Резекція печінки – це операція з видалення уражених пухлиною або іншим захворюванням ділянок органу. Зараз її проводять переважно лапароскопічним методом – на черевній стінці роблять кілька проколів для введення хірургічних інструментів. Через відсутність широкого розрізу, як при відкритих операціях, мінімізується пошкодження здорових тканин та крововтрати. У результаті нижчий ризик ускладнень, коротший та легший період реабілітації.
Печінка є єдиним органом, здатним до регенерації. При збереженні навіть 1/7 частини тканини з часом вона може відновлюватися до необхідних розмірів. Головне – своєчасне та правильно проведене лікування.
Лапароскопічна резекція печінки – складна операція. Вона вимагає не тільки наявності у клініці нового дорогого обладнання, а й найвищого професіоналізму хірургів.
В «Оксфорд Медікал» резекцію печінки проводять хірурги вищої категорії з більш ніж 20-ти та 30-річним досвідом. У хірургічному стаціонарі встановлено високоточне діагностичне та ендоскопічне обладнання. Воно дозволяє діагностувати пухлини розміром від 1 мм та виконувати складні малоінвазивні операції. Також створені всі умови для виконання резекції печінки з відкритим доступом, який іноді може бути більш доцільним.
Коли потрібно проводити резекцію печінки?
Показаннями до резекції печінки можуть бути:
Резекція є одним з основних методів лікування як при первинному раку печінки, так і метастатичному ураженні. Обов'язковими умовами для проведення операції є можливість збереження достатнього обсягу здорових тканин печінки, забезпечення кровотоку збереженої частини органу та нормального відтоку жовчі, а також відсутність вираженої печінкової недостатності та тяжкого цирозу.
Рішення про проведення операції та обсяг резекції приймається спільно хірургами та онкологами після ретельного обстеження пацієнта, вивчення історії його хвороби та оцінки інших індивідуальних особливостей.
Як проводять резекцію печінки?
Резекцію печінки проводять:
Лапароскопічним методом – він вважається оптимальним завдяки відсутності широкого розрізу та мінімального травмування черевної стінки та м'язів.
Лапаротомний – це операція з відкритим доступом через поздовжній або Т-подібний розріз. Її проводять, якщо виконання лапароскопії з будь-яких причин неможливе.
В «Оксфорд Медікал» більшість операцій проводять лапароскопічно. Це мінімально інвазивний метод, який не вимагає широкого розрізу. Доступ до органу, що оперується, забезпечують через 4-5 проколів, діаметром до 1-2 см. Через один з них черевну порожнину наповнюють вуглекислим газом. Це забезпечує підйом черевної стінки та забезпечення безперешкодного огляду. Далі вводять лапароскоп, оснащений відеокамерою, та ендоскопічні інструменти. Зображення з камери багаторазово збільшується та передається на монітор. Завдяки цьому хірург може уважно оглянути печінку та суміжні тканини, визначити межі пухлини та з максимальною точністю виконати резекцію.
Види резекції печінки
Печінку умовно ділять на дві великі половини – праву і ліву частки. Кожна з них складається з 4 окремих сегментів, які мають ізольоване кровопостачання та окремі шляхи відтоку жовчі. Завдяки такій будові можливе видалення одного або кількох сегментів печінки та збереження нормального функціонування здорових тканин.
Залежно від того, де знаходиться пухлина або інший патологічний процес та які сегменти печінки уражені, проводять один із таких видів резекції:
типова – проводиться з урахуванням пайової та сегментарної будови органу, тому ще називається анатомічною;
атипова – проводиться видалення периферичних відділів печінки з урахуванням розташування кровоносних судин та жовчних проток.
Своєю чергою виділяють такі види типової резекції:
сегментектомія – видалення одного сегмента;
бісегментектомія – видалення двох довколишніх сегментів;
мезогепатектомія – видалення сегментів у центральній частині органу;
гемігепатектомія – видалення однієї частки, або 4 сегментів печінки;
розширена гепатектомія – видалення лівої або правої частки та одного із суміжних сегментів.
