноді й інших органів очеревини у грудну порожнину. Воно розвивається при розтягуванні та ослабленні м'язів та зв'язок діафрагми. Так називають невелику м'язову перетинку між черевною та грудною порожниною.
У нормі діафрагма має тонкі анатомічні просвіти, через які проходять аорта та стравохід. У разі розвитку захворювання останній розширюється. Через це, коли підвищується внутрішньочеревний тиск, органи очеревини випинаються у грудну порожнину.
Операція є єдиним ефективним методом лікування грижі стравохідного отвору діафрагми. Сучасні технології дозволяють її проводити малоінвазивним лапароскопічним методом. Його перевагами є:
доступ до зони, що оперується, через 3 проколи, діаметром до 1 см – замість широкого розрізу;
можливість полегшеної передопераційної підготовки та реабілітації за протоколом Fast Track Surgery;
мінімальне пошкодження здорових тканин та мала крововтрата;
зниження ризику ускладнень;
госпіталізація всього 1-3 дні;
короткий та легкий період реабілітації.
В «Оксфорд Медікал» операції на грижах проводять хірурги вищої категорії з багаторічним досвідом. Вони досконало володіють методикою лапароскопії та провели вже сотні успішних операцій. Завдяки цьому, а також наявності у клініці діагностичного та ендоскопічного обладнання експертного класу кожен пацієнт може бути впевненим у високій якості медичних послуг.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ
Показання до хірургічного лікування грижі стравохідного отвору діафрагми
При цьому хірургічне лікування є основним. Консервативну терапію застосовують рідко і лише на початкових стадіях. Зменшити стравохідний просвіт діафрагми можна лише оперативним шляхом.
Показаннями до операції є:
ризик утиску грижі (найвищий при параезофагеальної грижі діафрагми);
виражена симптоматика при ковзкій грижі (печія, відрижка), що потребує постійного медикаментозного лікування;
наявність позастравохідних симптомів грижі (нічний кашель, ларингіт, часті рецидиви бронхіту та пневмонії);
метаплазія Баррета;
тяжка форма гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ), езофагіту, (запалення слизової оболонки стравоходу), ерозії, виразки;
неефективність консервативної терапії, розвиток побічних ефектів від прийому препаратів, що знижують кислотність шлунка.
Рішення про хірургічне лікування приймається після ретельної діагностики та оцінки стану здоров'я пацієнта.
Як проводять операцію при діафрагмальній грижі?
Найчастіше видалення грижі стравоходу проводять лапароскопічним методом. Відкрита операція може бути рекомендована при тяжкій формі захворювання або наявності ускладнень.
Лапароскопічна операція проводиться так:
Анестезіолог занурює пацієнта у наркоз.
Хірург робить на черевній стінці кілька проколів діаметром до 1 см.
Через один вводить лапароскоп, оснащений мініатюрною відеокамерою. Зображення з неї передається на монітор зі збільшенням у 40-60 разів.
Через другий прокол у черевну порожнину нагнітають вуглекислий газ, щоб збільшити операційне поле та покращити огляд.
Після цього вводять ендоскопічні хірургічні інструменти за допомогою яких хірург виконує необхідні маніпуляції.
На завершення всі інструменти витягують, вуглекислий газ ретельно викачують, а на місця проколів накладають невеликі шви і стерильні пов'язки.
Після цього пацієнта виводять із наркозу та переводять до палати інтенсивної терапії, де він кілька годин залишається під апаратним моніторингом та контролем лікарів.
Метою хірургічного лікування є усунення грижі та відновлення анатомічно правильного розташування стравохідно-шлункового з'єднання. У ході операції хірург може виконати:
ушивання просвіту стравохідного отвору діафрагми;
зміцнення зв'язок діафрагми;
відновлення природного розташування шлунка та його фіксацію (гастропексія);
фіксацію верхньої частини шлунка навколо нижнього кінця стравоходу з метою запобігання рефлюксу шлунково-кишкового соку стравоходу (фундоплікація).
Операція дозволяє повністю усунути патологію та супроводжуючі її симптоми і ускладнення. Статистика показує відсутність рефлюксу у 94% пацієнтів та рецидиву грижі у 85% пацієнтів протягом 5 років після лапароскопічного втручання.