Видами атипової резекції є:
крайова – видалення частини верхнього або нижнього краю печінки;
клиноподібна – видалення клиноподібної ділянки на верхній або передній поверхні органу;
площинна – видалення частини діафрагмальної поверхні печінки;
поперечна – видалення ділянки бічної поверхні.
Обидва методи – типова та атипова резекція – мають свої плюси та мінуси. У першому випадку менший ризик кровотечі, але навіть за мінімального ураження потрібно видаляти цілий сегмент. Атипова резекція вважається більш щадною, але асоціюється з великим ризиком інтраопераційних та післяопераційних ускладнень.
У кожному випадку хірурги індивідуально вирішують, який вид резекції буде найбільш ефективним та безпечним.
Переваги проведення резекції печінки в «Оксфорд Медікал»
В «Оксфорд Медікал» резекцію печінки проводять у високотехнологічному хірургічному стаціонарі з двома операційними блоками. Вони оснащені новим обладнанням експертного класу, що дозволяє виконувати операції будь-якої складності.
Видалення пухлин печінки проводять хірурги-онкологи з досвідом роботи понад 20 та 30 років. Вони регулярно відвідують національні та зарубіжні конференції, освоюють нові методи діагностики та лікування, щоб надавати ще більш ефективну допомогу своїм пацієнтам.
Основними перевагами резекції печінки в «Оксфорд Медікал» є:
застосування переважно лапароскопічної методики, що дозволяє знизити ризик ускладнень та поліпшити період реабілітації;
використання обладнання експертного класу від найкращих європейських та американських виробників медичної техніки;
наявність у хірургічному стаціонарі палат інтенсивної терапії з апаратурою для цілодобового моніторингу та підтримки життєво важливих функцій організму;
можливість комплексного лікування раку печінки із застосуванням хіміотерапії, таргетної та імунотерапії;
комфортні одномісні та двомісні палати готельного типу;
програма лояльності для постійних пацієнтів.
Реабілітація після резекції печінки
Після завершення операції пацієнта одразу виводять із наркозу та переводять до палати інтенсивної терапії. Там за допомогою спеціальних датчиків проводять моніторинг дихання, пульсу, тиску та інших життєво важливих функцій організму. Кілька годин пацієнт залишається під наглядом медичного персоналу. Далі, якщо його стан не викликає побоювань, його переводять до комфортної одномісної або двомісної палати стаціонару.
Протягом перших днів пацієнту рекомендують постільний режим, а харчування проводять за допомогою внутрішньовенного введення розчинів із поживними речовинами.
Вперше сідати, вставати з ліжка, пити чи їсти можна лише після дозволу лікаря.
Термін госпіталізації може становити від 3-4 днів до тижня, у складних випадках – довше. У стаціонарі пацієнту проводять медикаментозну терапію, спрямовану на усунення больового синдрому, успішне загоєння рани та відновлення функцій печінки, а також профілактику ускладнень.
Тривалість періоду реабілітації залежить від ступеня резекції, загального стану здоров'я та віку пацієнта. У середньому вона становить близько 2 місяців. У цей час рекомендують дотримуватись лікувальної дієти, уникати підняття тяжкостей (понад 2,5 кг) та важких фізичних навантажень і виконувати інші призначення лікаря. Для контролю функцій печінки пацієнту періодично проводять УЗД та аналізи.
Харчування після операції на печінці
Після операції на печінці дуже важливо дотримуватися рекомендацій лікарів та дієтологів, щоб забезпечити належне відновлення організму. Харчування відіграє ключову роль у цьому процесі. Проте конкретні рекомендації можуть різнитися залежно від характеру операції, стану здоров'я та інших чинників.
Загальні рекомендації:
Відразу після операції не можна нічого їсти чи пити. Перші дні організм забезпечують поживними речовинами через крапельницю. Починати вживати їжу можна тільки після дозволу лікаря.
Перший місяць чи кілька рекомендують дотримуватися дієти №5. Вона передбачає вживання їжі невеликими порціями по 5-6 разів на день, приготування страв методами варіння, тушкування та запікання, вибір легкозасвоюваних продуктів та відмову від жирних.
Після проведення обстежень та отримання дозволу від лікаря раціон можна розширити. При цьому необхідно також дотримуватися принципів здорового харчування, утримуючись від алкогольних напоїв, жирних, смажених, копчених, консервованих продуктів, фастфуду, кетчупів, майонезу та інших соусів, занадто гарячих, холодних, гострих, солоних страв, а також продуктів, що підвищують газоутворення (цілісне молоко, бобові, капуста, чорний хліб).
Потенційні ускладнення після резекції та їх ризики
Ризик ускладнень залежить від рівня резекції печінки, способу проведення операції (лапароскопія або лапаротомія) та загального стану здоров'я пацієнта.
Потенційними ускладненнями є:
кровотеча у черевну порожнину;
тромбоемболія легеневої артерії;
печінкова недостатність (тимчасова чи хронічна);
скупчення рідини у черевній порожнині;
нагноєння післяопераційної рани;
розрив швів;
розвиток інфекції тощо.
Щоб мінімізувати ризики ускладнень, лікарі «Оксфорд Медікал» проводять пацієнту ретельне передопераційне обстеження, застосовують переважно лапароскопічний доступ та видаляють лише уражені ділянки органу, а після операції призначають медикаментозну терапію та дають рекомендації щодо харчування та фізичної активності.
Після лапароскопії ускладнення трапляються значно рідше, ніж після відкритих операцій. Тому саме такий метод резекції печінки застосовують у більшості сучасних клінік в Україні та за кордоном.
Причини проблем із печінкою та методи профілактики
Більш ніж у 95% пацієнтів рак печінки є вторинним. Найчастіше він розвивається як метастаз раку молочних залоз, легень, нирок, органів шлунково-кишкового тракту та жіночої сечостатевої системи Це відбувається через поширення злоякісних клітин кровоносною системою та їх осідання у печінці.
Первинний рак печінки зустрічається лише у 3-5% випадків. Причини розвитку ще вивчаються. Сьогодні вважається, що ризик злоякісних новоутворень збільшується на тлі:
Для профілактики раку печінки та інших онкологічних захворювань, рекомендують вести здоровий спосіб життя, правильно харчуватися, регулярно займатися фізкультурою, підтримувати вагу в межах норми, відмовитися від куріння та вживання алкоголю, проводити профілактику глистяних захворювань та своєчасно лікувати усі патології.
Резекція печінки: ціна у клініці «Оксфорд Медікал»
Ціна резекції печінки залежить від кількох факторів:
Більш точно зорієнтувати пацієнта щодо вартості резекції печінки може лише лікар, оцінивши результати обстежень і вивчивши історію хвороби. Попередньо ознайомитись із вартістю хірургічного лікування в «Оксфорд Медікал» можна тут.
Відповіді на популярні питання щодо резекції печінки
Що таке резекція печінки?
Резекція печінки – це операція, під час якої видаляють уражені пухлиною чи іншим захворюванням сегменти печінки. Зараз її виконують переважно лапароскопічним методом. Він є мінімально інвазивним, дозволяє знизити ризики ускладнень та супроводжується більш легким та коротким періодом реабілітації, ніж операції з відкритим доступом.
Де можна зробити резекцію печінки у Києві?
У Києві зробити резекцію печінки можна у високотехнологічному відділенні хірургії клініки «Оксфорд Медікал». Операції проводять малоінвазивним лапароскопічним методом на обладнанні експертного класу. Хірурги мають вищу лікарську категорію та більш ніж 20-річний досвід.
Щоб записатися на прийом до хірурга клініки «Оксфорд Медікал», телефонуйте у наш контакт-центр або залишайте заявку на сайті.