Переваги лікування грижі стравохідного отвору діафрагми в «Оксфорді Медікал»
«Оксфорд Медікал» – це сучасний медичний центр з високотехнологічним відділенням хірургії. Воно оснащене найновішим обладнанням експертного класу, що дозволяє проводити операції будь-якої складності. Багато хірургів клініки мають вищу лікарську категорію, ступені кандидата та доктора медичних наук. Наш головний принцип – забезпечення максимальної якості медичної допомоги для кожного пацієнта.
Перевагами лікування грижі стравоходу в «Оксфорд Медікал» є:
проведення операції мінімально інвазивним лапароскопічним методом;
робота за протоколом Fast Track Surgery, що дозволяє полегшити підготовку до операції та період реабілітації;
наявність палат інтенсивної терапії (реанімації), оснащених обладнанням для контролю та підтримки життєво важливих функцій організму;
комфортні умови в стаціонарі – одномісні та двомісні палати з особистим санвузлом, кондиціонером та всім необхідним.
Підготовка до операції
Перед призначенням операції пацієнту проводять ретельне обстеження. Воно необхідне для постановки та підтвердження діагнозу, виявлення супутніх патологій та виключення протипоказань до хірургічного лікування та застосування загальної анестезії.
Пацієнту можуть бути призначені:
гастроскопія – ендоскопічне дослідження стравоходу, шлунка та дванадцятипалої кишки;
рентгенографія з контрастним посиленням;
комп'ютерна томографія чи магнітно-резонансна томографія;
вимірювання рівня рН шлунка та стравоходу.
При госпіталізації пацієнту також проводять ЕКГ та передопераційні аналізи.
Хірурги «Оксфорд Медікал» працюють за протоколом Fast Track Surgery. Він дозволяє полегшити підготовку до операції, зокрема не потрібне механічне очищення кишківника та тривале голодування. Детальні рекомендації хірург дає напередодні госпіталізації.
Реабілітаційний період
Складність і тривалість реабілітації залежить від способу хірургічного втручання – відкритий чи лапароскопічний.
Після лапароскопії, як правило, вже наступного дня пацієнту дозволяють вставати та ходити по палаті, пити воду та бульйон, а потім поступово вводити у раціон м'які продукти.
Термін госпіталізації зазвичай становить 1-3 дні, а повного відновлення 3-4 тижні. У цей час пацієнту рекомендують:
Кожному пацієнтові лікар надає детальні рекомендації. Від їхнього дотримання залежить успішне відновлення та відсутність ускладнень.
Потенційні ускладнення грижі стравохідного отвору діафрагми
Грижа стравоходу може викликати ускладнення навіть за відсутності виражених симптомів захворювання, тому у разі виявлення патології не слід відкладати лікування.
Найбільш небезпечними ускладненнями є:
Причини грижі стравохідного отвору діафрагми
Основною причиною розвитку грижі є дистрофія фасціальних зв'язок діафрагми та зниження ступеня їх еластичності. До цього можуть призводити:
уроджені аномалії;
вікові зміни;
ожиріння;
надмірні фізичні навантаження та підйом ваг, що спричиняє підвищення внутрішньочеревного тиску;
численні вагітності;
опосередковано – перенапруга м'язів потиличної частини голови, компресія шийного відділу хребта, остеохондроз.
Грижа стравохідного отвору діафрагми: операція – ціна у клініці «Оксфорд Медікал»
Вартість операції залежить від тяжкості захворювання та методу хірургічного втручання – лапароскопічний або з відкритим доступом. Ціна лапароскопічної операції може бути трохи вищою за рахунок використання дорогого обладнання. Однак вона менш травматична, потребує більш короткої госпіталізації та реабілітації, що також впливає на скорочення додаткових витрат.
Ознайомитись із вартістю хірургічного лікування в «Оксфорді Медікал» можна тут. Щоб дізнатися більш точну ціну з урахуванням діагнозу, записуйтесь на консультацію до лікаря на зручний для вас час.
Відповіді на популярні питання про хірургічне лікування грижі стравохідного отвору діафрагми
Як лікувати грижу стравоходу?
На ранніх стадіях за відсутності вираженої симптоматики пацієнту може бути призначена консервативна терапія, але найчастіше потрібна операція. Її проводять переважно лапароскопічним методом – замість розрізу на очеревині роблять кілька проколів для введення мініатюрної відеокамери та ендоскопічних інструментів. Госпіталізація складає 1-3 дні, а реабілітація 2-4 тижні.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